Twitter_Spristupnime_vsetky_svoje_reklamy_a_kto_je_za_nimi_2017

Twitter počas tohto týždňa oznámil plán na verejné sprístupnenie všetkých reklám na svojej platforme a ako aj s totožnosťou kto ich nakúpil, čo je krok smerujúci k obmedzeniam okolo navrhovanej legislatívy v USA, ktorá by sociálne siete prinútila k zverejňovanie politických reklám.

V blogovom príspevku spoločnosť Twitter uviedla, že publikuje webovú stránku “Transparency Center”, kde si každí môže pozrieť všetky bežiace reklamy na jej platforme, ako aj kto je za jej reklamami a ako sú reklamy zamerané na konkrétnych používateľov.

Dobrovoľné zverejnenia sa budú vzťahovať aj na politické reklamy a tzv. “šedé reklamy”, ktoré sú viditeľné iba pre demografické skupiny určitých používateľov. Twitter ďalej poznamenal, že reklamy prispôsobené na podporu konkrétnych politických kandidátov sa používateľom zobrazia aj s novou politickou značkou. Zástupca spoločnosti Twitter poznamenal, že tento krok bol odpoveďou na navrhované právne predpisy, ktoré sú určené na reguláciu online reklamy.

Počas minulého týždňa dvaja demokratickí senátori predstavili zákon okolo tzv. čestných reklám, ktorý by vyžadoval, aby veľké technologické spoločnosti ako Facebook, Google a Twitter zverejnili politické reklamy zakúpené na svojich platformách. Návrh zákona sleduje niekoľko odhalení týkajúcich sa používania platforiem, ako je Facebook, na politické názory v súvislosti s prezidentskými voľbami v roku 2016, pre oblasť USA.

Twitter sa rozhodol zverejniť všetky svoje reklamy, keďže nedávno americkým vyšetrovateľom odovzdal takmer 2 000 sponzorovaných statusov (tweets) z ruskej štátom podporovanej spravodajskej siete Russia Today, ktorú predstavitelia vládnych spravodajských služieb USA označili za “hlavnú medzinárodnú propagandu Kremľu”.

V septembri Twitter uviedol, že identifikoval zhruba 200 falošných inzerentov v sieti s rovnakými väzbami na ruských agentov, ktorí si v roku 2016 zakúpili reklamy na Facebooku okolo ovpyvnenia amerických volieb. Viaceré správy poukázali na používanie falošných účtov na sociálnej sieti Twitteri, ktoré boli prepojené s Ruskom, aby šírili dezinformácie a rozširovali sa pred a ako aj po voľbách.

Súvisiace:
USA pri žiadaní o údaje o používateľoch siete Twitter je stále na vrchole
Facebook: Falošné účty spojené s Ruskom si počas amerických volieb kupovali tisíce reklám

Preventívny krok spoločnosti Twitter k sprístupneniu vlastných reklám nasleduje po stratégií spoločnosti Facebook, ktorá v septembri poznamenala, že bude zverejňovať reklamy, ktoré boli zakúpené jednotlivými stránkami v jej sieti.

Jeden zo senátorov, ktorý stojí za zákonom čestných reklám (Mark Warner), túto aktivitu Twitteru označil za “prvý pozitívny krok v snažení”.

Predstavitelia zo spoločností Facebook, Google a Twitter by mali podľa očakávaní počas budúceho týždňa vypovedať v otvorených vypočutiach v Capitol Hill o tom, ako Rusko používalo sociálne siete na ovplyvňovanie volieb v USA.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár