Trump_prislubil_zachranit_uholny_priemysel_Ale_nemoze

Administratíva Donalda Trumpa sa pokúsila o odvážnu záchranu uhľového sektoru krajiny, ale jeho prouholnú agendu sa nedarí presadzovať – začať renesanciu – a analytici v časovom horizonte zmenu nevidia.

Napriek tomu, že sa už takmer dva roky snažili podporovať sektor uhlia tým, že zrušili klimatické predpisy, priemysel aj tak zostáva v prudkom poklese – spotreba uhlia dosiahla vrchol v roku 2007. Boom v oblasti bridlíc v Amerike viedol k zníženiu cien zemného plynu a náklady na nasadenie veternej a solárnej energie taktiež pokračujú v poklese.

US Information Administration Energy minulý týždeň poznamenala, že spotreba uhlia v USA počas roku 2018 klesne o takmer 4% na najnižšiu úroveň od roku 1979. Na konci roka bude dopyt po uhlí prekvapujúco o 44% nižším ako v roku 2007.

Xcel sa zaväzuje, že elektrická energia bez uhlia bude už do roku 2050

Je to všetko o celom priemyselnom posune elektrární z uhlia v prospech zemného plynu a slnečnej, veternej a vodnej energie.

Matt Gray, ktorý je vedúcim analytikom pre oblasť služieb a energií v londýnskej organizácií Carbon Tracker, uviedol: “Vidíme energetický darwinizmus,” … “Uhlie už sa nenachádza v hlavnom prúde, jedná sa o súboj medzi plynom a obnoviteľnými zdrojmi.”

Podľa očakávaní EIA (dátovej a analytickej jednotky v rámci ministerstva energetiky) by do konca roka 2019 mala byť spustená len jedna malá uhoľná elektráreň.

Táto informácia bola zdôraznená ambicióznymi cieľmi, ktoré minulý týždeň predstavila spoločnosť Xcel Energy. Energetická spoločnosť sa zaviazala do roku 2050 dodávať zákazníkom 100% elektriny bez uhlia tým, že Xcel, ktorá sídli v Minneapolise a obsluhuje osem západných a stredozápadných štátov si zároveň zaumienila znížiť svoje emisie oxidu uhličitého o 80% do roku 2030, čo je pod levelom z roku 2005.

Generálny riaditeľ Ben Fowke vo vyhlásení uviedol: “Sme na ceste k zabezpečeniu udržateľnejšej, prosperujúcej energetickej budúcnosti.”

Súvisiace: Trump “nezabil“ popularitu v oblasti obnoviteľnej energie

Spoločnosť Xcel dúfa, že dosiahne to, čo nazýva najagresívnejšími cieľmi znižovania emisií uhlíka v priemysle, zdvojnásobením svojej produkcie energie z vetra, pokračovaním v prevádzke jadrových elektrární bez obsahu uhlíka a za podpory v oblasti zemného plynu. Spoločnosť Xcel v rokoch 2005 až 2026 plánuje odchod do dôchodku až pre 20 uhoľných jednotiek, čo predstavuje 40% jej kapacity v oblasti uhlia.

Rušenie uhoľných elektrární sa zrýchľuje

S uhlím sa rozlúčilo mnoho ďalších spoločností. V roku 2017 bolo 529 uhoľných elektrární vyradených z uhlia, čo podľa EIA zasiahlo celkovú kapacitu o veľkosti 55 gigawattov.

Podľa IEA, v roku 2018 boli do septembra vyradené ďalšie uhoľné elektrárne o objeme 11 gigawattov a do konca roka odídu do do dôchodku ďalšie 3 gigawatty. To by znamenalo, že rok 2018 bude druhým najvyšším rokom, v počte zrušenej kapacity v prípade uhlia.

Andy Roberts, ktorý je riaditeľom pre výskum globálnych trhov s tepelným uhlím v poradenskej spoločnosti Wood Mackenzie, poznamenal: “Priemysel zvažoval čo urobí so starnúcou uhoľnou flotilou a povedal:” Môžeme ich držať pri živote ale za účasti veľkého rizika, alebo vykonať prechod na obnoviteľné zdroje a zemný plyn za oveľa nižšie náklady, ” … “Tak si vybrali príjemnejšiu variantu.”

Táto stratégia však bude pokračovať v dlhšom časovom horizonte. V rokoch 2019 až 2024 by mali byť podľa S&P Global Market Intelligence oznámených alebo už prijatých regulačné schválenia vo forme ďalších 23,1 gigawattov, pre uhoľné elektrárne.

