Ukonci_spolocnost_GE_vyplacanie_dividendy_po_119_rokoch

Spoločnosť Generál Electric zaplatila dividendu v 119 po sebe nasledujúcich rokov, vrátane obdobia Veľkej hospodárskej krízy a finančného kolapsu v roku 2008. Goldman Sachs si myslí, že to musí skončiť.

GE sedí na rozsiahlych objemoch dlhu, ktoré sa nahromadili sériou zlých obchodov, zmenšujúcich sa príjmom a obrovským deficitom kvôli dôchodkom. Tento dlh v súčasnosti výrobcovi žiaroviek a prúdových motorov sťažuje možnosti pre vyplácanie dividend akcionárom.

Analytik spoločnosti Goldman Sachs – Joe Ritchie v správe uverejnenej vo štvrtok v noci napísal: “Myslíme si, že najobozretnejšou aktivitou by bolo, keby spoločnosť GE zvážila pozastavenie svojej spoločnej dividendy na ďalších 18 mesiacov.”

“GE je v náročnej situácii,” napísal Ritchie a dodal, že odloženie dividend by ušetrilo spoločnosti 6 miliárd dolárov, ktoré možno použiť na splatenie dlhu.

Pozastavenie dividendy by bolo najnovšou ranou pre spoločnosť GE, ktorá bude v priebehu budúceho týždňa vyradená z exkluzívneho akciového indexu Dow Jones Industrial Average. GE bol pôvodným členom indexu Dow Jones v roku 1896 a od roku 1907 je v ňom nepretržite.

GE už na vyplatenie dividendy prijala drastické opatrenia, na ktoré sa spoliehajú milióny akcionárov. V priebehu minulej jesene konglomerát znížil dividendu na polovicu, čím sa už druhýkrát od Veľkej hospodárskej krízy dotkol objemu ich vyplácanej dividendy. Podľa Howarda Silverblatta z S&P Dow Jones Indices, spoločnosť GE vypláca dividendu každým rokom a to už od roku 1899.

Spoločnosť GE sa taktiež snaží o získavanie hotovosti tým, že predáva podniky, vrátane tých, ktoré sú ústrednou identitou spoločnosti. Je jednoduchšie nájsť kupcu pre divíziu žiaroviek, ktorú ešte založil Thomas Edison. Minulý mesiac spoločnosť GE dokonca dosiahla dohodu o odpredaji storočnej železničnej divízie.

Finančné problémy spoločnosti GE sú však obrovské. Celkový dlh od roku 2013 sa podľa agentúry Moody’s takmer strojnásobil na 77 miliárd dolárov. To zahŕňa veľký deficit spoločnosti GE, ktorý patrí k najväčším podnikom amerického akciového indexu S&P 500.

Goldman Sachs odhaduje, že GE musí znížiť svoj dlh o 35 až 40 miliárd dolárov, aby sa hodnota dlhu dostala späť na zdravú úroveň. Firma tvrdí, že to bude “ťažké dosiahnuť” bez väčšieho odpredaja aktív alebo výrazného zvýšenia úrokových sadzieb, čo by pomohlo pri nedostatku finančných prostriedkov na dôchodky.

Ritchie ďalej poznamenal: “Ak spoločnosť GE nedosiahne svoje požadované úrovne dlhu, ratingové agentúry by mohli GE potrestať. Zníženie investičného ratingu by zhoršilo schopnosť spoločnosti GE požičiavať si krátkodobé úvery na trhoch.”

“GE potrebuje zvýšiť svoju bilanciu, aby zmiernila riziko zníženia ratingu.”

Iní na Wall Street, predovšetkým analytik spoločnosti JPMorgan Chase – C. Stephen Tusa Jr., predtým varovali, že GE si už svoju dividendu nemôže dovoliť.

Súvisiace: Akcie na dividendách získajú $ 400 miliárd

GE to odmietla komentovať. Generálny riaditeľ John Flannery na konferencii v minulom mesiaci povedal, že spoločnosť GE vidí “cestu vpred k zvýšeniu našich hotovostných úrovní a zníženiu nášho pákového efektu.”

Akcie spoločnosti GE počas Flanneryho prejavu klesali, keďže poznamenal, že v roku 2019 sa nezaviazali k ponechaniu dividendy. Aktuálne sa obchodujú na najnižšej úrovni za takmer deväť rokov.

To naznačuje, že akcie spoločnosti GE by mohli čeliť nádeji, ak by udržali dividendu – aspoň v krátkodobom horizonte. Goldman Sachs poznamenala, že podobné kroky spoločností General Motors a JCPenney spôsobili, že ich akcie budú v nasledujúcom roku až dvoch rokoch čeliť problémom.

Existuje jedna výnimka: BP. Ritchie poznamenal, že akcie ropného gigantu poklesli, ale následne sa rýchlo zotavili po tom, keďže museli pozastaviť vyplácanie dividendy na zaplatenie obrovských pokút súvisiacich s únikom ropy – Deepwater Horizon v roku 2010.

Samozrejme v tom období sa jednalo o najhoršiu ekologickú katastrofu v americkej histórii.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MarketWatch

Facebook komentár