Bilión dolárov je 1 000 000 000 000.

Bilión dolárov je 1 000 000 000 000.

Klub s trhovou hodnotou biliónov dolárov má nového člena: kryptomenu Bitcoin. Celková hodnota bitcoinov na konci včerajšieho dňa dosiahla súhrnnú hodnotu viac ako 1 bilión dolárov.

Je to preto, že cena bitcoinu v piatok dosiahla nové maximálne hodnoty. Cena jedného bitcoinu dosiahla hodnotu okolo 55 000 dolárov – a podľa Coinbase je v obehu zhruba 18,6 milióna bitcoinov. (Celkový počet bitcoinov, ktoré sú nakoniec k dispozícii, je obmedzený na 21 miliónov.)

Súvisiace: Tesla nakupuje Bitcoin za $1,5 miliardy – čo ďalej?

Samozrejme, nejde o porovnanie medzi jablkami, ale keď pozrieme sa na bitcoiny oproti veľkým firmám s najvyššími hodnotami, ako je Apple. Ale stojí to za to, keďže iba štyri spoločnosti v Spojených štátoch majú v súčasnosti vyššiu trhovú kapitalizáciu ako celková hodnota bitcoinu: Apple, Microsoft, Amazon a vlastník spoločnosti Google – Alphabet.

Virtuálne mena Bitcoin má v súčasnosti vyššiu hodnotu približne o 225 miliárd dolárov ako Tesla, čo je firma, ktorá je najviac zodpovedná za posledný nárast ceny tejto kryptomeny.

Elon Musk spolu so svojou automobilkou vyrábajúcou vozidlá na elektrický pohon začiatkom tohto mesiaca oznámila, že časť hotovosti a ekvivalentov hotovosti o objeme 1,5 miliardy dolárov je v hodnote Bitcoinu. Spoločnosť Tesla tiež uviedla, že sa zameriava na to, ako umožniť spotrebiteľom nakupovať svoje autá a SUV pomocou bitcoinov.

Táto správa vyvolala špekulácie, že ďalšie veľké spoločnosti môžu čoskoro do svojich súvah pridať bitcoin alebo iné kryptomeny, pretože bitcoin generuje výrazne vyšší výnos ako dlhopisy a hotovosť.

Spoločnosti korporátnej Ameriky vo veľkom začínajú príjmať bitcoin. Platobní giganti Square a PayPal umožňujú svojim používateľom kupovať a predávať ich. Kryptomeny si vyslúžili aj pozornosť tak obrovských firiem na spracovanie kreditných kariet, akými sú Visa a Mastercard.

Dokonca vedúci predstaviteľ spoločnosti BlackRock, ktorá je najväčším správcom aktív na svete, tento týždeň v rozhovore pre agentúru CNBC uviedol, že spoločnosť „sa začala vŕtať“ do bitcoinov ako spôsobov formy investície.

To všetko pomohlo rozpútať vlnu nákupu priemerných investorov. Prieskumná spoločnosť so zameraním na spotrebiteľov – Piplsay vo štvrtok v správe napísala, že polovica z viac ako 30 000 spotrebiteľov, ktorí sa tento týždeň zúčastnili prieskumu o bitcoinoch, uviedla, že investovanie do kryptomien vnímajú ako „bezpečné“ .

Súvisiace:
Tesla kúpila bitcoin. Bude na rade Apple?
Tesla už mohla v ziskoch z bitcoinu zarobiť viac ako z elektromobilov

Ceny virtuálnej meny bitcoin v priebehu roka 2021 zatiaľ vzrástli o viac ako 80% a investori s nadšením nakupujú aj ďalšie kryptomeny. Ethereum, ktorá je druhou najväčšou kryptomenou na svete s celkovou hodnotou okolo 220 miliárd dolárov, sa tento rok viac ako zdvojnásobila.

A cena dogecoinu – meny, ktorá sa pôvodne začala ako žart založený na psom meme, taktiež tento rok vzrástla po niekoľkých býčích (optimistických) statusoch na sociálnej sieti Twitter, ktoré o nej zverejnil Musk a získal podpora aj obchodníkov na diskusnom fóre Reddit.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár