Ak Vás zaujal niektorý z článkov a chcete podporiť našu prácu, najjednoduchší spôsob ako tak urobiť je kliknúť na “páči sa mi to“, alebo náš článok “tweetowať.  Vaša odozva nás vedie k tomu aby sme pokračovali v publikovaní a preto Ďakujeme za každú jednu návštevu, odporúčenie, zdielanie, like alebo tweet… :-) Team portálu www.FinancnyTrh.com

Môžete si pamätať na mätúce prebiehajúce diskusie o dlhovom strope z roka 2011. Vtedy rovnako ako dnes, body sporov diskusií čelili závažným problémom, ale aktuálne rozhovory rýchlo prešli do sebazničujúcich nezmyselností na oboch stranách.

V auguste roka 2011 kolaps rozhovorov v Amerike viedol k zníženiu hodnotenia úverového ratingu USA a trhy sa ponorili do dočasného chaosu. Ukázalo sa, že to mohlo byť vhodnou kúpnou príležitosťou, ale v skutočnosti toto obdobie môže byť horšie.

Podľa Petera Schiffa, generálneho riaditeľa spoločnosti Euro Pacific Capital a autora knihy The Real Crash: America’s Coming Bankruptcy, povedal o našej súčasnej situácií, že nemáme mať strach ohľadom ďalšieho zníženia ratingu. Vláda sa o to postarala. Schiff  ďalej poznamenal: “Oni už žalovali ratingovú agentúru S&P, z dôvodu minulého zníženia ratingu USA, čo bolo tzv. nepriamym trestom od vlády.“ … “Nikto nechystá zníženie ratingu amerického ministerstva financií, bez ohľadu na to, aká situácia nastane.”

Nie že by na tom záležalo, podľa Schiffa. Cudzie národy nakupujú americký dlh a vedia rozpoznať zlé riešenie, keď ho uvidia. Akonáhle si to títo „zákazníci“ uvedomia, že papier ministerstvo financií je bezcenný – bez ohľadu na oficiálny rating – ich nákupy budú “vysychať a začne katastrofálny koniec hry”.

Schiff je medzi tými, ktorí pevne veria, že dlhový strop nesmie byť zvýšený za každú cenu, aj keď by to znamenalo problémy americkej vlády. Neustále zvyšovanie dlhového stropu – čo v skutočnosti znamená žiť nad pomery – je koreňom problému Ameriky. Môže to viesť k tomu, že to bude robiť deň zúčtovania ešte horší.

Schiff ďalej poznamenáva: “Dôvodom prečo musíme zvýšiť náš strop dlhu je, že nemôžeme platiť naše účty,” … “Sme na mizine, za niečo už by sme mali prestať platiť.”

Shiff tvrdí, že zbavením prostriedkov sa donúti, aby vláda znížila výdavky. Teoreticky je to k niečomu. V praxi by malo prísť k rozhovorom, ktoré by mali viesť k zmenšeniu programom, čo by mohlo mať za následok zníženiu vládnych platov.

Nech disciplína finančnej kríza bude spôsobovať problémy vlády, mohlo by to byť viac kompenzované monetárnym stimulom. Fed je teoreticky apolitický, ale v praxi pomáha vštkým stranám politického spektra.

V súčasnej dobe, Wall Street vsádza, že dlhový strop sa zvýši, alebo bude dosiahnutá nejaká iná formu nezmyselného kompromisu. Keď pôjde do tuhého, Amerika nebude splácať svoje dlhy a obe strany budú politického spektra budú musieť prísť s reálnymi znižovaním výdavkov. Vyrovnané rozpočty prichádzajúce z Washingtonu vedú iba k väčším výdavkom. Sme kto sme…

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MoneyNews

Facebook komentár