V roku 1984 sa začala ďalšia vojna v Silicon Valley. Na jednej strane bola firma Apple, založená odvážnym smoliarom v malej garáži len niekoľko rokov predtým. Na druhej strane sa týčila IBM, titán priemyslu, ktorý sa chystá prevziať počítačový priemysel a diktovať budúcnosť PC.

Keďže firma Apple nemala žiadne čísla a veľké podmienky k financovaniu, nemala žiadnu nádej na prekonanie tohto giganta, ktorý ovládal priemysel podľa svojich vlastných podmienok, takže sa rozhodli pre reklamu ktorá vykresliť silu svojho konkurenta ako slabosť. Veľkosťou, neosobnosťou, dokonca až zastrašovaním si mnohí nadšenci mysleli, že IBM bola bezduchá spoločnosť, ktorá sa nestarala o slobodu a tvorivosť, ktoré počítače umožňujú.

( Súvisiace: 11 vecí, ktoré ste možno nevedeli o spoločnosti Apple )

Reklama z roku 1984 tento argument dokonale zachtila a stalo sa tak v jednej minúte, kde bolo povedaných iba 17 slov. Túto reklamu réžíroval Ridley Scott – už slávny pre jeho vlastnú prácu na filmov Votrelec (Alien) a Blade Runner, vďaka čomu sa mu v tejto reklame podarilo poukázať na bezduchých divákov kŕmených lyžičkou propagandy z obrej obrazovky a poukazovala na vtedajšie obavy, že technológie by byť v zlých rukách, viesť k dystopii a diktatúre.

Prospech z tejto reklamy nemusel výsť. Napriek tomu, že na výrobu mínula 900 000 dolárov, spoločnosť dala vysielať túto reklamu len dvakrát a ďalej sa spoliehalo, že všetko ostatné pokryjú spravodajské programy, ktoré im mali pomôcť šíriť svoje posolstvo. Zatiaľ čo počiatočné predaje počítačov Macintosh sa ukázali veľmi razantné neskôr začali rýchlo prepadať a problémy sa začala vytvárať vo vnútri spoločnosti, ako ostalo jasné, že IBM zostala veľmi silným konkurentom.

V nasledujúcich rokoch sa nestalo, že by spoločnosti Microsoft a Intel boli zosadené zo svojho trónu najväčších firiem tohto sektora, zatiaľ čo oslabená firma Apple zostala vo svojom vlastnom útočisku. Steve Jobs, ktorý podporoval túto reklamu tvárou tvár čelil opozícií od rady spoločnosti Apple, na základe čoho bol nútený o rok neskôr odstúpiť potom, čo stratil vnútorné silu v boji o moc a následne sa generálnym riadeteľom (CEO) stal John Sculley a pokles spoločnosť založenej v Cupertino trval až do 90. rokov.

( Súvisiace: Apple ničí firmu Samsung v USA ešte viac než v predchádzajúcom roku )

Dnes vo svete kedy spoločnosť Apple zarába desiatky miliárd dolárov ročne, reklama “1984” pripomína len trochu irónie. Firmu už nevedie bývalí smoliar, táto spoločnosť sa stala rovnako obmedzujúcou, ako konkurencia proti ktorej predtým tak bojovali. Napriek tomu dnešné reklamy majú niečo spoločné s touto slávnou reklamou z pred tromi desiatkami rokov, ako sa zameriavajú na to, čo technológia môže urobiť. Sloboda a kreativita zostane dušou spoločnosti Apple, aj keď tieto ideály sú aplikované selektívne.

Zdroj: ZDNET

Facebook komentár