Existuje niečo, čo by si možno mohlo zaslúžiť Vašu pozornosť a vôbec ste o tom nevedeli, jedná sa o Grécko.

Grécke náklady na pôžičky, ktoré za posledných niekoľko mesiacov vytrvalo klesali na nižšie úrovne, v posledných týždňoch vyskočili na dvojmesačné maximum.

Tu je graf výnosu 10-ročných štátnych dlhopisov Grécka:

Je zrejmé, že výnosy sa stále nachádzajú výrazne nižšie než sa nachádzali predtým.

Ale okrem rastúcich nákladov na úvery, existujú aj náznaky, že v gréckej politike nie je všetko v poriadku.

Ľavicová strana SYRIZA v prieskumoch verejnej mienky začína zvyšovať svoje preferencie.

Súvisiace: Päť dôvodov, prečo investori majú záujem o grécky dlh

V krajských voľbách, ktoré sa udieli včera, SYRIZA získala veľmi silné výsledky a vedúca strana “Nová demokracia” išla s prefernciami smerom nadol. Medzitým “PASOK”, ktorá je tradične liberálnou stranou a je súčasťou vládnej koalície s “Novou demokraciou” a vidí svoj už žalostný kolaps podpory.

Podľa denníka Ekathimerini je grécka vláda opäť v ohrození.

Pamätajte, že eurozóna získala stabilitu, pretože sa našiel kompromis medzi vládami krajín a ECB. ECB sľúbila vykonávať spätný odkup štátnych dlhopisov v neobmedzenom množstve, za predpokladu, že národné vlády budú súhlasiť a spĺňať fiškálne reformy a dohľadom nad reštriktívnymi opatreniami. Táto dohoda mala veľmi dobrý vplyv pre dlhopisových investorov, pretože to znamenalo, že nesplácanie alebo bankrot je nepravdepodobný, ale ekonomika eurozóny je stále veľmi slabá a to najmä v okrajových krajinách, ako je Grécko.

Súvisiace: (-: Grécko vs. Merklová :-)

Ak by grécka vláda prestane spĺňať požiadavky svojej autority, nakoniec by mohla čeliť nepokojom ohľadom sľubu od ECB, čiže pakt stability eurozóny by mohol byť opäť vo veľkom ohrození.

Treba si dávať pozor….

Zdroj: EconomiTimes

Facebook komentár