Unilever_hrozi_Facebooku_a_Google_zrusenim_reklam_2018

Unilever hrozí, že ukončí svoje reklamy na digitálnych platformách, o ktorých uvádza, že sa stali “močiarom” falošných správ, rasizmu, sexizmu a extrémizmu.

Toto upozornenie prišlo z marketingovej konferencie a jedná sa o výrazné upozornenie pre digitálne platformy, ako sú Google a Facebok.

Vedúci predstaviteľ pre oblasť marketingu v spoločnosti Unilever – Keith Weed, podľa kópie vyjadrení z vystúpenia, poznamenal: “Už naďalej nemôžeme podporovať digitálny dodávateľský reťazec … ktorý je len niekedy o niečo lepší ako bažina, pokiaľ ide o jeho transparentnosť.”

Spoločnosť Unilever, ktorá vlastní značky vrátane Dove, Lipton a Ben & Jerry’s, je jedným z popredných svetových inzerentov. Má ročný marketingový rozpočet vo výške zhruba 8 miliárd eur (9,8 miliárd dolárov) a 25% z jej reklám smeruje do oblasti digitálneho marketingu.

Weed poznamenal, že šírenie nevhodného obsahu na sociálnych médiách – a nedostatok ochrany pre deti – narúša sociálnu dôveru, poškodzuje používateľov a podkopáva demokracie.

Na konferencií uviedol: “Toto nie je niečo, čo by sa mohlo prehliadať alebo ignorovať.”

Spoločnosť Unilever by už nemala inzerovať na platformách, ktoré vytvárajú rozdiely v spoločnosti alebo nedokážu chrániť mladých ľudí.

Spoločnosť Facebook a Google už niekoľko rokov dominujú na online trhu s reklamami a to vďaka masívnemu dosahu a obrovskému množstvu údajov. Odhaduje sa, že spoločnosti v roku 2017 z oblasti digitálnej reklamy nazhromaždili viac ako 60% výdavkov.

Ide o situáciu, s ktorou inzerenti nie sú úplne spokojní.

Spoločnosť Google sa už dostala pod paľbu kritiky od spoločností, keďže zistili, že ich reklamy sa zobrazujú popri nevhodných videách na jej platforme videí, známej ako YouTube.

Súvisiace:
Facebook zakázal všetky reklamy na Bitcoin, kryptomeny a ICO
Facebook testuje nové tlačidlo

Spoločnosť Facebook zasa čelila rozsiahlej kritike, keďže umožňovala zverejňovanie falošných správ, realizáciu filtračných bublín, zasahovanie do zahraničných volieb a z podpory závislosti na sociálnych médiách.

Spoločnosť, ktorá získala 85% svojich príjmov z firemných príspevkov a videí, v januári oznámila, že uprednostňuje príspevky od priateľov a rodiny, pred príspevkami vydavateľov a firiem.

Spoločnosť Facebook taktiež odhalila, že používatelia v tejto sieti trávia menej času, keďže sa rozhodli zverejňovať menej virálnych videí.

Spoločnosť Facebook uviedla, že akceptuje požiadavky spoločnosti Unilever a “úzko s nimi spolupracuje”. Spoločnosť Google na žiadosť o komentár neodpovedala.

Weed nakoniec poznamenal: “Rok 2018 je buď rokom techlázie (spochybnenie technologických gigantov), kde sa svet obracia proti technologickým gigantom – a to už sme videli – alebo rokom dôvery,” … “Rok, v ktorom spoločne obnovujeme dôveru späť v naše systémy a naše spoločnosti.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheIndependent

Facebook komentár