USA_sa_stavaju_danovym_rajom_sveta_2018

Pred siedmimi rokmi USA viedli úsilie kde chceli riešiť problém, ktorému čelia vlády po celom svete. Každý rok sa ľudia dokážu vyhnúť plateniu odhadovanej dane z príjmov vo výške 2,5 bilióna dolárov – čo predstavuje obrovskú sumu, ktorá by mohla byť použitá na boj proti chudobe, obnove infraštruktúry alebo zníženie sadzieb dane pre ctihodných občanov.

Aktuálne sa však USA stávajú jedným z najlepších miest na svete, ako skryť peniaze pred daňovým úradom. Jedná sa o rozdiel, ktorému sa táto krajina dobre vymanila.

V roku 2009, v dôsledku rastúcich rozpočtových deficitov a škandálu okolo daňových podvodov v švajčiarskej banke UBS, sa skupina 20 rozvinutých a rozvíjajúcich sa krajín dohodla: už viac netolerovať sieť daňových rajov, spoločností a tajných účtov, ktoré počas dlhého obdobia podnecovali k daňovým únikom. O rok neskôr USA prijali zákon o dodržiavaní daňových predpisov v oblasti zahraničných účtov, ktorý od zahraničných finančných inštitúcií vyžadoval, aby ohlásili totožnosť a majetok potenciálnych daňových poplatníkov USA, v rámci ich vnútorného daňového úradu.

Pod hrozbou straty prístupu k americkému finančnému systému viac ako 100 krajín – vrátane takých tradičných prístavov, ako sú Bermudy a Kajmanské ostrovy – súhlasí alebo súhlasia s dodržiavaním tohto nariadenia.

Očakávalo sa, že USA s ich vládami budú recipročne zdieľať údaje o účtoch zahraničných daňových poplatníkov. Napriek tomu Kongres odmietol opakované žiadosti Obamovej vlády o vykonanie potrebných zmien v daňovom zákone. V dôsledku toho štátna pokladnica nemôže donútiť americké banky, aby odhalovali informácie, ako sú zostatky na účtoch a mená vlastníkov požitkov. USA taktiež neprijali takzvaný štandard spoločného podávania správ (známy ako Common Reporting Standard) – celosvetová dohoda, v rámci ktorej sa viac ako 100 krajín automaticky poskytuje ešte viac údajov ako FATCA.

(Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA) je daňový zákon Spojených štátov, ktorý po cudzích bankových inštitúciách požaduje odovzdávať informácie o účtoch amerických daňových poplatníkov, americkému daňovému úradu – Internal Revenue Service (IRS). Tento zákon bol prijatý 18. marca 2010 americkým Kongresom a dátum začiatku platnosti bol posunutý na 1. júl 2014.)

Súvisiace:
Ako sa 500 najmajetnejších spoločností vyhýba plateniu dani z príjmov
Fakty o úniku finančných dokumentov – Paradise Papers

Zatiaľ čo zvyšok sveta poskytuje transparentnosť, ktorú USA požadovali, USA sa rýchlo stávajú novým Švajčiarskom. Finančné inštitúcie, ktoré sa starajú o globálnu elitu, ako napríklad Rothschild & Co. a Trident Trust Co., presunuli účty z offshore prístavov do Nevady, Wyomingu a Južnej Dakoty. Newyorkskí právnici aktívne propagujú krajinu ako miesto pre zaparkovanie svojho majetku. Napríklad ruský miliardár môže vložiť nehnuteľnosti do Trustu v USA a ubezpečiť sa, že ani americké daňové úrady, ani vláda domovskej krajiny o tom nič nevedia. To je úroveň tajnosti, ktorú neposkytuje ani Vanuatu (krajina v Oceánií).

Z určitého pohľadu to všetko môže vyzerať celkom šikovne: vypnúť zahraničné daňové raje a potom ukradnúť ich využívateľov. To by bol druh myslenia, ktorý podkopáva postavenie Ameriky v toľkých oblastiach, od obchodu až po zmenu klímy. Namiesto toho, aby využili svoju silu na vytvorenie spravodlivého systému globálneho riadenia, od zvyšku sveta požadujú štandard, ktorý odmietajú uplatniť na sebe. To jednoznačne nie je vodcovstvo.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár