Na_trhoch_sa_deje_obrovsky_obrat_2_3_biliona_do_akcii_2017

V poslednom desaťročí, z akcií do dlhopisov prúdilo obrovské množstvo investičných dolárov.

Ale podľa poznámky zverejnenej spoločnosťou Société Générale a jej tímu – Cross Asset Research, by sa tento trend mal začať pomaly meniť, čo povedie k “významnému vyváženiu portfólií.”

To by mohlo viesť k záplave peňazí, ktoré sa presunú do akciového trhu. Potenciálne v rozsahu až 2,3 bilióna dolárov.

Percentuálny podiel akcií v portfóliu investičných fondov (aktívne a pasívne riadených) v priebehu posledných desiatich rokoch poklesol z 90%, na približne 60% v Európe a amerických fondoch na úroveň okolo 70%.

Súvisiace: Graf Goldman Sachs zahŕňa globálne dopady finančnej krízy z roku 2008

Medzitým objem dlhopisov a úverových zložiek sa v investičných portfóliách výrazne zvýšil. Za rovnaké obdobie, dlhopisová zložka európskych portfólií v podielových fondov sa zvýšila zo 4% v roku 2005 na 40% v súčasnosti a komponenty podnikových dlhopisov sa zvýšili z 3,1% v roku 2007 na 5,2% v USA na 4,1% v roku 2009 sa v Európe jednalo o podiel vo výške 15,6%.

Tento trend preskupenia portfólií v prospech dlhopisov je spojeným s prostredím úrokových sadzieb. Výnosy dlhopisov a ceny sú nepriamo úmerné a ak výnosy dlhopisov klesajú, ceny dlhopisov dosahujú rast.

V poznámke ďalej uviedli: “Tak dlho, ako výnosy dlhopisov ďalej klesajú, investori začínajú vyberať kapitálové zisky z existujúcich dlhopisových portfólií.”

Avšak, keďže výnosy dlhopisov začínajú opäť rásť, investori začínajú vykonávať prehodnocovanie svojich stratégií. Tento obrat je už v plnom prúde, ale stále sa nachádza v počiatočných fázach. Po väčšinu roka 2016 bol čistý prílev do dlhopisových fondov veľmi vysoký a najmä v Spojených štátoch a na rozvíjajúcich sa trhoch. Čistý prílev do akcií sa začal zlepšovať až ku koncu roka 2016.

V poznámke sa ďalej uvádza: “Väčšina investorov ešte len práve začína vykonávať prispôsobovanie štruktúr svojich portfólií,” … “Vo väčšine prípadov sa jedná o odvážne a statočné rozhodnutia, ktoré sa týkajú potenciálne všetkých zložiek ich portfólia a musia byť prijaté.”

Societe Generale odhaduje, že 10% opätovné zváženie zmeny svojich podielov do akciových trhov by znamenalo globálne preskupenie portfólia o rozsahu až 2,3 bilióna dolárov.

Na_trhoch_sa_deje_obrovsky_obrat_2_3_biliona_do_akcii_2017_graf

Bank of America Merrill Lynch o tejto “obrovskej zmene trendu” odohrávajúcej sa na trhu už písala v novembri, kedy investori vyberali peniaze z dlhopisových fondov a presúvali ich do akciových fondov – nevídaným tempom (po výsledkoch volieb, ktoré vyhral Trump).

Súvisiace: Triedy aktív v roku 2016 – graf

Vedúci akciový analytik banky Goldman Sachs so zameraním na USA – David Kostin má však iný názor. V poznámke zverejnenej v piatok povedal, že investori sa ešte nevzdávajú aktív s pevným výnosom.” Podľa Kostina k “migrácia aktív nebude dochádzať z dvoch hlavných dôvodov,” … “Po prvé, prostriedky musia pochádzať z jednej oblasti, predtým než budú môcť byť ďalej investované do inej kategórie aktív. Avšak, regulačné a reštriktívne politiky obmedzujú schopnosti mnohých kategórií investorov, ohľadom pridelenia ich aktív smerom od dlhopisov.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Société Générale, Goldman Sachs

Facebook komentár