Trio_miliardarov_sa_chysta_na_IPO_spolocnosti_Xiaomi

Zľava: Pony Ma, Li Ka-shing a Jack Ma.

Najbohatší ľudia v Číne sa pravdepodobne zúčastnia najbližšej verejnej ponuky spoločnosti Xiaomi, ktorá za posledné dva roky predstavuje najväčšiu emisiu akcií na svete.

Bývalý predseda spoločnosti CK Hutchison Holdings Ltd. – Li Ka-shing, známy v bývalej britskej kolónii ako “superman” pre svoje podnikateľské skúsenosti, plánuje investovať 30 miliónov dolárov v spomínanom čínskom výrobcovi smartfónov. S touto informáciou prišla agentúra Bloomberg, keďže bola informovaná od ľudí, ktorý sú s týmito plánmi oboznámení. Zakladateľ spoločnosti Alibaba – Jack Ma a predseda spoločnosti Tencent – Pony Ma (dvaja najbohatší jednotlivci v krajine) súhlasili s kúpou podielu v spoločnosti Xiaomi. Tieto informácie priniesli jednotlivci, ktorí žiadali, aby ich identita nebolo prezradená, keďže sa jedná o ich osobné investície.

Toto trio miliardárov sa tak pripojí k skupine veľkých firemných mien ktoré budú súčasťou verejnej ponuky akcií (IPO), vďaka ktorej by sa im mohlo podariť získať až 6,1 miliardy dolárov – čo je najväčšia emisia akcií, po emisií čínskej skupiny Postal Savings Bank of China v Hongkongu, ktorej objem bol na hodnote 7,6 miliardy dolárov. Podľa podmienok dohody, ktorá bola získaná agentúrou Bloomberg, medzi tými, ktorí súhlasili, že sa v základnej emisií zúčastnia ako investori bola aj najväčšia telekomunikačná skupina – China Mobile a americký výrobca čipov – Qualcomm.

Súvisiace:
Xiaomi chce získať viac ako $ 6 miliárd cez IPO v Hongkongu
Xiaomi si vyberá banky pre IPO v hodnote až $ 100 miliárd

Účasť Li-ho by mohla byť obchádzaná, keďže tento dôchodca má už skôr status celebrity. Jeden z ľudí uviedol, že bude pravdepodobne investovať prostredníctvom nadácie Li Ka Shing. Informáciu ohľadom kúpy podielu cez Li-ho spoločnosť ohlásil najprv denník Hong Kong Economic Journal.

U ostatných dvoch miliardárov zatiaľ nie je jasné, aké subjekty na nákup svojich podielov použijú. Alibaba Group Holding a zástupcovia spoločnosti CK Hutchison sa nevedeli okamžite vyjadriť. Zástupca spoločnosti Tencent Holdings – Jane Yip na žiadosť o pripomienku neodpovedal.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár