USA_sa_do_3_rokov_prida_k_skupine_najvcasich_exporterov_ropy_2017

Ťažba ropy v USA je na vzostupe. Ďalším krokom: dobiť exportný trh.

Zvýšená produkcia bridlicovej ropy zapríčiní, že USA sa v priebehu niekoľkých rokov stane jedným z popredných svetových vývozcov ropy. S týmto odhadom prišla nová prognóza zo strany poradenskej spoločnosti Pirate Energy Group.

Pirate odhaduje, že vývoz americké surovej ropy do roku 2020 vzrastie na 2,25 milióna barelov denne, čo predstavuje štvornásobné zvýšenie od roku 2016.

Tento boom tak zaradí USA do ligy hlavných vývozcov ropy, vrátane Spojených arabských emirátov a Kuvajtu.

Analytička Jenna Delaneyová poznamenala: “V nasledujúcich rokoch tento vývoj umožní, aby sa USA mohla dostať medzi 10 najväčších vývozcov ropy sveta.”

Tento nárast v dodávkach by tak aj ďalej podkopal silu OPEC-u, ktorý v roku 2016 zodpovedal za vývoz, v priemere o hodnote 25 miliónov barelov denne.

Saudská Arábia sa tak počas minulého roka dostala na vedúcu pozíciu vývozcov kartelu, keďže do zahraničia každým dňom poslala 7,5 milióna barelov.

Pred niekoľkými rokmi by podobný presun USA, do skupiny vedúcich vývozcov ropy predpovedal len málokto.

USA však vykonávala vývoz ropy už pred 40 rokmi a len v roku 2015 prišlo k zrušeniu zákaz exportu do zahraničia. Obmedzenia boli zavedené v roku 1975, dva roky potom, čo OPEC zakázal predaj ropy do USA, čo poslalo ceny ropy do rozsiahleho rastu.

Delaneyová ďalej uviedla, že rast vývozu bude ťahaný predovšetkým zvýšenou produkciou v oblasti bridlíc.

Toto výrobné odvetvie bolo v roku 2014 tvrdo zasiahnuté dramatickým prepadom cien ropy. Produkcia klesala a veľkí producenti ropy boli nútení osekať investície.

Súvisiace:
Najväčší hráči (krajiny) na trhu svetového exportu ropy
Vývoz ropy z USA vzrástol až 7-násobne!

Avšak táto kríza viedla k tomu, že tento priemysel sa stal silnejším, keďže prinútil spoločnosti, aby sa stali omnoho efektívnejšími.

Produkcia surovej ropy v USA neustále rastie, čím podľa vládnych informácií vo februári prekonala úroveň viac ako 9 miliónov barelov denne.

Počet plošín v prevádzke sa od mája 2016 už viac ako zdvojnásobil.

Medzinárodná agentúra pre energiu očakáva produkcia surovej ropy z USA v budúcom roku vzrastie o 780 000 barelov denne.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, FoxBusiness

Facebook komentár