Inflačná alebo deflačná depresia, je to ako dlhý boom dostupných hypoték, ktorý sa nikdy nestal… 

Blíži sa trh s nehnuteľnosťami v USA ku svojmu dnu? Pri cene oproti zlatu to môže byť pravda. 

Pri páde ceny nehnuteľností a dvojitom zhodnotení zlata, ktoré ešte viac posilovalo od roku 2006, je priemerná cena domu v USA niekde okolo 103 uncí zlata – niečo viac ako jedna tehlička zlata na úhradu “future kontraktu“ na 100-uncí zlata Comex. 

Bývanie bolo lacnejšie v 26 z posledných 121 rokov, v súčasnej dobe je cena za bývanie zhruba na polovici dlhodobého priemeru za 201 uncí. Dá sa ísť ešte ďalej? 

Na rozdiel od rýdzeho obsahu zlatej tehličky, náhrdelníku alebo zubnej výplne, žiadne dva obytné domy nie sú nikdy celkom rovnaké. Nákup alebo predaj priemerného domu môže jedine byť fiktívny (špekulatívny), najmä v krajine s 313 miliónmi ľudí, rozprestierajúcej sa medzi žiariacimi morami. 

Máte ale predstavu, bezpochyby, rovnako ako sme zdôraznili na obrázku. Vzhľadom k začiatku prepadu cien nehnuteľností, nehnuteľnosti v USA v priemere stratili vyše 70% svojej hodnoty v pomere ku zlatu. Pokles zaznamenal takmer 80% keďže trh so zlatom našiel svoje dno v roku 2001. 

Všetci hovorili, vymieňať zlaté tehly za tehly – či už ako investícia, alebo miesto k životu – nevyzeralo tak zaujímavo od inflačnej krízy v roku 1981. Spodná hranica amerického trhu s nehnuteľnosťami prišla počas deflácie v období Veľkej hospodárskej krízy. Bez ohľadu nato, že priemerná veľkosť trhu s nehnuteľnosťami v USA sa zdvojnásobil , alebo od vtedy naakumuloval ďalších 40% . Hocijakú príchuť recesie dnes máme, stály obraz nemenného, nezadlženého zlata sa znova raz vyšvihlo späť do svojej hodnoty spred 20. storočia, oproti stále sa meniacemu, úverovo-spoliehajúcemu trhu rezidenčného bývania. 

Je to skoro, ako keby “dlhý boom” ľahkých úverov sa nikdy nestalo.  Najnižšou priemernou cenou bývania v USA v prepočte 71,5 unce zlata bolo v roku 1934. Štyridsať šesť rokov neskôr, sa dostalo pod 77 unca zlata. Dnešná cenovka za jednu zlatú Comex tehlu  nie je najnižšia ale v porovnaní s vrcholom spred desiatich rokov, sa tam dostáva.

Zdroj: BullionVault

Preložil: Peter Bielik

Facebook komentár