Drahý trh s umením môže byť pripravený k poklesu, podľa názoru jedného top investora.

Michael Novogratz z Investment Group povedal, že trh s umením má všetky znaky špekulácie a že očakáva jeho opravu, podobnú nedávnemu poklesu zlata.

Novogratz poznamenal: “Trh umenia je 100 percent vo fáze bubliny a myslím, že má všetky známky bubliny…Ceny išli nahor parabolicky. Môžete ísť na niektoré umelecké výstavy a viete, že aj lacné veci, ktoré pred dvoma rokmi stály 10 000 amerických dolárov, teraz kúpite za 80 000 dolárov. Náklady trhu umenia sa dostali na šialené úrovne.”

Taktiež povedal, že korekcia, až príde, bude dramatická. Kým Novogratz nevykonáva predaj na krátko (na pokles) akcií spoločnosti Sotheby’s, povedal, že obrat v cenách môže byť o viac ako 50 percent. “Tieto 90 miliónové (dolárov) obrazy budú jedného dňa stáť osem. Nebudú v rozmedzí  90 až 70, ale pôjdu od 90 na 8.”

Počas nedávneho predaja súčasného umenia v Sotheby’s, predaj obrazu Barnett-a Newman-a – Onement VI -bol za 43,8 miliónov amerických dolárov. Cena bola takmer dvojnásobok predchádzajúceho rekordu pre umenie Newmana.

Druhá najvyššia cena bola za obraz Gerharda Richtera, ktorý bol predaný za 37 miliónov dolárov. Rovnaký obraz bol zakúpený na aukcii v roku 1998 za 3,6 miliónov dolárov.

Je pravda, že zberatelia predpovedajú prudkú korekciu na trhu s umením po celé roky. Mnohí obchodníci s umením a zberatelia čelili tzv. bubline na trhu s umením v neskorých fázach roku 2000 až 2010. Ale po krátkej korekcii, ceny umeleckých diel aj naďalej stúpali, ako recesia čiastočne obmedzila počet kupujúcich.

Ale Novogratz povedal, že trh s umením sa cíti nebezpečne podobný dot-com bubline v roku 1999 a že ťaží z ľahkej politiky centrálnej banky, ktorá do značnej miery pomáha bohatým.

“Menová politika FEDu podporuje aj tento trh s umením … čo pomáha bohatým bohatnúť a bohatí sú stále bohatšími, pretože ceny aktív stúpajú po celom svete.”

Novogratz povedal, že trh s umením je tiež opretý o podiel bohatých v Číne a Rusku, ktorí hľadajú bezpečného uchovávateľa hodnoty ich bohatstva.

“Na trhu taktiež máte nelegálne peniaze, špinavé peniaze a pranie špinavých peňazí prichádza z … častí sveta, kde ľudia … chcú jednoducho jednoduché miesto pre uloženie svojich peňazí … To je to, prečo títo kupci akceptujú vyššie ceny na trhu s umením.”

Aukčné domy tvrdia, že ceny vyjadrujú presvedčenie o umeleckej kvalite, ktorá obstojí aj v skúške času a o dopyte prichádzajúceho z celého sveta.

“Globálna povaha dnešného trhu s umením opäť zdôrazňuje dôležitosť zberateľov z 35 krajín, ktorí vykonali registráciu a 20 percent z nich sú noví kupujúci,” ako uviedol aukčný dom Sotheby’s vo svojom vyhlásení.

Zdroj: New York Times

Facebook komentár