V našich očích, když přijde na to investování „relativní hodnoty“ je „všechno“! Proč? Protože měny jsou řízeny a manipulovány vládami tak, že „Ceně“ (oceňování hodnoty aktiv pomocí měny) nelze věřit.

Kde lze dne nalézt nějaké relativní hodnoty? Vysvětleme si nejprve tuto situaci pomocí několika historických příkladů a potom nabídneme jistý pohled na dnešní trh.

V minulém článku jsme zřetelně ukázali relativní hodnotu „Dow Jones indexu versus stříbro“ a „Dow Jones indexu versus zlato“.

Graf: 1971-2007 Dow Jones Index vs Zlato

Na horním grafu lze vidět, že když Dow Jones index roste jako relativní hodnota ku zlatu, poměr (černá čára) stoupá a když kov překoná Dow Jones index, černá čára klesá.

Graf: 1971-2007 Dow Jones index vs Stříbro

Když  jsme poprvé publikovali výše zmíněné grafy v roce 2007, předpokládali jsme, že tyto očekávané poměry prolomí 27-letou support linii, což by způsobilo růst stříbra a zlata v relativních hodnotách vůči Dow Jones indexu (akciím U.S.A.). Od tehdy se stalo toto:

Graf: leden 2007-září 2010 Vývoj Cen Zlata 

Graf: leden 2007-září 2010 Vývoj Cen stříbra

Graf: leden 2007- září 2010 Vývoj akciového indexu Dow Jones industrial Average

Z výše uvedeného můžeme zcela zřetelně vidět, že 27-letá suport linie byla prolomena cenový výkon stříbra a zlata má rostoucí trend a u Down Jones indexu je tomu naopak. Výše zmíněný pohled byl velice prospěšný.

V současné době, vidíme jinou možnost ohledně relativní hodnoty.

Graf: leden 1978 – září 2010 Cena stříbra vůči ceně zlata

Předcházející  měsíční grafy naznačují, že vzhledem ke zlatu, stříbro může být blízko k prolomení 30-leté podhodnocené resistance linie směrem nahoru. Podobně poměr Dow vs. Stříbro zmíněný nahoře, který by se mohl ukazovat jako zcela na býčím trendu pro stříbro. Historie by mohla  ukázat, že support nebo resistance linie byla vhodná ke sledování, a to s větší důležitostí, zvláště, když dojde k jejímu prolomení.

Graf: leden 2003 – září 2010 Cena stříbra vůči ceně zlata

Týdenní  grafy nahoře nabízí trochu více detailů z krátkodobého hlediska, které naznačují, že vzhledem ke zlatu, stříbro může být blízko k prolomení 30-leté podhodnocené resistance linie směrem nahoru. Jednoduše řečeno, to znamená, že stříbro může značně překonat zlato během následujících měsíců či let. Logicky to dává smysl, protože zlato dosáhlo nových vrcholů dlouhodobě od počátku roku 2008, zatímco stříbro je stále dlouhodobě pod svým vrcholem z roku 1980.

Intuice ukazuje, že investoři do zlata mohou chtít investovat některé ze svých držení do stříbra, protože tento trh nabízí několik vážných indicií k růstu. Historicky, když stříbro zvýšilo svou hodnotu, udělalo to raketovým tempem. Poslední vývoj by mohl být velkou zprávou pro cenu stříbra a pro investory do stříbra.

Na investmentscore.com se rádi zaměřujeme na popis velkých trendů na trhum protože věříme, to je místo, kde se dělají „velké peníze“. Obzvláště z krátkodobého hlediska se může něco stát, ale my nacházíme trochu více stability a předvídatelných trendů ve „velkém obrazu“ za použití analýzy na bázi „relativní hodnoty“.

Zdroj: Investmet Score

Preložil: Ivo Stloukal

Facebook komentár