(Ben Bernanke dáva investorom do zlata dôvod na úsmev)

Potom, čo v decembri ceny klesli o 10 percent, mnohým investorom napadlo, či býčí trh zlata stráca paru. To bolo predtým, ako predseda Federálneho rezervného systému Ben Bernanke zaútočil “červenou pláštenkou” a vystrelil býkov späť nahor. Odkedy Fed uistil svet, že úrokové sadzby zostanú na “mimoriadne nízkej úrovni” ďalšie dva roky, zlato vyskočilo viac ako o tri percentá. 

UBS opísal situáciu jednoducho, “ak investori potrebovali (ďalší) dôvod, prečo by teraz mali chcieť zlato, dostali ho včera… viac uvoľnená politika je veľmi dobrým základom aby zlato mohlo vystúpiť vyššie.” 

Ku chybám zlata, ďalšie dva roky takmer nulové, krátkodobé úrokové sadzby znamenajú, že negatívne reálne úrokové sadzby tu zostávajú a to je historicky silným podnetom pre vyššie ceny zlata. 

Bernanke a Fed nie sú jediní centrálni bankári vo fiškálnej a menovej aréne. Brazília niekoľkokrát znížila svoju úrokovú sadzbu a Čína v decembri znížila svoju úroveň rezerv pre  banky. Podľa ISI Group, 78 “uvoľnení ” bolo vyhlásených na celom svete len za posledných päť mesiacov, keďže krajiny chcú stimulovať ekonomickú aktivitu. 

Jednou z hlavných zbraní, ktorú používajú centrálni bankári je množstvo peňazí v obehu, čo vytvorilo tony likvidity v globálnom systéme. Podľa ISI, globálna peňažná zásoba v decembri vzrástla o 8 percent medziročne alebo o 4 bilióny dolárov. Pred niekoľkými týždňami som sa zmienil, ako Čína po znížení úrovne rezerv zaznamenala rekordný nárast trojmesačnej zmeny v M-2 peňažnej zásobe. 

Spoločne, negatívne reálne úrokové sadzby a rastúca globálna peňažná zásoba ponáňajú obchody zo strachu pre zlato. Tlak týchto dvoch faktorov na papierové meny motivuje investorov od povojnovej generácie až po centrálnych bankárov držať zlato ako alternatívnu menu. 

Adrian Ash z Bullionvault hovorí, že svetové centrálne banky majú nákupnú horúčku a robia to už odkedy Fed v roku 2007znížil úrokové sadzby o 25 bázických bodov. Posun centrálnych bankárov k nákupu zlata bol pre žltý kov významnou zmenou. 

Z nižšie uvedenej tabuľky môžete vidieť, že oficiálne rezervy zlata boli historicky oveľa vyššie, v priemere okolo 35.000 ton. V roku 1990 centrálne banky začali predávať, s rezervami dosahujúcimi 30-ročné minimum v dobe, keď Fed začal znížovať sadzby. Adrian hovorí, že držanie zlata je teraz na šesťročnom maxime so súčasným množstvom zlatých rezerv menej ako 31.000 ton. 

Ide o veľké i malé krajiny. V decembri Rusko, ktoré od roku 2005 bežne pridávalo do rezerv zlata, kúpilo takmer 10 ton; Kazachstan kúpil 3,1 tony a Mongolsko kúpilo 1,2 tony. UBS hovorí, že “aj keď uvedené objemy nie sú príliš veľké, aj tak je to rozšírenie trendu akumulácie oficiálneho sektoru.”

1979-2011 Oficiálne svetové rezervy zlata

(pravá os – oficiálne rezervy v tonách (žltá farba); ľavá os – rezervy ako percento všetkého zlata na povrchu zeme (červená farba))

Avšak nie všetky centrálne banky sú nedávni kupujúci. “Zadĺžený Západ” predal svoje rezervy zlata, kým rozvíjajúce sa trhy zvýšili zásoby zlata o 25 percent hmotnosti od roku 2008, hovorí Adrian. 

Rezervy ako percento všetkého vyťaženého zlata tiež klesli, s “oveľa väčšiou tonážou zlata … nachádzajúc si cestu do súkromného vlastníctva,” hovorí Adrian. Od roku 1979 môžete vidieť, že percento rezerv k celkovému zlatu klesalo oveľa rýchlejším tempom ako jednotlivci stále viac vnímali zlato ako finančné aktívum. 

Adrian poukazuje na Plán akumulácie zlata Číny, ako nedávny príklad tohto trendu. Spoločné úsilie medzi Priemyselnou a obchodnou bankou Číny (ICBC) a Svetovou radou pre zlato WGC) – program umožňuje čínskym občanom kupovať zlato v malých množstvách ako spôsob, ako časom vybudovať zlaté rezervy. WGC v septembri ohlásila, že počas prvých niekoľkých mesiacov program založil 2 milióny účtov a ich počet rastie každým dňom. 

Tieto programy otvorájú dvere pre zlato ako investíciu pre úplne novú triedu ľudí v Číne, ale je to len zlomok z obrovského dopytu po zlate, ktorý v Číne vidíme. Okrem obchodu zo strachu, zlato poháňa aj obchod z lásky, čím je silná kultúrna priazeň Východu, menovite Číny a Indie, k tomu drahému kovu. 

