Pre tých, ktorí sledujú ázijské trhy už nejakú dobu, môžu poznamenať, že situácia Taiwanu, pripomína aktuálnu situáciu Číny.

Po návrate pri konci 80.rokov a akciové futures trhy na Taiwane boli vo veľkej miere zvyšované celou všeobecnou verejnosťou.

Ceny nehnuteľností sa začiatkom roku 1990 zvýšili a ceny akcií stúpli viac než desaťnásobne na rekordné úrovne a to všetko vďaka úverovej expanzii a finančnej deregulácií.

Následne, vláda prišla s uložením prísnejších obmedzení na úvery a tým sa trhy vychladli, čo v septembri roku 1990 poslalo akciový trh do takmer 80% prepadu.

Súvisiace: MARC FABER: Čína nemá bublinu úverov – má obrovskú bublinu úverov

Edward Misrah, ktorý je zakladateľom a investičným riaditeľom spoločnosti Ronit Capital povedal: “Nie je o nič ľahšie sa v týchto dňoch orientovať, najmä vo svete čínskych trhov, ktoré sú hore nohami.”

Ďalej uviedol:

“Trh mi pripomína obdobie, keď som bol v banke Goldman v 90. rokoch a videl som situáciu na Taiwane. Retailový trh investorov sa zbláznil. To myslím doslova. Pravdepodobne ste počuli o všetkých tých veciach, ktoré sa stali v posledných niekoľkých mesiacoch … pokiaľ ide o budúcnosť a ja nemyslím cenu vajec a ďalšie položky. Myslím, to čo sa deje je jednoducho šokujúce.”

“V dôsledku toho, ako je pre investorov naozaj zložité prostredie a ak sa rozhodnú investovať, ľahko sa môžu chytiť do mánie a vôbec sa nevedia správať ak sa trh razantne hýbe hore a dole. Nemajú k tomu žiadny vzťah, pretože to nikdy nemôže pochopiť priemerný drobný investor z Číny. A viete, čo sa v Číne deje – … je to ako keď sa na trhu s nákupnou objednávkou objaví viac ako 6 miliónov retailových investorov.”

Títo drobní investori sa zdajú byť nepokojnými a počas jazdy na horskej dráhe (na trhoch) majú stále svoju mentalitu: “Chcem všetko.” To znamená, že chcú vysoké výnosy, ale bez akéhokoľvek rizika. To nie je možné.

Aj keď existujú niektoré chmúrne predpovede, Misrah si myslí, že Čína sa cez to nakoniec prebije.

Tu poznamenáva:

“Myslíme si, že ak sa krajina dostane do problémov, tak existujú dve konkrétne veľké nedostatky: Systém, ktorý neumožňuje uvoľnenie finančných trhov, čomu Čína tak trochu bohužiaľ čelí, z dôvodu vplyvu na jej menu. Myslíme si, že čím viac uvoľnia kontrolu kapitálu, tým väčšia je pravdepodobnosť krízy.”

“Mojím odhadom je, že nevykonajú tak rýchle uvoľnenie kapitálových kontrol, pretože túto páku nechcú stratiť. Aj keď ich finančný sektor má oveľa väčšie objemy nesplácaných pôžičiek, ako uvádzajú, majú stále veľmi ziskové bankový systém. Čiže ak budú chcieť ich systém vylepšiť,  v priebehu času ho vedia vyčistiť kúsok po kúsku. Na základe toho si myslíme, že sa cez to musia prebojovať.”

Súvisiace: Prečo Čína zámerne zatlačila svoj bankový systém na pokraj krízy

Misrah predtým, ako spoluzaložil firmu hedžového fondu – Eton Park, bola partnerom banky Goldman Sachs v New Yorku. Následne odišiel, aby nakoniec spustil firma Ronit Capital, so sídlom v Londýne a zameriava sa na rozvíjajúce sa trhy.

Zdroj: Bloomberg, Ronit Capital

Facebook komentár