Vakciny-poskytuju-nadej-avsak-zostavaju-velke-rizika

Silné oživenie v Číne by malo pomôcť celosvetovému HDP – najširšej miere ekonomického zdravia – zotaviť sa na predpandemickú úroveň do konca budúceho roka.

Tvrdí to Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, ktorá v utorok zverejnila svoje posledné predpovede.

Hlavná ekonómka OECD Laurence Boone v spomínanej správe uviedla: „Prvýkrát od začiatku pandémie existuje nádej na lepšiu budúcnosť,“ … „Pokrok s vakcínami a liečbou zvýšil očakávania a neistota ustúpila.“

Rast prípadov ochorenia Covid-19 v Európe a USA však vyhliadky zahmlil a OECD varuje vlády, aby príliš skoro nerušili pomoci pre zasiahnutých zamestnancov a podniky.

Po nedávnych obmedzeniach zameraných na kontrolu šírenia vírusu, ktoré by mohli zostať v platnosti do zimy, parížska agentúra revidovala svoj odhad rastu v budúcom roku. Aktuálne očakáva, že rast HDP v roku 2021 dosiahne 4,2%, čo je menej oproti 5% predikcii zo septembra.

Boone poznamenala, že jedným z najväčších rizík výhľadu je, že vlády vnímajú bezprostredný príchod bezpečných a účinných vakcín ako povolenie na zmiernenie bezprecedentnej fiškálnej podpory. Cielene opatrenia v skutočnosti podľa nej zostávajú počas neistého obdobia nesmierne dôležité.

Ďalej uviedla: „Bude nejaký čas trvať, kým dosiahneme kolektívnu imunitu,“ … „Medzitým musia vlády pokračovať v tom, čo v tomto roku nastolili.“

Dodala, že jedným z najhorších výsledkov by bolo, že lídri zopakujú chyby z finančnej krízy v roku 2008. V tom čase, keď narastali obavy z rastúceho dlhového zaťaženia, sa politici v najvýznamnejších ekonomikách rozhodli znížiť výdavky. Na základe toho tak nastúpilo dlhšie a vyčerpávajúce zotavenie.

Boone ďalej uviedla: „Fiškálne úspory pre rok 2021 nie sú vhodné.“

Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell, ktorý mal dnes vypovedať pred Senátom USA, sa zdá byť rovnako váhavý, aby príchod vakcín proti ochoreniu Covid-19 predstavoval “liečebný prostriedok“ pre ekonomiku.

Na základe pripravených poznámok informoval zákonodarcov: „Posledné správy o očkovaní sú v strednodobom horizonte veľmi pozitívne,“ … „Zatiaľ zostávajú významné výzvy a neistoty vrátane načasovania, výroby a distribúcie a účinnosti v rôznych skupinách.“

Podľa Powella „je stále ťažké s istotou spoľahnúť sa na načasovanie a rozsah ekonomických dôsledkov tohto vývoja“.

Takéto slová opatrnosti prichádzajú v čase, kedy politici v USA diskutujú o ďalšom kole fiškálnej pomoci, ktorej osud môže súvisieť s výsledkom volieb do Senátu, začiatkom januára. Medzitým sa ekonómovia čoraz viac obávajú, že potrebnej pomoci sa Američanom nedostane.

OECD vo svojej správe uvádza: „Masívne menové a fiškálne reakcie chránili domácnosti ako aj podniky,“ … „Ak by však neexistoval nový výrazný program fiškálnych stimulov, dôsledok výrazného fiškálneho útesu by viedol k rýchlemu zrušeniu podpory domácnostiam, rozsiahlemu prepúšťaniu a vlne bankrotov.“

To zatiaľ nie je základný predpoklad OECD. Ale ak sa bude kríza Covid-19 naťahovať a následne sa navýši aj obmedzenie výdavkov, bude to predstavovať zjavné obavy.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN

Facebook komentár