Trump_ako_platbu_za_mur_zvazuje_20_tarify_Ale_zasiahne_aj_Americanov_2017

Nový prezident USA, Donald Trump prišiel s myšlienkou 20% dane na tovar, ktorý je dovážaný z Mexika. Bude to tzv. platba za stavbu múra.

Matematika funguje. Americký import z Mexika v roku 2015 dosiahol 303 miliárd amerických dolárov a 20% z toho je okolo 60 miliárd dolárov – čo je viac než dosť pre náklady spojené s výstavbou múru na hraniciach, ktorý inicioval samotný Trump.

Ale nie je to tak jednoduché. Tejto rozsiahlej dani by však čelili americké spoločnosti a spotrebitelia.

Počas včerajšieho dňa Trumpov tlačový hovorca – Sean Spicer novinárom povedal, že Trump navrhol 20% tarifu, ktorá sa bude vzťahovať na všetky tovary dodávané z Mexika do USA, ako platba za múr. Biely dom neskôr objasnil, že to je len jednou z možností.

Súvisiace: Trump varuje firmy pred vytváraním pracovných miest v zahraničí

Odborníci uvádzajú, že táto tarifa by zvýšila objem rozsiahlych obáv okolo amerických pracovných miest, cien výrobkov a toho kto naozaj reálne platí za múr.

Edward Alden ktorý je obchodným expertom na zasadnutí Rady pre zahraničné vzťahy uviedol: “Predstava, že 20% tarifa je spôsobom, ako prinútiť Mexiko zaplatiť za múr, je len lož. Je to spôsob, ako donútiť amerických spotrebiteľov, aby za múr zaplatili oni.”

Tu je dôvod, prečo.

Po prvé, podľa informácií Americkej obchodnej komory je až okolo 6 miliónov amerických pracovných miest závislých na obchode s Mexikom. Odborníci tvrdia, že tieto pracovné miesta by tak boli ohrozené, teda ak Trump pristúpi k obmedzeniam obchodu s Mexikom.

Američania budú veľmi pravdepodobne čeliť vyšším cenám u mnohých produktov – od automobilov a počítačov, cez avokádo a Coronu. Veľké množstvo dovážaných produktov z Mexika tak bude drahších.

Medzi pravdepodobne ťažko zasiahnuté firmy budú patriť automobilky Ford a GM a maloobchodné reťazce ako Wal Mart a Best Buy.

Zdanenie mexického dovozu ovplyvní mnoho amerických spoločností, ktoré odosielajú diely na juh od hraníc, kde sa montujú. Zhruba 40% typického mexického dovozu pochádza zo Spojených štátov. Napríklad pred dorazením k miestnemu predajcovi, časti automobilov križujú hranice USA, Mexika a Kanady. V dnešnom svete však takto dodávateľské reťazce fungujú.

Existujú aj iné menej zrejmé spôsoby, ako by táto dovozná daň mohla zasiahnuť Američanov. Vyššie ceny niektorých výrobkov by znamenali, že by Američania nemali dostatok peňazí na ostatné položky.

To by nakoniec stálo pracovné miesta. Tak ako sa to stalo v roku 2009 po tom, čo prezident Obama využil uvalenie vyšších ciel na čínske pneumatiky. Dokonca jedna štúdia zistila, že to stálo viac pracovných miest, než sa vytvorilo, pretože ceny pneumatík razantne vzrástli.

Trumpove tarify by sa však vzťahovali na mnoho ďalších produktov, takže rezonančné účinky by boli oveľa širšie.

To nás privádza k otázke, kto teda reálne zaplatí múr? Keď americká vláda uloží clo na mexický tovar dodaný do USA, mexické spoločnosti tarify neplatia – ale skôr ju zaplatia americké spoločnosti. Firmy zvyčajne prejdú zvýšenými nákladmi na tovar, čo pre spotrebiteľov bude znamenať vyššia ceny.

Takže áno, 20% tarifa zaplatí múr. Ale Mexico to platiť nebude. V konečnom dôsledku to zaplatia americkí spotrebitelia. Doslovne.

Mexiko však taktiež bude trpieť. Ich ekonomika sa do značnej miery opiera o obchod so Spojenými štátmi a zhruba 80% všetkého vývozu putuje na severné hranice. Veľká úroveň taríf by americké firmy odradila od nákupu mexických produktov.

Trumpove hrozby by mohli byť len vojnou slov, aby Mexiko Mexiko prinútili zaplatiť za cezhraničný múr.

Peter Navarro, ktorý stojí v čele národnej ochrany Bieleho domu počas kampane povedal, že hrozba taríf je stratégiou, ako Mexika prinútiť k výhodnejším obchodným dohodám. Trump chce vyjednať dohodu o voľnom obchode medzi Mexikom, Kanadou a USA s označením NAFTA.

Navarro v tej dobe poznamenal: “Tarify neznamenajú koniec hry, je to stratégia pre uzavretie obchodných dohôd,” … “Tieto sadzby by americké pracovné miesta vystavili nebezpečenstvu.”

Súvisiace: Dlhy Trumpa drží viac ako 150 firiem z Wall Street

V prípade, že sa tieto tarify stanú realitou, USA by mali očakávať, že Mexiko pristúpi k odvetným opatreniam. Mexický minister hospodárstva, Ildfonso Guajardo povedal, že Mexiko by okamžite reagovalo na akékoľvek tarify, ktoré Trump uloží na Mexiko.

Guajardo v mexickej spravodajskej TV 13. januára uviedol: “Je úplne jasné, že musíme byť pripravení okamžite schopní neutralizovať vplyv opatrení tejto povahy.”

Guajardo nakoniec dodal: “Ak Trump príde s podobnými obmedzeniami, môže sa pripraviť na vlnu vplyvu, ktoré nás môžu stiahnuť do globálnej recesie.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheEconomist, Bloomberg

Facebook komentár