Obnoviteľné zdroje boli podporené stimulmi od štátnej vlády a na federálnej úrovni. Spoločnosť NextEra Energy uviedla, že vďaka týmto stimulom sú náklady na výrobu nových elektrárni veternej a solárnej energie (podľa S&P) v Spojených štátoch nižšie ako náklady na prevádzku existujúcich uhoľných a jadrových elektrární.

John Ketchum, ktorý je hlavným finančným riaditeľom spoločnosti NextEra Energy, nedávno poznamenal, že aktuálne prechádzame cez “najlepšie prostredie obnoviteľných zdrojov v našej histórii”.

Uhlie je stále kráľom v 18 štátoch

Uhlie úplne nevymizne. Podľa EIA sa jedná o stále najpoužívanejší zdroj elektrickej energie v regióne Appalachie, vrátane Ohia, Kentucky a Zýpadnej Virgínie, ako aj uhoľných štátov ako Colorado, Wyoming a Montana. Uhlie je hlavným zdrojom energie v 18 štátoch, z 28 štátov pred desiatimi rokmi.

A odvetvie sa snažilo zmierniť pokles v oblasti uhlia, cez zvýšenie vývozu. Rozvíjajúce sa trhy vrátane Číny a Indie sa aj naďalej spoliehajú na uhlie, ktoré poháňa ich rýchly rast. Americký vývoz uhlia minulý rok vzrástol o 61% na 97 miliónov krátkych ton uhlia. To je však stále pod hranicou exportu za rok 2012 a znižuje sa v porovnaní s celkovým americkým dopytom po uhlí v roku 2018 o 691 miliónov krátkych ton (podľa EIA).

Okrem vyhlásenia plánov ohľadom odstúpenia od Pařížskej dohody o klíme, Trumpova administratíva tiež vyradila environmentálne predpisy, ktoré viedli k obmedzeniam používania uhlia. EPA, ktorú viedol bývalý lobista v uhoľnom priemysle Andrew Wheeler, by mal podľa očakávaní zrušiť regulačné opatrenia týkajúce sa zmeny klímy, vydané za Obamu, ktoré podľa správy sťažujú budovanie nových uhoľných elektrární .

Biely dom neodpovedal na žiadosti o pripomienku.

Napriek tomu sú energetické spoločnosti pod tlakom, aby svoje uhoľné elektrárne vypínali – skôr ako bude príliš neskoro. Riziko spočíva v tom, že tieto uhoľné zariadenia sa stanú “uviaznutými aktívami“, čo znamená, že sú zastarané a už nemôžu získať ekonomickú návratnosť.

Podľa existujúcej štruktúry trhu, americké energetické spoločnosti čelia uviaznutému majetku v oblasti uhlia v hodnote 78 miliárd dolárov (podľa štúdie Carbon Tracker zverejnenej minulý týždeň). Podľa tejto organizácie stoja za viac ako 70% americkej kapacity na výrobu uhlia, čo by mohlo byť radšej investované do vybudovanie nových obnoviteľných zdrojov energie. A táto hodnota sa do roku 2030 zvýši na 100%.

Podľa odhadov skupiny Carbon Tracker, samotná spoločnosť Duke Energy do roku 2030 čelí v priemysle vedúcim rizikám v hodnote 5,9 miliárd dolárov.

Spoločnosť Duke Energy vo vyhlásení uviedla, že od roku 2011 do roku 2017 vyradila 47 jednotiek na výrobu uhlia a do roku 2024 plánuje odchod do dôchodku u ďalších deviatic. Duke Energy uviedla, že “neustále vyhodnocuje” svoju flotilu, “a zruší tie, ktoré už nie sú životaschopné.

Spoločnosť Vistra Energy a Southern Company by mali mať do roku 2030 v tomto majetku približne 4 miliardy dolárov.

Vistra vo vyhlásení uviedla, že na začiatku tohto roka vypla z prevádzky niekoľko uhoľných elektrární, ktoré boli “neekonomické”.

Súvisiace: Uhlie je stále kráľom v 18 štátoch USA. Ale dokedy?

Firma Vistra ďalej poznamenala: “Neveríme, že v súčasnosti máme akékoľvek aktíva, ktoré spĺňajú definíciu “uviaznutého majetku”, podľa vyjadrení organizácie Carbon Tracker.”

Southern Company neodpovedala na žiadosti o pripomienky. Firma však nedávno uviedla, že viac ako 50% jej uhoľných jednotiek bolo vyradených alebo prešli na zemný plyn.

Gray – analytik spoločnosti Carbon Tracker, poznamenal, že je vidno riziko voči zamestnancom týchto uhoľných elektrární.

“Ako spoločnosť potrebujeme, aby sa stretli investori a miestne samosprávy, kde by ubezpečili, že zamestnanci týchto firiem a elektrární nebudú ponechaní rozsiahlemu prepúšťaniu.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYTimes, WSJ

Facebook komentár