Po vysokej škole som sa ako právnik rýchlo šplhal kariérnym rebríčkom, aj cez wall street.

Pracoval som pre JPMorgan, Chase, bol som viceprezidentom Citibank a potom riaditeľom pre e-marketing a internetovú reklamu v Lord Abbett Investments.

Každým dňom vznikali nové  spoločnosti a žil som oproti New Yorksej burzy.

Každý večer pred pracovným dňom som počul, ako na ulici pripravovali nejakú aparatúru. Každý deň spoločnosti rozdávali svoje produkty alebo služby zadarmo, lebo sa tam točili tak obrovské peniaze. Čokoľvek, čo malo príponu .com buď získalo sponzoring, alebo sa aspoň zviditeľnilo.

Súvisiace: 19 zásad, ktoré Vám milionár od vedľa nepovie

Napríklad stránka Pets.com bola spustená v roku 1998. V prípade, že nepoznáte ich príbeh, ľudia z Pets.com minuli polovicu hodnoty svojej spoločnosti na reklamu na Super Bowl a do roku 2000 spoločnosť zanikla.

Už ako 30 ročný som zarábal $500 000 ročne, ale nemal som pocit, že zarábam veľa peňazí, lebo som bol v už založenom priemysle bez väčších akciových možností. Bolo to konzervatívne a ja som bol konzervatívny. Nenapĺňalo ma to. Mal som pocit, že som nikoho život nemenil k lepšiemu.

Láskavosť od Cary Carbonaro.

Nakoniec som dal výpoveď a presťahoval sa na Floridu, kde som si založil vlastnú finančnú poradňu. Všetci si mysleli, že mi preskočilo. Kto by opustil tak skvelé miesto, ako som mal ja?

Potreboval som znovu v sebe nájsť toho podnikateľa. Trvalo dlho, kým som znova vybudoval svoju firmu, klient po klientovi, začal som od nuly. Z $500 000 príjmov som spadol takmer na nulu. Bral som to však ako výzvu, osobnú, profesionálnu aj emocionálnu.

To pekné na tvrdej práci je, že dnes mám omnoho jasnejšie v tom, čo chcem vo svete dosiahnuť. Baví ma byť certifikovaný finančný poradca, pretože mi to dáva možnosť meniť životy mojich klientov. Mojou odmenou je, keď môžem sledovať, ako moji klienti dosahujú ciele, ktoré sme si spolu stanovili a dokonca som napísal knihu, aby som mohol ovplyvniť ešte väčšiu skupinu populácie, od mladých po seniorov, ktorý si možno nemôžu dovoliť certifikovaných finančných poradcov.

Takže tu je pár z najlepších rád, aké vám môžem o spravovaní peňazí dať.

1. Pozor na peniaze “zadarmo”

Možnosť ísť do mínusu nie sú peniaze zadarmo. Používajte ich, ako by ste používali hotovosť, alebo ich radšej nepoužívajte vôbec. Pokiaľ ich budete používať ako dočasné riešenie, nikdy nenadobudnete finančnú slobodu.

2. Zjednodušte svoje účtovníctvo

Je to jednoduché. Majte prehľad o tom, koľko peňazí vám príde a odíde každý mesiac. Viete to? Nezáleží, či to spravíte na papieri alebo v aplikácií vo vašom smartfóne. Je to také jednoduché a pritom také dôležité. Je to základ akéhokoľvek finančného plánovania.

Súvisiace: Ako som sa stal milionárom bez cudzej pomoci

3. Poznajte svoju hodnotu

Majetok mínus dlh sa rovná čisté imanie. A vaše imanie sa nerovná vašej osobnej hodnote. To si pamätajte.

4. Nebojte sa

Osobné účtovníctvo nie je o matematike a nemusíte v nej byť dobrý, aby ste sa naučili, ako na to. Zjednodušujte, naučte sa základy a potom začnite. Nikdy nie je neskoro začať sa učiť.
Prvým krokom sú vedomosti. Finančná gramotnosť je niečo, čo sa oplatí naučiť.

5. Poznajte svoje úverové skóre

Toto je dôležité počas celého vášho života, dobré a excelentné skóre vám môže ušetriť stovky až tisícky dolárov.

6. Učte o peniazoch aj svoju rodinu

Finančná gramotnosť je životná lekcia, ktorá by mala byť podávaná z generácie na generáciu. Naučte sa jej a potom ju zdieľajte a pomôžete celej rodine.

7. Inflácia bolí

Svoje peniaze musíte investovať, aby ste sa ubránili inflácií- inak budete peniaze efektívne strácať. Nešetrite si peniaze pod vankúšom, radšej ich investujte, ideálne na viac ako 10 rokov.

8. Nikdy neklamte

Nikdy neklamte o svojich peniazoch svojho partnera. Plná finančná otvorenosť je kľúčom k zdravému vzťahu.

Súvisiace: Od generácie milénia k milionárom – v 5 krokoch

9. Plánujte si svoju budúcnosť

Plánujte si svoje financie do budúcnosti. Toto je omnoho dôležitejšie, ako plánovanie dovoleniek alebo osobného programu. Venujete dostatočné množstvo času vašej finančnej budúcnosti?

Toto je strategická konverzácia a možno budete potrebovať profesionálneho finančného poradcu.

10. Jednoducho začnite

Existuje mnoho zdrojov, odkiaľ sa dá učiť, alebo si môžete najať finančného poradcu, pokiaľ je vaša situácia zložitejšia. Alebo si nájdite plánovať na LetsMakeAplan.org.

Preložil: Adam Rajčan

Zdroj: Yahoo, MSNMoney

Facebook komentár