Trump_vyzval_Saudi_Aramco_pre_obchodovanie_na_burze_v_New_Yorku_2017

Prezident Donald Trump osobne loboval u Saudského kráľa Salmana, aby si v rámci realizácie počiatočnej ponuky akcií (IPO) Saudi Aramco sa rozhodli pre burzu v New Yorku. Túto požiadavku poznamenal počas telefonátu medzi svetovými lídrami.

Po hovore, ktorý nastal v období kedy americký prezident odletel z Honolulu do Tokia, nasledoval status amerického prezidenta na sociálnej sieti Twitter, kde poznamenal, že dúfa v realizáciu najväčšej verejnej ponuky akcií sveta, práve na americkej burze.

Trump v príspevku poznamenal: “Pre USA je to dôležité!”

Tento krok je však v súlade s narastajúcim tlakom amerických regulátorov, kde sa snažia lákať spoločnosti na americké burzy cenných papierov.

Trump novinárom na palube Air Force One po výzve povedal, že bol motivovaný zverejniť tento status, pretože IPO ropnej skupiny Aramco “bude najväčšou v histórií” a USA “chcú byť súčasťou všetkých veľkých emisií akcií.” Ďalej uviedol, že Saudovia v súčasnosti nemali záujem o informácie pre IPO na burze v USA “kvôli riziku okolo súdneho sporu a ďalším možným rizikám, čo je smutné.”

“Energetická geopolitika”

Trump ďalej uviedol: “Chcem, aby veľmi dôkladne zvážili Newyorskú burzu alebo NASDAQ, alebo ktorúkoľvek burzu nachádzajúcu sa v USA.”

Jason Bordoff, ktorý je riaditeľom Centra pre globálnu energetickú politiku na Kolumbijskej Univertzite a bývalý predstaviteľ Obamovej administratívy v oblasti ropy poznamenal, že tento status na sociálnej sieti Twitter predstavuje “energetickú geopolitiku v akcii.”

Súvisiace: Ropný gigant Saudi Aramco vlastní až 220 ropných plošín

Ďalej poznamenal: “V období, kedy Saudovia tlačia Spojené štáty, k tvrdšiemu postoju voči Iránu, vylepšovaniu saudsko-ruských vzťahov, sa Saudská Arábia snaží prilákať medzinárodný súkromný kapitál. Zároveň sa Číňania podľa správ z médií posnažia získať veľký podiel v spoločnosti Saudi Aramco. Táto osobná žiadosť Trumpa o zaradenie akcií tejto skupiny na burzu v USA predstavuje snahu pre vyššie diplomatické záujmy.”

Hovorkyňa Saudi Aramco to odmietla komentovať, rovnako ako Kristen Kausová, ktorá je zasa hovorkyňou spoločnosti Intercontinental Exchange Inc (materská skupina pre NYSE).

IPO v hodnote 100 miliárd dolárov

IPO spoločnosti Aramco by sa mohla stať najväčšou na svete, pričom saudská vláda dúfa, že získa 100 miliárd dolárov a predá iba 5 percent spoločnosti. Zároveň predstavuje ústredný bod reformného plánu korunného princa Mohammeda bin Salmana, s označením “Vision 2030”, ktorého cieľom je diverzifikovať ekonomiku kráľovstva a investovať väčšie finančné prostriedky najmä do infraštruktúry.

Napriek tomu, že analytici a manažéri z priemyslu uviedli, že tento údaj je pravdepodobne príliš nadhodnotený, dokonca aj vtedy, ak sa Aramco podarí získať iba 50% zo sumy, aj tak bude predstavovať dvojnásobok súčasnej najväčšej IPO, o hodnote 25 miliárd dolárov, ktorá bola realizovaná čínskou skupinou Alibaba Group Holding Ltd. (v roku 2014).

Zatiaľ čo ostatní politici vrátane britskej premiérky Theresy Mayovej a japonského premiéra Šinzó Abeho už v Rijáde lobovali pre prilákanie IPO skupiny Aramco, tweet od Trumpa je zatiaľ najdôležitejšou verejnou výzvou, smerujúcou do Rijádu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch

Facebook komentár