EÚ schválila balík na boj s pandémiou.

EÚ schválila balík na boj s pandémiou.

Investori, ktorí využívajú Európu pre príležitosti, keďže sa jej darí zotavovať z pandémie Covid-19, majú ďalší dôvod na prečerpanie peňazí do tohto regiónu.

Vedúci predstavitelia Európskej únie sa v Bruseli zhodli na dohode o stimulačných opatreniach, po takmer piatich dňoch zložitých diskusií. Plán obnovy, ktorý si bude vyžadovať, aby EÚ využila finančné trhy v objeme 750 miliárd eur (858 miliárd dolárov), pozostáva z 390 miliárd eur (446 miliárd dolárov) vo forme grantov pre krajiny s ťažkosťami v EÚ. Zvyšok peňazí bude k dispozícii ako pôžičky.

To je menej ako 500 miliárd eur (573 miliárd dolárov) v grantoch, ktoré boli pôvodne navrhované Európskou komisiou. Objem sa znížil, aby upokojil skupinu fiškálne konzervatívnych severoeurópskych krajín – Rakúsko, Holandsko, Švédsko a Dánsko – známych ako „Šetrná štvorka“.

Táto dohoda je však stále obrovskou ukážkou jednoty a veľkým krokom k druhu rozsiahlej fiškálnej koordinácie, po ktorej investori už dlho túžia.

Holger Schmieding, hlavný ekonóm Berenberg Bank, v poznámke ku klientom uviedol: „Pri najväčšom úsilí v rámci cezhraničnej solidarity vysiela EÚ jednoznačný postoj vnútornej súdržnosti,“ … „Z krátkodobého hľadiska môže byť vplyv na dôveru ešte väčší, než samotný objem finančných prostriedkov.“

Veľký dohoda EÚ

Aj keď trhy očakávali dohodu, aktíva v regióne sa po v správach posunuli na vyššie hodnoty a v nadchádzajúcich mesiacoch by mohli aj naďalej rásť.

Akciové indexy v Španielsku a Taliansku, ktoré boli pandémiou tvrdo zasiahnuté, na začiatku obchodovania získali 2%, kým sa mierne stiahli, zatiaľ čo euro zaznamenalo nárast o 0,1% na takmer 1,15 dolára. Európska mena tak tento týždeň dosiahla najvyššiu úroveň od začiatku roka 2019. Po dosiahnutí dohody sa rozpätie medzi 10-ročnými talianskymi a nemeckými dlhopismi zmiernilo.

Analytik banky Societe Generale, Kit Juckes, si myslí, že niektorí investori môžu v blízkej budúcnosti dosiahnuť zisky z dôvodu zhodnocovania eura. Domnieva sa však, že by mohlo dôjsť k „zmysluplnejšej rally“, ktorá sa na základe dohody začne prejavovať už v septembri.

Posilniť by sa mohli aj európske akcie, o ktorých mnohí investori tvrdia, že sú v porovnaní s tými USA podhodnotené.

Analytici poznamenali, že zatiaľ čo vysokofrekvenčné údaje naznačujú, že oživenie v Spojených štátoch sa zastavilo, aktivita v Európe sa stále zlepšuje, keďže prišla z omnoho skoršími obmedzeniami. To znamená, že zisky spoločností by mohli byť spôsobené rýchlejším zotavením, najmä s množstvom dostupných stimulačných finančných prostriedkov.

Súvisiace: Recesia bude nakoniec oveľa horšia, ako MMF očakával

Analytici banky Goldman Sachs poznamenali, že dopyt po európskych akciových fondoch sa za týždeň končiaci 15. júla zvýšil. Investičná banka opísala dohodu ako „vítanú, podporujúcu náš názor, že európska ekonomika má dobré predpoklady na zotavenie sa zo šokov okolo pandémie Covid-19“.

Analytici Alain Durré a Sven Jari Stehn, uviedli: „Vzhľadom na účinné obmedzenie ohnísk vírusov, údajov silného oživenia a priaznivého makroekonomického prostredia v eurozóne očakávame výraznejšie a plynulejšie oživenie ako inde, vrátane Spojených štátov.“

Položenie vhodného základu

Investori sú z tejto dohody taktiež nadšení, pretože by to mohlo v dlhodobom horizonte položiť základy bezprecedentnej spolupráce medzi členskými štátmi EÚ, podnietiť rast v regióne a zmierniť obavy z vysokého zadlženia v jednotlivých krajinách, akými je Taliansko.

Nová dohoda znamená, že Európska únia sa po prvýkrát na svetových finančných trhoch stane hlavným dlžníkom. Peniaze chce vrátiť do roku 2058.

Mujtaba Rahman, ktorý je generálnym riaditeľom v spoločnosti Eurasia Group, so zameraním na Európu, poznamenal: „Aktuálny balík prechádza cez opevnenia, ktoré bránili jednoznačnému spojeniu sa EÚ aj v oblasti fiškálnych nastavení a môže byť podobným impulzom, ako zavedenie spoločnej európskej meny.“

Je tiež dobrým znamením, že Nemecko a Francúzsko – dve najväčšie ekonomiky v bloku – na pôvodnom návrhu úzko spolupracovali.

Aj napriek tomu, že dohoda má zblížiť 27 členských štátov Európy, analytici vyjadrili určité obavy týkajúce sa realizácie plánov.

Finančné prostriedky budú k dispozícii až do roku 2021 a veľké objemy sa môžu vyplatiť až do roku 2022, čo vyvoláva obavy, že by mohlo prísť príliš neskoro. Niektorí odborníci tiež zdôrazňujú, že dohoda nemusí predstavovať trvalý krok smerom k užšej hospodárskej a politickej integrácii. Holandský premiér Mark Rutte v utorok označil dohodu za „jednorazovú“ a zdôraznil, že jej opatrenia sú „časovo obmedzené“.

Fabio Balboni, analytik banky HSBC uviedol: „Teraz musíme zistiť, či fond na oživenie hospodárstva prejde aj skúškou času.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, Bloomberg

Facebook komentár