Zoberte rekordne vysokú  zadlženosť, pridajte rekordne nízke úrokové miery, a čo dostanete v zlate?

Veľká Británia, hneď za Japonskom, dnes ťaží najväčšie dlhové bremeno spomedzi všetkých veľkých ekonomík – dohromady viac ako produkcia celej jej ekonomiky za 5 rokov.

Japonsko prehralo s Veľkou Britániou o post svetovej jednotky (iba) v pôžičkách a zadlženosti pevných príjmov (fixed-income debt) národného, spoločenského, domáceho a finančného sektora čo znamená 512% jeho HDP. Ale Japonsko absolvovalo 20 rokov ekonomickej depresie, zombie bankingu a rôznych programov, aby sa tam dostalo.

Najväčší dlžníci Eurozóny – tí čo spôsobujú celosvetovú úzkosť  – sú Írsko so 663%, so Španielsko, Taliansko a Portugalsko všetci dlžia viac ako 300% a viac. Grécky hrubý dlh je 267% HDP. A potom tu je ona, plávajúca na pobreží Európy s 507% dlhom (podľa správy  Debt and Deleveraging od McKinsey & Co). To je veľké bremeno na splácanie osamote. Zvláštnosťou je, že obrovskú časť dlhu, dlží VB sama sebe. Či skôr dlžníci dlžia veriteľom v obrovskom spletenci, ktorí sa tiahne naprieč šestou najväčšou ekonomikou sveta.

Áno, existujú veľké  zahraničné dlhy a pomer národného dlhu v držaní cudzincov sa vyšplhal z 25% na viac ako 30% za posledných 5 rokov. Avšak spoliehanie sa Británie na zahraničné prostriedky a peniaze požičané na pomoc privátnym bankám sa zmenšil na 11% od svojho vrcholu 21% v roku 2008.

Prebiehajú snahy o oddlžovanie, ak sa už vlastne nedosiahli. A pevné držanie sa svojej suverénnej meny, miesto skoku do horúceho objatia nemeckých úrokových mier prostredníctvom Eurozóny má za následok, že VB zostáva „slobodnou krajinou hlboko v dlhoch“; tak nazval Veľkú Britániu jeden londýnsky literát (najpravdepodobnejšie Daniel Defoe v príbehu Robinson Crusoe) už pred – oh! – jej prvou národnou dlhovou bublinou, ktorá praskla v roku 1720.

Môžeme si požičiavať  ako sa nám páči, bez ohľadu na otravné Nemecko a jeho volaním po dozore nad úspornosťou. Tak môžeme tlačiť všetky peniaze, ktoré potrebujeme pre splácanie týchto dlhov v bezpečnom vedomí, že inflácia najviac poškodí domácich sporiteľov, namiesto riskovania nášho medzinárodného postavenia

Graf: 2000-2012 Cena zlata v britských librách vs. Reálne výročné úrokové miery

Úrokové miery na depozitnom účte (priemer Británie) po CPI inflácii
Cena zlata v Librách (mesačný priemer) 

„Tieto rekordne nízke pozlátene výnosy demonštrujú pokračujúcu dôveru trhov vo vládny plán fiškálnej konsolidácie“ povedal tento týždeň hovorca ministerstva financií. Desaťročná britská vláda teraz platí menšie ročné úroky, vďaka rastu cien, ako kedykoľvek pred tým od začiatku zadlžovania 3 storočia dozadu.

Hore môžete vidieť  dopad na úrovne bankových úspor a cien britského zlata. S domácimi sporiteľmi riskujúcimi zaplavenie národným dlhom, je malým zázrakom, že rastie počet tých, ktorí rozmýšľajú nad upustením od úverov a riskovaním bánk – hoci len s malou časťou alebo inými úsporami – a prijímajú cenové riziko namiesto fyzického, obchodovateľného majetku.

Zdroj: BullionVault

Facebook komentár