Twitter_zakazuje_roboty_ktore_siria_saudske_spravy_o_chybajucom_novinari

Sieť podozrivých robotov v službe Twitter bola vo štvrtok pozastavená po tom, ako sa objavila koordinácia šírenia pro-saudských diskusií o údajnom zabití novinára Jamala Khashoggiho.

NBC News prvýkrát oznámila pozastavenie po tom, čo Twitter predstavil zoznamom stoviek účtov, ktoré šíria rovnaké pro-saudské vládne tweety súčasne.

Zdá sa, že koordinované tweety sú snahou o to, aby sa globálna pozornosť venovala miestam pre vyjadrenia zo Saudskej Arábii v súvislosti s údajným zabitím saudského novinára Khashoggiho. Khashoggi, ktorý bol kritikom saudskej vlády a komentátora z denníku Washington Post podľa niektorých informácií zmizol po návšteve konzulátu Saudskej Arábie v Turecku. Tureckí predstavitelia poznamenali, že majú zvukové a obrazové dôkazy, že Khashoggiho zabili Saudovia práve v ich konzuláte. Saudovia na jeho zmiznutí popierajú akúkoľvek účasť.

Súbor statusov na sociálnej sieti obsahoval značku hashtagu, ktorá sa v nedeľu stala jednou z najviac používaných značiek na Twitteri. Arabská značka hashtagu zhruba prechádza na “#We_all_trust_Mohammad_Bin_Salman”. Mohammad Bin Salman je korunným princom Saudskej Arábie. Nebolo okamžite jasné, kto účty vytvoril.

Súvisice: Saudskoarabská snaha pre transformáciu je investorov ešte viac ohrozená

Hovorca spoločnosti Twitter pre NBC News uviedol, že spoločnosť už pozastavila pro-saudské vládne účty za porušenie pravidiel spamu predtým, než sa dozvedeli o ďalších podozrivých robotoch.

V posledných mesiacoch sa sociálna sieť Twitter začala zbavovať podozrivých účtov s botami tým, že vyčistil “uzamknuté účty”, ktoré vykazovali podozrivú aktivitu. Počas prepustenia tohto leta, vlastný účet na sociálnej sieti Twitteru stratil 7,7 milióna nasledovníkov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, BBC

Facebook komentár