Centrálne banky v priebehu niekoľkých posledných rokov vykonali veľké množstvo neštandardných opatrení.

Predĺžené nulové úrokové sadzby, negatívne úrokové sadzby a masívne nákupy aktív mali za úlohu naštartovať svet po celosvetovej finančnej kríze.

Avšak, všetky tieto akcie mali v žiaducich výsledkoch naozaj slabý vplyv.

Ken Wattret v nedávnej správe klientom banky BNP Paribas napísal: A aktuálne trhy tak “strácajú vieru v silu ich politiky.”

Súvisiace: Centrálne banky sa snažili ovládnuť svet, avšak zlyhali

“Jedným z hlavných faktorov oslabenia na trhoch boli najmä pochybnosti o účinnosti politiky.”

“Z pohľadu menovej politiky sa to týka nielen nedostatku munície, ale aj otáznikov ohľadom ďalších možností. Ukázali nám niekoľko nekonvenčných opatrení, ktoré mali aj tak za následok klesajúce výnosy a v ekonomikách, kde boli zavedené rozsiahle nákupy aktív aktív, doteraz nebol zaznamenaný trvalý obrat v inflácii alebo inflačných očakávaní.”

Na rozdiel od dramatických reakcií centrálnych bánk v minulosti (napr obmedzenie QE), trhy už reagujú na šoky opatrení, ktoré sa centrálne banky snažia aplikovať.

Wattret napríklad upozorňuje na situáciu Fedu.

V minulých recesiách, Fed vykonával zníženie úrokových sadzieb v priemere o 5%, aby mohol stimulovať ekonomiku. Dokonca zodpovedá za možnosť ísť do negatívneho teritória, Wattret odhaduje, že Fed by mal ísť aktuálne až na úroveň 1%.

Wattret ďalej napísal: “To by chcelo celú radu QE a najmä z dôvodu jeho klesajúcich výnosov, čo by malo mať rovnaký vplyv, ako ďalšie uvoľnenie politiky v hodnote zníženia sadzieb o 4%.”

A podobné veci sa dejú s odpoveďou aj na stratégie Centrálnej Banky Japonska, ECB a Čínskej Ľudovej banky.

Jedna vec, ktorá by mohla pomôcť, je podľa Wattreta koordinácia úsilia centrálnych bánk.

Súvisiace: Ako centrálne banky v roku 2014 zachránil svet (akciové trhy)

Ale to nie je nevyhnutne to, čo sa bude diať. Tu sú ďalšie vyjadrenia Wattreta:

“To však nie je zrejmé, ale je vidno, že bude potreba ešte veľa zmien, z časti preto, že záujmy nemusí byť dostatočne vyrovnané. Z hľadiska mien, napríklad ECB a Centrálna Banka Japonska sa chcú vydať na cestu “zruinuj blížneho svojho” kde bude zaznamenaná politika sústredená na negatívne úrokové sadzby, zatiaľ čo Fed je stále viac znepokojený tým, čo keď vykoná sprísnenie politiky a nakoniec to môže mať rozsiahly vplyv na finančné trhy v USA a vo svete, najmä z dôvodu sily amerického dolára. Volebný harmonogram v USA je taktiež veľmi dôležitou otázkou, pokiaľ ide o čínske znehodnotenie meny. Takže zatiaľ čo koordinovaný postup môže byť žiaducou teóriou, zdá sa, že dosiahnuť ho v praxi je veľmi ťažké.”

Stručne povedané, jednoducho centrálne banky tak nemajú dostatok priestoru, aby mohli povzbudiť ekonomiku.

A teraz trhy sa už s týchto stratégií cítia byť unavené.

Zdroj: Reuters, NYtimes

Facebook komentár