Bolo toho veľa popísaného o boji medzi Európskou úniou, Ruskom a Spojenými štátmi ohľadom vedenia, po dohode podpísanej v piatok, ktorá by mali spomaliť nebezpečné strety v Kyjeve. Menej diskusií bolo vedených nad bohatými a vplyvnými Ukrajinci, ktorí sa snažia ovplyvňovať dianie v krajine.

V zákulisí sú hlavní predstavitelia vedúcich podnikov, niekedy nazývaní “oligarchovia”, ktorí zohrávajú dôležitú úlohu v boji. Niektoré z nich diskrétne podporujú opozíciu, ktorá chce užšie vzťahy s Európou a Západom, zatiaľ čo niektorí podporoali prezidenta Viktora Janukovyča a silné väzby na Rusko. A zdá sa, že sú aj takí, ktorí budú hrať na obe strany.

( Súvisiace: Finančná pomoc na zápästí alebo, prečo by sa mal Cyprus porozprávať s Ukrajinou )

Kto sú títo miliardári? Adrian Karatnycky, vedúci predstaviteľ Atlantic Council, analytik pre Euroáziu Lauren Goodrich firmy Stratfor, ako aj ďalšíí odborníci zístili kto je v pozadí.

V žiadnom konkrétnom poradí, tu sú dôležitý hráči na Ukrajine i mimo nej o ktorýchby ste mali vedieť:

Henadiy Boholyubov a Ihor Kolomoysky: Títo miliardári vlastnia spoločnosť Privat Group, ktorá zahŕňa najväčšie banky Ukrajiny a drží sj podiely v iných priemyselných odvetviach, vrátane médií a energií. Karatnycky povedal, že v okamihu, keď protivládni  demonštranti získavali na sile, menil svoje názory od svojej oddanosti poslednej vláde.

Sergey Kurchenko : Často nazývaný ako mediálny magnát a kráľ ukrajinského plynu už 28-rokov ovládala veľa tlačových médií v krajine a má veľký podiel na trhu so zemným plynom. Karatnycky povedal, že Kurchenko má veľa peňazí pre Janukovyča a jeho rodinu.

Victor Pinchuk : zanietený zberateľ umenia, ktorý bol silným stúpencom Ukrajiny v predbežnom smerovaní k európskej integrácii. Ale Goodrich má taktiež jeho obchodné väzby aj v Rusku. Spolu s jeho podnikmi v sektore televíznií jeho holding – Pinchuk vlastní spoločnosť Interpipe – ukrajinskú hutnícku firmu.

Vadim Novinsky : Povedal, že je dôležité spojenie medzi Janukovyčom a ruskými záujmami, keď oznámil silné vyhlásenia o podpore dohody s Ruskom. Karatnycky povedal, že Novinsky nedávno na Ukrajine kúpil chátrajúcu spoločnosť v konkurze na stavbu lodí, ktoré by mohli byť užitočné pre Rusko a Goodrich potvrdil svoje hlboké väzby na Rusko.

Petro Poroshenko : Karatnycky povedal, že Poroshenko, ktorý slúžil ako minister zahraničných vecí a minister hospodárskeho rozvoja a obchodu v rámci Janukovyča, je teraz druhou najpopulárnejšou postavou opozície, za bývalým majsterom boxu Vitali Klitschkovom. Mohol by zohrávať dôležitú úlohu v budúcnosti Ukrajiny, a to najmä v prípade jej pokojného prechodu.

Dmytro Firtash : Predpokladaná hodnota majetku je vo výške zhruba 3 miliardy dolárov, z ktorých väčšinu zarobil z obchodu s plynom a chemickom priemysle. Goodrich povedal, že Firtash bol blízko skupiny verných ľudí v parlamente, ktorý podporoval Janukovyča a jeho ľudí, avšak sa objavili správy, že on v súčasnosti financuje aj Klitschka.

Rinat Achmetov: S odhadovaným čistým majetkom vo výške viac ako 15 miliárd amerických dolárov sa Achmetov podľa Karatnyckyho bol “pripojený s Janukovyčom”. Goodrich však zdôraznil, že Akhmetov mal vzťah s oboma stranami, ako aj bývalým prezidentom Viktorom Juščenkom a v posledných voľbách financoval obe strany.

F. Stephen Larrabee, európsky bezpečnostný expert spoločnosti Rand povedal, že oligarchovia môžu presúvať svoj zámer od Janukovyča, pretože majú toho veľa čo stratiť, ak sa im nepodarí udržať si moc.

Edward Mermelstein, právnik a poradca zahraničných investícií v Rusku týchto ukrajinských oligarchov nazval “tichými miliardármi”.

( Súvisiace: Ako zbohatnúť po rusky – najbohatší miliardári Ruska )

Ďalej dodal: “Každý z týchto bohatých ľudí má obrovský podiel na tom, kto bude v ďalšom vedení ukrajinskej vlády,” … “Môžu veľa získať, alebo veľa stratiť v závislosti na výsledku.”

Goodrich poukázal na to, že ukrajinskí oligarchovia sú odlišní od ich ruských partnerov v tom, že sú aj aktívny v politike. Ruskí hráči majú tendenciu byť ďaleko od politického procesu, ktorý je ovládaný jedným mužom: prezidentom Vladimírom Putinom.

Niekoľko zdrojov, ktorí hovorili s agentúrou Bloomberg uviedli, že oligarchovia si obhajújú svojej stávky, aby si zabezpečili ich vlastné finančné záujmy a prežitie.

Goodrich nakoniec poznamenal: “Nie je to žiadna ideológia,” … “Je to všetko o peniazoch a sebazáchove ich vlastných zájmov.”

Zdroj: WSJ, CBSNews

Facebook komentár