„Ilúzie sa nám vynárajú  pretože nám ušetria bolesť a namiesto nej nám umožnia užívať si radosť. Preto ich musíme akceptovať také aké sú, lebo keď sa  stretnú s realitou, rozbije ich na kúsky. „

– Sigmund Freud  

Naša globálna spoločnosť potrebuje nový začiatok. Platobná neschopnosť Grécka alebo rastúca nerovnováha amerického rozpočtu sú symptómy omnoho hlbšieho problému. Pre účastníkov trhu je jednoduché sedieť za červenými a zelenými grafmi a hádzať vinu na Bernankeho.  Pre majiteľov domov je ľahké vyhýbať sa splácaniu hypoték aby zaistili iné výdavky, ktoré sú povinný platiť. Pre Asociáciu hypotekárnych bankárov je ľahké „strategické neplnenie záväzkov“ po všetkých tých „obchodných rozhodnutiach“.

Prepáčte ale Bernanke nie je problém. Ľudia „nemajú nárok“ na nič a „obchodné rozhodnutia“ majú morálne dôsledky.

Ak ste svedok zločinu a nebudete konať, môžete jednoducho zostať bez zodpovednosti? Ak niekto na vás emocionálne alebo fyzicky útočí a vy sa neviete brániť ste iba nevinná obeť ? Ak rozlejete pohár horúcej kávy, prečo vám musí McDonalds zaplatiť milión dolárov a napísať „horúce“ na takýto každý ďalší predaný pohár ?

Ak svet anuluje svoje dlhy ale spoločnosť zlyhá v anulovaní svojho morálneho správania, potom sme neurobili nič iné ako „zamietli naše problémy pod stôl“. Premrháme úžasnú príležitosť pre ozajstnú „ zmenu v ktorú veríme „. Vyriešime symptóm ale nie problém.

Jediný spôsob ako ľudia naozaj riešia problémy je keď čelia tragédii, či už osobnej alebo finančnej. Až keď všetko stratia zistia, čo im naozaj chýba.  Tí, ktorí vyrastali počas Veľkej depresie hovoria o tom čo majú zatiaľ čo tí po tejto život meniacej udalosti hovoria o tom, čo chcú. Rozdiely v pohľadoch na život sú malé, avšak dôsledky sú obrovské.

Riešenie svetového problému je jednoduché.  Ľudia vedia odpoveď. Odsúdený, ktorý je na úteku 20 rokov bude pozbavený viny po jeho dolapení pretože sú unavení z “poľovačky”. Ľudia majú dlh a vedia, že sú jeho otrokom. Majú prácu, ktorá im prináša trápenie.  Sú vo vzťahoch, v ktorých nie sú šťastní. Už nerobia nič, pokiaľ nie sú k tomu nútení. Pokiaľ tomu nebudú musieť čeliť, utekajú až do dňa kým ich nechytia a vtedy sa musia postaviť realite a začať s procesom ozdravovania.

Ako obchodník, je to tvoja vina že prichádzaš o peniaze nie Bernankeho.  Ak tvoj manžel míňa viac, ako je rodinný rozpočet, je na tvojej zodpovednosti zastaviť posilňovanie tohto zlého správania. Strategické neplnenie záväzkov by mohol byť spôsob ako sa dostať späť na breh, ale čo s finančnou škodou spôsobenou vašim susedom.

Svet vstupuje do veľmi strašného a temného obdobia. Počúvame o hyperinflácii, konci menového systému bez krytia cennými kovmi, o období vážnej ekonomickej depresie, ktorá je pred nami. Naše ilúzie a naša realita sa naozaj čoskoro zrazia. Cesta pred nami môže byť veľmi zložitá, ale tiež to je úžasná príležitosť na vyriešenie svetových a sociálnych problémov. Nekonať je len naša chyba a budeme nútení žiť s následkami.   

Zdroj: MacroStory

Facebook komentár