Svetový obchod môže byť v depresii, ale globálne toky kapitálu od finančnej krízy v roku 2008 trpia ešte viac.

To podľa analytikov UBS môže viesť ku “globálnej vojne o kapitál”, kde krajiny s vysokou úrovňou financovania získajú a tí, ktorí sú závislí na zahraničných investíciách stratia.

Tu sú vyjadrenia analytikov od banky UBS – Paula Donovana a Sophie Constable:

Globalizácia kapitálových tokov sa začala rozmáhať v prostredí po roku 1995, rovnako ako aj globalizácia obchodov.

Súvisiace: Čínsky juan sa konečne stal oficiálnou rezervou menou sveta

Globálne kapitálové toky sa v dôsledku globálnej finančnej krízy významne znížili a ešte sa nedostali ani na predošlé úrovne, aj cez zlepšenie svetového obchodu.

Tu je graf:

Podľa UBS však pre existuje hneď niekoľko dobrých dôvodov.

Finančná regulácia má prioritu ohľadom vedenia kapitálu v rámci jednotlivých členských štátov po tom, čo banky a investori sa v rizikových medzinárodných obchodov spálil, keďže v roku 2008 museli čeliť finančnej kríze.

Taktiež došlo k nárastu politického rizika, čo na trhoch vytvára nepredvídateľné pohyby a odrádza zahraničných investorov. Tu sú opäť vyjadrenia analytikov UBS:

Ekonomické tlaky môžu byť lokálne, ale ekonomické princípy sú všeobecne univerzálne. Politické riziká sú však vo svojej podstate oveľa lokálnejšie. Princípy politického rizika vyžadujú väčšie investície do času a zdrojov, než je tomu počas hospodárskeho rizika. Keďže rastú politické riziká, investori radi držia svoje peniaze bližšie k domovu (keďže v tom období majú radi istotu).

Súvisiace: Kto je na vrchole zoznamu najzadllženejších krajín sveta a kto zastupuje úlohu najväčších veriteľov

Tak prečo na tom záleží? No, krajinám, ktoré sa nespoliehajú na zahraničných investorov ohľadom financovania hospodárskeho rastu sa bude dariť lepšie, ako iným:

Takže je vidno vojnu ohľadom tokov kapitálu: Aktuálne ja naozaj ťažké zohnať medzinárodný kapitál. Krajiny bez dostatočného domáceho kapitálu budú musieť viac bojovať, aby mohli realizovať financovanie svojich deficitov bežného účtu a to najmä v prípade, že sú neatraktívnym miestom pre reálny svet priamych investícií.

Zdroj: UBS

Facebook komentár