Podľa WGC, v roku 2010 indický subkontinent a východná Ázia tvorili takmer 60 percent svetového dopytu po zlate a 66 percent svetového dopytu po zlatých šperkoch.

Indický dopyt po šperkoch historicky vzrástol počas obdobia Shradh hinduistického kalendára, ale v minulom roku vysoké ceny a kolísavá rupia držala mnoho indických investorov stranou. 

Ak ste si mysleli, že 1.900 USD bolo príliš veľa za uncu zlata, predstavte si, ako sa citili Indovia, keď rupia klesla voči americkému doláru, čo zapríčinilo prudký nárast zlata v rupii. Zlato z hľadiska indickej rupie vzrástlo o viac ako 35 percent od júla do novembra, približne trikrát väčšia hodnota zlata v amerických dolároch, Yuane alebo v  japonskom jene. Toto menové kolísanie významne ovplyvnilo indický dovoz zlata, ktorý podľa údajov z Bombay Bullion Association klesol vo štvrtom štvrťroku o 56 percent.

Menové kolísanie malo veľký dopad na cenu zlata – (Denné údaje od 30.6.2001 do 31.1.2012)

(Modrá krivka – USD, žltá – EUR, zelená – indická rupia, svetlo modrá – japonský yen, červená – čínsky yuan)

“Indickí kupujúci sa vrátia” potom, ako sa prispôsobia vyšším cenám, hovorí Fred Hickey. V jednom zo svojich posledných vydaní “The High-Tech Strategist,” cituje koniec roka 2007 ako nedávny príklad, kedy indický trh zlata zažil podobnú hrubú záplatu. V tom roku dopyt po zlate v Indii strmo spadol po tom, čo ceny narástli viac ako $ 1000 za uncu v jednom štvrťroku, poškvrniac milostný románik krajiny so zlatom na “krátke obdobie.” Fred hovorí, že ich kultúrna priazeň pre zlato ako dôležitú zásobu bohatstva a ochranu proti inflácii bude poháňať indických kupujúcich späť na trh. 

Podľa Freda, tento trend sa v roku 2012 už mení, keď UBS oznámila, že prvý deň obchodovania zaznamenal, že predaj do Indie bol dvojnásobok toho, čo zvyčajne. Aj keď je to veľmi krátka doba, som presvedčený, že nákupný trend v tejto zlato milujúcej krajine bude pokračovať.

V Číne, “rovnako ako v Indii, je zlato považované za uchovávateľa bohatstva a zaistenie proti inflácii,” hovorí Fred. Dopyt rastie, najmä v treťom štvrťroku, kedy čínske nákupy zlata predstihli Indiu. “Fyzický dopyt po zlate od Číňanov bol nenásytný po celý rok,” hovorí Fred. Podľa WGC, v treťom štvrťroku, Čína už získala 612 ton, prevyšujúc jej celkový dopyt v roku 2010. 

Naprieč retailovým sektorom Číny, dopyt po zlate, striebre a šperkoch bol najsilnejším segmentom v roku 2011, uvádza JP Morgan vo svojom “Hands-On China Report.” Rast v tomto segmente ďaleko predstihol oblečenie a obuv, domáce elektrické spotrebiče, a dokonca aj jedlo, nápoje, tabak a alkohol, ktoré zažili mierny rast.

Maloobchod so zlatom, striebrom a šperkami  najsilnejší segment – Nárast maloobchodného predaja podľa produktovej kategórie 200 najväčších podnikov

(Medziročná zmena, šesť mesačný  priemer; žltá krivka – zlato, striebro a šperky, červená – kozmetika, tmavá červená – oblečenie/obuv, modrá – domáce elektrické spotrebiče, zelená – nábytok, svetlo modrá – jedlo, nápoje, tabak a liehoviny)

JP Morgan hovorí, že časť zvýšenia prišla z miest s nižšou vrstvou”, kde úroveň príjmu rastie najrýchlejšie a zlepšenie infraštruktúry maloobchodu umožnilo rýchlu expanziu obchodov.” 

Rastúce príjmy spojené s vládnou politikou, ktorá podporuje rast, boli hlavnou hnacou silou rastu cien zlata. Graf nižšie ukazuje silnú koreláciu medzi príjmami v Číne a v Indii a cenou zlata. Ako obyvatelia v týchto krajinách získavajú vyššie príjmy, oddávna kupujú viac zlata, čo ženie ceny zlata nahor.

Silná korelácia medzi rastúcimi príjmami v Číne a Indii a ceny zlata od roku 2000 do roku 2011

(Vertikálna os – cena zlata za uncu v USD; horizontálna os – priemerný HDP na hlavu v Číne v USD; krivka – cena zlata/vzrastajúci príjem)

Očakávali sme, že Rok Draka povzbudí zvýšenie nákupu tradičných darov – dračích zlatých príveskov a mincí. Nákup zlata zaznamenal nové rekordy, hovorí Mineweb, s tržbami zo zlata, ktoré vyskočili takmer o 50 percent od rovnakého obdobia minulého roka, podľa Pekingskej Mestskej Komisie Obchodu. 

To by malo slúžiť ako varovanie pre všetkých odporcov zlata. Zápasníci so zlatom, pozor – teraz musíte bojovať proti zlatému býkovi, zatiaľ čo musíte odrážať zlatého čínskeho draka.

Zdroj: U.S. Global Investors

Facebook komentár