Koronavírus v USA.

Koronavírus v USA.

USA by mali v pandémii koronavírusov nasledovať stratégiu Hongkongu a dať svojim občanom hotovosť. Andrew Freris, generálny riaditeľ spoločnosti Ecognosis Advisory, ďalej poznamenal: “Nejedná sa o finančnú krízu,” … “Je to kríza reálnej ekonomiky.”

Poznamenal, že v roku 2008 centrálne banky využívali stimuly, aby reagovali na kolaps amerického hypotekárneho trhu – no povedal, že nič podobné sa momentálne nedeje.

Ďalej poznamenal: „Ide tu o to, čo sa stane s reálnou ekonomikou,“ … “Aktuálne sa obávam, že čerpanie ďalších peňazí na podporu finančného sektora nerobí vôbec nič, najmä tam kde sa nachádza skutočný problém.”

Hoci uviedol, že je dobré, že centrálne banky ako Federálny rezervný systém USA podnikajú kroky na podporu finančných trhov, Freris dodal, že zníženie úrokových sadzieb neurobí „absolútne nič“ na vyriešenie hlavnej príčiny súčasnej hospodárskej krízy.

Centrálne banky na celom svete, vrátane Fedu, Centrálnej Banky Británie a Nórskej Centrálnej banky znížili svoje kľúčové úrokové sadzby v snahe vyrovnať niektoré z hospodárskych škôd spôsobených pandémiou koronavírusu. Aj keď sa Európska centrálna banka vo štvrtok rozhodla udržať sadzby stabilné, odhalila zvýšený stimulačný balík.

Freris v piatok uviedol: “Hongkong, hoci je kritizovaným, urobili niečo veľmi správne – dali ľuďom peniaze, 10 000 hongkonských dolárov (1 287 dolárov) – každému dospelému občanovi.”

„Spojené štáty majú 330 miliónov obyvateľov. Ak začnú dávať 1 000 dolárov mesačne každému jednotlivému Američanovi, do troch mesiacov by sa jednalo o niekoľko biliónov a je otázne či tieto poeniaze poputujú priamo do spotreby.“

Vláda Hongkongu koncom februára oznámila, že každému obyvateľstvu staršiemu ako 18 rokov bude vyplácať hotovosť vo výške 10 000 hongkonských doláro, čo je súčasťou balíka opatrení zameraných na zníženie finančnej rany pre územie z ohniska nákazy COVID-19 a mesiacov protivládnych protestov. Finančný tajomník mesta Paul Chan v tom čase poznamenal, že tento krok by mohol podporiť ekonomiku Hongkongu približne o 1%.

Očakáva sa, že globálna ekonomika bude tento rok významne zasiahnutá pandémiou koronavírusov, pričom varovanie Inštitútu pre medzinárodné financie upozorňuje, že hrubý domáci produkt (HDP) môže tento rok dosiahnuť rast nižší ako 1%, čo je výrazne pod minuloročným rastom na hodnote 2,6%.

Finančné trhy po celom svete medzitým v posledných týždňoch utrpeli obrovské straty. Celoeurópsky akciový index Stoxx 600 vo štvrtok zaznamenal najväčšiu jednodňovú stratu, zatiaľ čo priemyselný akciový index USA – Dow Jones utrpel svoje najhorší prepad od zlyhania trhu, počas Čierneho pondelku v roku 1987.

Kým Freris ocenil Hongkong za jeho iniciatívu v oblasti vyplácania hotovosti, niektorí analytici tvrdili, že by v súvislosti s krízou koronavírusov nepodporovali výdavky spotrebiteľov.

David Webb, redaktor webb-site.com, v rozhovore v nadväznosti na oznámenie rozpočtu v Hongkongu poznamenal, že suma, ktorú vláda vyčlenila na svoju iniciatívu v oblasti vyplácania hotovosti, mala určité dôsledky na to, ako efektívne to môže byť.

Súvisiace:
Nemecko uvoľnilo najväčší povojnový balík pomoci proti koronavírusu
Hong Kong každému obyvateľovi poskytne $1200 na podporu ekonomiky

Poznamenal: “Rozpočtujú 71 miliárd, čo znamená 7,1 milióna ľudí vo veku nad 18 rokov, ale v skutočnosti je v Hongkongu iba 5,5 obyvateľov,” … „To znamená, že v zahraničí ich je okolo 1,6 milióna. Keď sa narodíte v Hongkongu, čínskym rodičom žijúcim v Hongkongu, máte v podstate trvalý pobyt na celý život a môžete žiť v Birminghame alebo Vancouveri a stále si nárokovať na 10 000 dolárov. Je to skôr zbytočný spôsob vrátenia rezerv verejnosti a vôbec nie je zameraný na potreby.“

Medzitým Alicia Garcia-Herrero, hlavná ekonómka pre Áziu v banke Natixis, začiatkom tohto mesiaca uviedla, že bola skeptická s ohľadom na názor že tzv. „peniaze vyhadzované s helikoptér“ budú mať želaný výsledok.

Poznamenala: ″Úprimne povedané, nemyslím si, že je to spôsob, ako prinútiť ľudí, aby chodili do obchodu, nieto aby nakupovali online,” … „Ak ľudia nechcú míňať, míňať nebudú. Ak budú mať šťastie, peniaze si ponechajú na svojom účte, čo ekonomike nepomôže. Ak budú mať smolu, uvidíte, že príde k odlivu, ktorý zjavne vyvinie tlak na hongkonský dolár. Takže si myslím, že tieto peniaze, vyhadzované s helikoptéry nevyhnutne nemusia byť veľmi efektívne.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, CNBC

Facebook komentár