UFC, ktorá je ligou zmiešaných bojových športov sa bude predávať za 4 miliardy amerických dolárov, čím sa jedná o zďaleka najdrahší predaj v histórii profesionálneho športu.

Predaj prevyšuje predchádzajúce predaje akejkoľvek športovej siete. Los Angeles Dodgers bol po bankrote v roku 2012 zakúpený za 2,1 miliardy dolárov, čo predstavuje najväčšiu predajnú cenu v zázname pre franšízu.

Tesne za ňou sa nachádza nákup športového klubu Los Angeles Clippers v hodnote 2 miliárd dolárov, ktorý v roku 2004 kúpil bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft, Steve Ballmer.

To taktiež predstavuje ohromujúci zisk zakladateľov spoločnosti UFC, alebo Ultimate Fighting Championship.

UFC začala svoju činnosť v roku 1993 a v roku 2001 bola od prevádzkovateľov kasín – Lorenzom a Frankom Fertittom kúpenou za iba 2 milióny dolárov. Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Lorenzo Fertitta uviedol, že bola takmer v bankrote a “len tak tak sa udržala v činnosti.” Predajná suma o hodnote 4 miliardy dolárov, predstavuje ročný výnos vo výške takmer 72%, čím sa pôvodná skromná investícia každým rokom takmer zdvojnásobovala.

Súvisiace: Najbohatší muž Ázie kúpil Ironmana za $650 mil.

Počas minulého roka Lorenzo Fertitta poznamenal: “Videli sme príležitosť,” .. “Cítili sme, že kontaktné športy zatiaľ neboli ziskovými. Mali sme pocit, … keď ich dáme do správnych pravidiel a predpisov … mohli by sme vytvoriť príležitosť pre podnikanie.”

UFC je dnes svetovo najväčšou a najúspešnejšou ligou zmiešaných bojových športov. Tento šport spája všetky rôzne druhy boja, vrátane boxu, zápasenia a bojových umení.

UFC bola kedysi považovanou za násilnú a na niektorých miestach sa jednalo o zakázaný šport. Ale urobila veľký krok a po období 15 rokov, kedy túto ligu vlastnili bratia Fertittaovi sa stala omnoho viac populárnou. Aktuálne jej štadióny vítajú až 70 000 fanúšikov, rovnako ako majú aj veľmi populárne platené televízne služby. Medzi jej aktuálnych sponzorov patria značky ako Bud Light, Reebok, Harley-Davidson, MetroPCS, EA Sports, Toyo Tires a FRAM. New York dokonca iba počas mesiaca marec zlegalizoval zmiešané bojové športy.

Avšak tento šport je ešte stále sporným. Kritici argumentujú, že bojovníci, ktorí sú všetci nezávislými, nezarábajú dostatok peňazí, vzhľadom na ich fyzické výkony. Fertitta už počas minulého roka vlani bránil platy bojovníkov.

Poznamenal: “Naši vrcholoví športovci zarábajú niekoľko miliónov dolárov,” … “Čo je z toho dôvodu, ako tento šport rastie, na základe čoho stúpajú aj kompenzácie, keďže príjmy rastú.”

Pochybnosti nad využitím steroidov u bojovníkov mali taktiež za následok negatívnu reklamu nad týmto športom. Bojovník Nate Diaz na tlačovej konferencii vo februári poznamenal, že “každý v celom UFC je na steroidoch.” Ostatní bojovníci a manažéri z UFC tieto obvinenia popreli.

UFC bola kúpená skupinou, ktorú vedie agentúra talentov WME-IMG. Do tejto skupiny patria hlavné firmy z oblasti privátneho kapitálu, ako Silver Lake, Kohlberg Kravis Roberts, ako aj súkromné investičné spoločnosti Michaela Della. Bratia Lorenz a Frank Fertitta si po predaji podržia minoritný podiel v spoločnosti.

Spoločnosť v minulom roku dosiahla tržby vo výške zhruba 600 miliónov dolárov, čo podľa Fertittu oproti predchádzajúcemu roku predstavuje podstatne navýšenie.

Jej najväčším zdrojom príjmov sú poplatky predplatných vysielacích služieb. Má tiež sedemročnú zmluvu ohľadom vysielacích práv so spoločnosťou Fox v hodnote 700 miliónov dolárov, rovnako tak aj ponúka on-line predplatiteľské balíčky pre fanúšikov. UFC zápasy sú vysielané vo viac ako 156 krajinách a územiach, pre takmer 1,1 miliardy televíznych domácností po celom svete, v 29 rôznych jazykoch.

Aktuálna predajná cena je vysoko nad niektorými predchádzajúcimi odhadmi. Zväz UNITE Here na začiatku tohto roka urobil analýzu, ktorá ju ohodnotila na 2,2 miliardy dolárov. Najbližší konkurent UFC, ktorý je verejne obchodovateľným je World Wrestling Entertainment (WWE) má trhovú hodnotu 1,5 miliardy dolárov.

Medzi najcennejšiu športové mužstvo na svete patrí Dallas Cowboys, ktoré časopis Forbes odhaduje na 4 miliardy dolárov. Britský futbalový tím Manchester United je najcennejšie verejne držaným tímom s trhovou hodnotou 2,6 miliárd dolárov.

Zdroj: Reuters, Wall Street Journal

Facebook komentár