Wall Street Journal ospevuje najnovší návrh prezidenta Obamu ako “Jedno z najdramatickejších gest pre business“. Prezident Obama predložil návrh, aby si spoločnosti mohli odpísať celých 100% z nových investícií do závodov a do zariadenia počas roku 2011. Demokrati sú voči tomuto návrhu ľahostajní, pretože „nestimuluje dopyt“. Republikáni tento návrh taktiež kritizujú. Zdá sa, že iba málokto si uvedomuje, že dať podnikateľom možnosť odpísať si investície, je jedinečný a veľmi účinný nástroj, na podporu udržateľného rastu.

Odstavme nachvíľu politikov bokom a pozrime sa bližšie na koncept. Pre ilustračné dôvody predpokladajme, že máte vo svojej malej firme príjem $1000, ktorý bude zdanený 35% sadzbou, ak tento výnos nevykompenzujete výdavkami. Radi si do firmy dokúpite nejakú „vecičku“, ktorá stojí $1000. Problém je však v tom, že aj keď ste už „vecičku“ zakúpili a utratili $1000, stále potrebujete zaplatiť Strýčkovi Samovi, lebo tento Váš nákup sa nezapočítava ako náklad ale ako investícia. Predpokladajme, že táto „vecička“ sa odpisuje po dobu 5 rokov:

  • „Vecička“ v hodnote $1000 odpisovaná po dobu 5 rokov: $200 sa odpíše už tento rok
  • Zdaniteľný príjem $1000 -$200 odpis za tento rok: $800 zdaniteľný príjem
  • Daňová povinnosť 35% z $800: $280

Cash flow:

$1000 príjem 
($1000) “vecička” 
($280) daň 
_________ 

($280) v čistom

Budete si môcť odpísať  túto investíciu počas ďalších 5 rokov, ale v prvom roku budete dlžiť Strýčkovi Samovi viac ako máte peňazí v hotovosti. Hoci daňové zákony sú veľmi zložité a mnoho vecí môže byť odpísaných ihneď pri zakúpení, veľa malých i veľkých spoločností musí odpisovať investície počas mnohých rokov: počítače 5 rokov, nábytok obyčajne 7 rokov.

Toto má za následok, že spoločnosti majú motiváciu nakupovať služby, ktoré môžu byť odpísane okamžite a odďaľovať investície do dlhodobého investičného majetku. Nečudovali ste sa niekedy prečo sa Váš domáci (predpokladajme, že bývate v podnájme) zdráha opraviť zatekajúcu strechu? IRS (Internal Revenue Service – úrad v USA zodpovedný za výber daní, interpretáciu a vynucovanie daňových zákonov) požaduje dobu odpisovania 27,5 roku pre vylepšenia viazané na obytné sídla. Pre komerčné vylepšenia je táto doba 39 rokov.

Hlavným argumentom pre tak dlhé  doby odpisovania je to, že investícia do dlhodobého investičného majetku bude dlho využívaná. To je síce pravda, ale rentabilné  hospodárenie s touto investíciou, popri tom, rovnako prinesie nové dane. A v tom je ten problém: politici majú radi daňové výnosy ihneď, aby mohli financovať vlastné agendy.

Politici by chceli jednoduchý  a rýchly program, ktorý by stimuloval dopyt. Vyčerpaní spotrebitelia nepotrebujú viac dopytu; potrebujú viac úspor; úspory zas vyplývajú z výnosných investícií.

Investície do závodov a zariadení vytvárajú aj nové pracovné príležitosti – niekto to musí vyrobiť a obsluhovať, nech je to už hocičo, čo sa postaví. Ak nebudú dane odradzovať od investícií, tak aj viac výroby ostane v USA oproti zámoriu. Ázia má nižšie vlastné náklady pri výrobe mnohých vecí, no daňová politika v USA pôsobí ako zosilňovač pri demontovaní výroby v USA a posielaní pracovných miest do zámoria.

Niektorí namietajú, že možnosť odpísať zariadenia v skutočnosti nepovedie ku kúpe nového počítača, ale iba k vylepšeniu a konsolidácii starého zariadenia, teda nevytvorí nové pracovné miesta. Je pravda, že tomuto stimulu pre investície bude trvať dlhšie ako šrotovnému a podobným návrhom, kým zaúčinkuje v celom hospodárstve.

Avšak tento návrh odpisovania investícií by zabezpečil dlhotrvajúci udržateľný rast. Problém s návrhom na stole nie je jeho idea, ale:

  • Takýto návrh mal prísť už dávno;
  • Mal by byť trvalý, nie jedno rázový do konca roku 2011;
  • 8 týždňov pred voľbami to skôr vyzerá ako súčasť kampane bez serióznej angažovanosti.

Republikáni by namiesto kritiky mali prísť s protinávrhom. „Investovanie v Amerike“ by mohol byť sloganom pre obe strany; politici potrebujú odvahu a vodcovstvo na prijatie takejto myšlienky.

Podľa nášho názoru, dolár by taktiež profitoval v strednodobom horizonte, ak by vládna politika podporovala úspory a investície, namiesto spotreby za každú cenu.

Zdroj: MerkFunds

Facebook komentár