Tuniak_v_Tokiu_predany_za_rekordne_3_miliony

Majiteľ japonského reťazca sushi reštaurácií v sobotu stanovil rekord tým, že v prvej novoročnej aukcii rybieho trhu v Tokiu zaplatil za tuniaka modroplutvého viac ako 3 milióny dolárov, čím prekročil svoju vlastnú rekordnú cenu z roku 2013.

Kiyoshi Kimura, ktorý je majiteľom reťazca Sushizanmai, za tuniaka o váhe 278 kg (613 lb) uloveného pri pobreží severnej japonskej prefektúry Aomori zaplatil 333,6 milióna jenov (3,1 milióna dolárov), alebo dvojnásobok toho, čo zaplatil pred šiestimi rokmi.

Kimura neskôr novinárom uviedol: “Tuniak je tak chutný a veľmi svieži, ale myslím, že cena je príliš vysoká.”

“Očakával som, že jeho cena bude medzi 30 až 50 miliónov jenov, alebo 60 miliónov jenov bude predstavovať najvyššiu cenu, ale skončil na 5-násobnej hodnote.”

Sobotňajšia udalosť bola prvou v aukcii na novom trhu Toyosu, po tom, ako minulý rok bol uzavretý známy trh s rybami – Tsukiji, ktorý poskytol dočasné miesto na letné olympijské hry v Tokiu, počas roka 2020.

Kimura držal rekord za najvyššiu cenu zaplatenú za jednu rybu na novoročnej aukcie počas šiestich rokov až do roku 2017. V priebehu minulého roka, majiteľ iného reťazca rybích reštaurácií zaplatil ešte vyššiu cenu.

Po aukcii bola ryba odvezenou do jednej z pobočiek značky Sushizanmai, ktorý sa nachádza na starom trhu – Tsukiji.

Tuniak je cenený po celom svete z dôvodu jeho použitia v sushi, ale experti varujú, že rastúci dopyt spôsobil, že sa jedná o ohrozený druh.

 AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár