Senát schválil návrh zákona podpory ekonomike z dôvodu pandémie vo výške 1,9 bilióna dolárov - snemovňa demokratov plánuje jej konečné schválenie v utorok.

Senát schválil návrh zákona podpory ekonomike z dôvodu pandémie vo výške 1,9 bilióna dolárov – snemovňa demokratov plánuje jej konečné schválenie v utorok.

Senát USA v sobotu prijal balíček na zmiernenie vplyvu pandémie v objeme 1,9 bilióna dolárov, keďže demokrati sa snažia čo najrýchlejšie vyslať nové kolo pomoci.

Cieľom Demokratickej komory je predložiť návrh zákona v utorok a zaslať ho prezidentovi Joeovi Bidenovi na podpis pred uplynutím lehoty 14. marca k obnoveniu programov pomoci v nezamestnanosti. Senát schválil plán hlasovaním v pomere 50:49, keďže republikáni sa snažili spochybniť potrebu ďalšieho rozsiahleho balíka výdavkov.

Legislatíva obsahuje priame platby až do výšky 1 400 dolárov pre väčšinu Američanov, týždenné zvýšenie dávok v nezamestnanosti o 300 dolárov až do septembra a rozšírenie daňových úľav na dieťa o jeden rok. Taktiež poskytuje nové finančné prostriedky na distribúciu a testovanie vakcín Covid-19, pomoc s nájmami pre domácnosti v ťažkostiach a školy (K-12) na opätovné zdieľanie nákladov.

Balík tiež obsahuje podporu pre platy zamestnancov amerických leteckých spoločností v hodnote 14 miliárd dolárov, čo je tretie kolo federálnej pomoci tomuto odvetviu, výmenou za to, že do 30. septembra nebudú prepúšťať alebo nepristúpia k zníženiu platov svojich zamestnancov. Dodávateľom leteckých spoločností vyčlenili 1 miliardu dolárov.

Schválenie Senátom približuje uskutočnenie Bidenovej prvej legislatívnej iniciatívy. Zatiaľ čo republikánska strana a niektorí ekonómovia kritizovali rozsah záchranného balíka, keď tempo očkovania USA čelí jednoznačnému navyšovaniu, demokrati vyhlásili, že potrebujú rozhodné kroky, aby zabránili pomalému oživeniu a budúcim ekonomickým problémom.

Líder väčšiny Senátu – Chuck Schumer, pred hlasovaním uviedol: “Ukončíme túto strašnú ranu a budeme opäť cestovať a posielať naše deti do škôl a opäť to celé zvládneme,” … “Našou aktuálnou úlohou je pomôcť našej krajine dostať sa z tejto búrlivej súčasnosti do budúcnosti plnej nádejí.”

Senátori schválili návrh zákona prostredníctvom procesu, ktorý nevyžaduje žiadnu republikánsku podporu, ale všetky hlasy Demokratov. Vodcovia demokratického Senátu museli v rámci svojho stretnutia spojiť rozdielne sily, aby získali jednotnú podporu, pričom sa snažili vyvážiť potrebu ponechať takmer všetkých Demokratov zo Snemovne na palube, aby plán mohli prijať už v priebehu budúceho týždňa.

Nezhoda v strane tento proces v piatok zastavila zhruba na 12 hodín. Demokratický senátor Joe Manchin zo Západnej Virgínie odmietol podporiť návrh svojej strany týkajúci sa pomoci v nezamestnanosti a poslal lídrom odpoveď, aby vytvorili kompromis, ktorý by mohol získať jeho podporu a zachrániť návrh zákona.

Demokrati sa dohodli na pláne udržania súčasných 300 dolárov v nezamestnanosti pre zvyšovanie výhod do 6. septembra, pričom prvých 10 200 dolárov na pomoc je oslobodených od dane. Návrh upravil týždenný príplatok vo výške 400 dolárov, ktorý v snemovni prešiel pred týždňom.

Táto zmena a samostatné rozhodnutie Senátu o obmedzení počtu ľudí, ktorí čelia tzv. stimulačným kontrolám – riskovali, že povedie k rozporom. Biden dohodu o nezamestnanosti schválil.

Po hlasovaní v Senáte prezident uviedol, že proces „nebol ľahký, ani jednoduchý, ale je jednoznačne až zúfalo potrebný“.

Uviedol: “Tento národ príliš dlho trpel.” Biden odhaduje, že priame platby až do výšky 1 400 dolárov, začnú prichádzať už v priebehu tohto mesiaca.

Konečné schválenie návrhu zákona nasledovalo po hlasovaní, v ktorom senátori zvážili desiatky pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov k balíku. Zákonodarcovia, niekedy driemajúci pri svojich pracovných stoloch alebo vkladajúc hlavy do rúk, hlasovali o zmenách do piatkovej noci a do sobotného popoludnia.

Republikáni poukázali na neúspešné pozmeňujúce a doplňujúce návrhy týkajúce sa blokovania priamych platieb väzňom alebo obmedzeniam výšky pomoci štátom, ktoré nepravdivo hlásili úmrtia domovov ošetrovateľov v dôsledku ochorenia Covid-19 (zameraného na New York).

Republikánska strana na záchranný balíček agresívne útočila a označila ho za zbytočný zoznam demokratických priorít. Častým cieľom bola štátna, miestna pomoc vo výške 350 miliárd dolárov, spolu s čiastkou 170 miliárd dolárov určených pre školy (K-12) a vysokoškolské vzdelávanie.

V piatok vodca senátnych menšín Mitch McConnell, uviedol: “Toto nie je záchranný balíček pre pandémiu.” Je to prehliadka ľavicových projektov domácich obľúbencov.“

McConnell a ďalší citovali silnejšiu než očakávanú februárovú správu o vytvorení pracovných miestach, keď tvrdili, že USA nepotrebujú stimuly o hodnote viac ako 2 biliónov dolárov. Napriek tomu pred rokom bolo v USA zamestnaných o 8,5 milióna ľudí viac.

Biden v piatok uviedol, že je potrebné pokračovať v obnove – spoločne s miliónmi ľudí, ktorí môžu prísť o podporu v nezamestnanosti bez obnovenia programov z dôvodu éry pandémie.

Uviedol: “Bez záchranného plánu sa tieto pozitíva spomalia,”… “Nemôžeme si dovoliť jeden krok vpred a dva kroky vzad.”

Navrhovatelia návrhu zákona tiež hovorili o jeho potenciáloch pre zníženie detskej chudoby.

Vodca domácej väčšiny Steny Hoyer v sobotu uviedol, že Snemovňa v utorok plánuje schváliť senátnu verziu návrhu zákona. Demokrati v priebehu minulého týždňa v Snemovni nezískali žiadnu republikánsku podporu, keď príjmali podobnú legislatívu.

Predsedníčka komory Nancy Pelosiová napriek tomu vyjadrila nádej na podporu republikánov vo vyhlásení, ktoré nasledovalo po schválení plánu Senátom.

Uviedla: „Parlament v súčasnosti dúfa, že bude mať dvojstranné hlasovanie o tejto legislatíve, ktorá zachráni životy, a naliehavo žiada republikánov, aby sa k nám pripojili ako uznanie za ničivú realitu tohto brutálneho vírusu a hospodárskej krízy a za potrebu jednoznačných krokov.“

Očakáva sa, že potom čo Biden záchranný plán podpíše a tým pôjde smerom k ekonomickému oživeniu a návrhu rozširovania infraštruktúry. Schumer napriek tomu nevylúčil ďalší návrh zákona k úľave od pandémie, ak ekonomické podmienky ukážu oblasti núdze.

Novinárom povedal: “Ak budú potrebovať ďalšiu pomoc, ďalší návrh zákona určite pripravíme.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, CNBC

Facebook komentár