Všetci chceme vidieť viac pracovných príležitostí tak skoro, ako sa len dá a pre každého, kto má chuť pracovať. 
Aj napriek tomu, že sa v mojom článku dotknem tejto témy, je to oblasť, ktorá potrebuje hlbšiu pozornosť a ďalšie skúmanie. 
Na oboch úrovniach, vo verejnom i súkromnom sektore je vidieť snaha o vytváranie pracovných miest, ale tragédiou je, že pracovná politika na federálnej úrovni nerozumie situácii, ako vytvárať pracovné miesta a namiesto toho pôsobí deštruktívne. Príčina, prečo táto politika pôsobí škodlivo na tvorbu pracovných miest je zrejmá:

1. Štátny aparát nikdy neriadil biznis
2. Nikdy sa nestretol s výplatnou politikou
3. Nikdy nepracoval v súkromnom sektore
4. Nikdy nevyrábal tovar ani neposkytoval služby
5. Znalosti štátneho aparátu nepochádzajú z praxe
6. Porozumenie politike neznamená pochopenie ekonómie

A naviac, tí čo robia rozhodnutia nerozlišujú medzi súkromnými (veľmi potrebnými) a verejnými (platenými zo súkromných zdrojov) pracovnými miestami.

Teda, poďme sa pozrieť na to, ako sa pracovné miesta vytvárajú a ničia.

Bod 1: Pochopenie, prečo sú pracovné miesta v súkromnom sektore dôležitejšie ako vo verejnom sektore.

Mnoho politikov a byrokratov vyhlasuje oslavne, ako vláda vytvára pracovné miesta. Tie sú súčasťou verejného sektora a môžu za ničenie pracovných miest v súkromnom sektore. Pracovné príležitosti súkromného sektora prinášajú daňové výnosy do štátnej pokladnice, a tie pomáhajú spolufinancovať tvorbu pracovných miest verejného sektora.

V momente, keď sa vláda rozhodne navýšiť počet pracovných miest, najprv potrebuje zdroje zo súkromného sektoru. Toto na druhú stranu vytláča súkromný sektor a jeho tvorbu pracovných príležitostí. Ako sa zmenšuje počet týchto pracovných miest z dôvodu rastu štátneho aparátu a vytváraním verejných pracovných príležitostí, do pohybu sa dostáva nebezpečná špirála kŕmená vládnymi výdajmi, ktorá je dlhodobo neudržateľná. Základnou myšlienkou udržania zdravej ekonomiky a stabilného rozpočtu sú práve pracovné pozície v súkromnom sektore.

Bod 2: Prvý a najdôležitejší je podnikateľ.

Najdôležitejším bodom ekonomickej stability je podnikateľská sféra. Je to práve ten malý biznis, ktorý je počiatkom pre každú skutočne veľkú spoločnosť. Podnikateľ je ten, čo podstupuje riziko a poskytovaním tovaru a služieb vytvára zisk. Zisk je podstatnou súčasťou každého biznisu a rozširovania podnikania. Bez zisku by neexistovala žiadna iná metóda, ako podnietiť podnikanie a obchod. Tým, ktorí zaznávajú teóriu zisku odkazujem, že si nestihli povšimnúť, že zisk je kľúčom k zdravej, rastúcej ekonomike, ktorá vytvára pracovné miesta potrebné pre zdravý a udržateľný verejný sektor. Keď podnikateľ dosiahne určitej ziskovosti, potom sa vytvorenie nových pracovných miest stane nevyhnutnosťou, aby sa udržal rast spoločnosti. Vo svete ponuky a dopytu, ktorý mnohí politici s obľubou ignorujú, podnikateľ je viditeľnou a potrebnou zložkou ponukovej stránky veci. Musíme pripomenúť, že ponuka a dopyt sú vtelené do spotreby a výroby.

Spotreba je veľmi jednoduchá záležitosť, keďže všetci máme svoje potreby. Všetci chceme viac. Trik je v produkcii. Tá je veľmi, veľmi náročná. Ak neveríte, skúste si založiť spoločnosť z nuly, a rýchlo zistíte, aké riskantné a náročné to je. Keď učím na seminároch, často sa odporúčam študentom, aby vzali prácu na polovičný úväzok z domu.

Keď podnikateľ uspeje, ťažká práca a riziko nekončia. Riadenie a pokračovanie v biznise v dnešnej ekonomike je riskantné a zložité bremeno. Získavanie a udržiavanie zamestnancov, zatiaľ čo uspokojujete zákazníkov a dodržujete predpisy, regulácie, daňové podmienky a bojujete s nasýtenosťou trhu.

Takže, ak to tvorcovia zákonov myslia vážne s ozdravením hospodárstva, musia sa obrátiť na tvorbu pracovných miest v biznise. Musia podniknúť každý dostupný krok, aby uľahčili firmám život, rast a expanziu. Čím nižšie náklady a bariéry, tým rýchlejší rast podnikania.

Na nešťastie, to vyzerá, že vláda momentálne nevedomky predvádza politiku ničenia pracovných miest. V súčasnosti, pracovné pozície verejného sektoru sú platené ďaleko viac, než porovnateľné pozície v biznise. Ak sa pustíme do ľahkej matematiky zistíme, že na každé dve vytvorené pracovné miesta vo verejnom sektore prichádzame o 3 – 4 miesta v sektore súkromnom. Či sa vám to páči alebo nie, pravdou je, že vláda dostáva peniaze, prácu a zdroje zo súkromného sektoru. Ak sa v roku 2011 navýšia dane, následkom bude iba urýchlenie ničenia pracovných miest.

Bod 3: Dnes stratené pracovné miesta súkromného sektoru sa odrazia na stratených pracovných pozíciách verejného sektoru neskôr.

Ak sa súkromný sektor zmenší, bude to znamenať menšie daňové výnosy pre štát. Taktiež, ako sa bude stupňovať nezamestnanosť, vláda bude utrácať viac prostriedkov na podporu. Výsledkom bude rastúci rozpočtový deficit a rozšírené vládne pôžičky. Ak to bude pokračovať aj naďalej, výsledkom bude bolestivá ekonomická kríza.

Verejné pracovné miesta sa časom vytratia tak isto. Výsledným obrázkom bude situácia podobná dnešnému Grécku.

Čo by mali čitatelia zvážiť:

Čím viac nezávislý ste, tým lepšie. Vždy vravím svojím čitateľom a poslucháčom, aby si našli prácu z domu na part – time, ktorú môžu vykonávať vo svojom voľnom čase. Ak už ste zamestnaní alebo nie, mali by ste si založiť biznis z domu vo voľnom čase. Súčasná ekonomická situácia vás na to upozorňuje.

Zdroj: ProsperityNetwork

Preložil: Ivan Prikopa

Facebook komentár