Konkurencia medzi spoločnosťami AMD a Intel.

Konkurencia medzi spoločnosťami AMD a Intel.

AMD na konci tohto týždňa v trhovej kapitalizácií prekonal súpera.

Akcie spoločnosti AMD za deň vzrástli o viac ako 3 %, čo výrobcovi čipov poskytlo trhovú kapitalizáciu 153 miliárd dolárov. Akcie skupiny Intel klesli takmer o 9 %, čo bolo deň po oznámení katastrofálnych výsledkov, ktoré nesplnili očakávania zisku a vykázali aj klesajúce príjmy. Trhová kapitalizácia spoločnosti Intel bola na konci piatkového obchodovania na úrovni 148 miliárd dolárov.

Táto zmena je väčšinou symbolická, ale odráža oveľa viac než len vývoj v rámci konkurenčného trhu v rámci PC a serverových čipov, kde si tieto dve spoločnosti priamo konkurujú.

Tento míľnik taktiež naznačuje, že investori môžu viac oceniť výrobcu čipov s menšími aktívami pred tou firmou, ktorá výrazne investuje do výroby. AMD zadáva výrobu externým „fabrikám“ alebo továrňam na výrobu čipov, zatiaľ čo Intel povedal, že plánuje pokračovať vo výstavbe a prevádzke závodov.

V posledných rokoch sa čipy spoločnosti AMD voči produktom skupina Intel stali oveľa konkurencieschopnejšie, pokiaľ ide o výkon, dokonca pri niektorých aplikáciách prekonali rýchlosť a efektivitu.

Skupina Intel vo štvrtok uviedla, že ich neuspokojivá správa odráža problémy s výkonom a znížila svoju prognózu celoročného zisku na akciu do rozmedzia 2,30 až 3,60 dolára. Intel taktiež poukázal aj na spomaľujúci sa trh s počítačmi a makroekonomické podmienky.

Generálny riaditeľ skupiny Intel – Pat Gelsinger v piatkovom rozhovore pre agentúru CNBC prirovnal stratégiu návratu spoločnosti k výstupu na Kilimandžáro.

Spoločnosť AMD v utorok ohlási fiškálne výsledky za druhý štvrťrok, keď investori budú čakať odpovede na to, či aj ona čelí rovnakým makroekonomickým výzvam ako Intel, keďže predaje počítačov po celom svete klesajú.

 

Zdroj: CNBC

Facebook komentár