UniCredit_planuje od_roku_2020_uctovat_zaporne_urokove_sadzby

Talianska banka UniCredit plánuje od roku 2020 účtovať zákazníkom, ktorý v banke držia rozsiahle vklady, v snahe vyrovnať záporné úrokové sadzby Európskej centrálnej banky.

V nedávnom rozhovore s francúzskym spravodajským kanálom BFM, generálny riaditeľ Jean Pierre Mustier poznamenal: „Akékoľvek záporné sadzby by sa preniesli na klientov s vkladmi výrazne nad 100 000 eur.” UniCredit plány potvrdila.

Európske banky sa snažia chrániť ziskovosť v zdĺhavom období veľmi uvoľnenej menovej politiky: ECB minulý mesiac znížila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu z -0,4 na -0,5%.

Niektoré banky v eurozóne a vo Švajčiarsku už uviedli, že prenesú záporné sadzby na jednotlivých klientov vrátane UBS, ktorá plánuje účtovať poplatky za vklady nad 2 milióny švajčiarskych frankov alebo 500 000 eur. Záporné úrokové sadzby sú pre firemných klientov už bežné.

Pripomienky pána Mustiera však naznačujú rozsiahlejšie záporné úrokové sadzby v UniCredit, ktorá je najväčšou talianskou bankou podľa aktív.

Tento mesiac pán Mustier vyzval ECB, aby zlepšila „mechanizmus prenosu“ s cieľom zaistiť, aby veritelia nemuseli prenášať záporné sadzby na zákazníkov a povzbudili ich, aby investovali svoje peniaze a nie aby ich držali v banke.

Generálny riaditeľ banky Unicredit – Mustier pre Financial Times poznamenal: „Musí existovať správa od regulačného orgánu,“ … „s jasnejšou informáciou o tom, ako možno negatívne sadzby preniesť na koncových používateľov“, ako sú podniky a bohatí jednotlivci, bez zásahu na „malého retailového klienta“.

Mustier pre spoločnosti BFM poznamenal, že UniCredit bude ponúkať alternatívy zákazníkom, ktorých sa týkajú jej plány, napríklad umožniť im investovať svoje peniaze do fondu peňažného trhu bez platenia poplatkov.

Záporné úrokové sadzby sa v eurozóne prvýkrát zaviedli v júni 2014, s cieľom posilniť ekonomiku tak, že banky prinútili požičiavať peniaze a nedržali ich v centrálnej banke.

Touto stratégiou však malo dôjsť k prelomeniu už tak napätých výnosov európskych bánk, ktoré držia kombinované rezervy vo výške 1,9 bilióna eur na uspokojenie pokrízových predpisov.

Dopad záporných sadzieb názory vedúcich pracovníkov bánk rozdelil. Mustier pre Financial Times uviedol, že politika je pre tento sektor „čisto pozitívna“, pretože podporuje hospodárstvo eurozóny.

Súvisiace:
Investori platia Grécku, aby mu mohli požičať
Dánska banka ponúka hypotéky so zápornou úrokovou sadzbou 0,5%

Tvrdil, že zatiaľ čo záporné sadzby znížili čistý úrokový výnos – zisky bánk z pôžičiek – mali pozitívny vplyv na „rezervy“, ktoré predstavujú objem finančných prostriedkov vyčlenených na krytie zlých úverov.

Vedenie niektorých veriteľov vrátane Deutsche Bank však kritizovalo politiku ECB „nižších úrokových sadzieb počas dlhšieho časového horizontu“. Christian Sewing, generálny riaditeľ Deutsche, nedávno varoval, že „záporné sadzby ničia finančný systém“, zatiaľ čo šéf ING Ralph Hamers uviedol, že táto politika zlyhala, pretože neistí spotrebitelia začínajú „šetriť viac, nie menej“.

V Nemecku, premiér Bavorska Markus Söder dokonca navrhol, aby sa bankám zakázalo vyberanie poplatkov pre retailových klientov, ktorí vlastnia vklady do 100 000 eur, hoci finančný regulátor krajiny – BaFin naznačil, že je voči tejto stratégií skeptickým.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: FinancialTimes

Facebook komentár