Velki_investori_vratane_Buffetta_sa_obchodnej_vojny_s_Cinou_neobavaju

Investori by podľa špičkových veteránov z investičného sveta zatiaľ nemali reagovať na spätné obchodné odvetné oznámenia medzi USA a Čínou.

Niektorí z najúspešnejších investorov sveta predpovedali, že v určitom čase obviňovaní obidve ekonomické superveľmoci nakoniec dosiahnu dohodu.

Obchodné napätie voči Číne na začiatku tohto týždňa vzrástlo na nové maximá, keď prezident Donald Trump nariadil americkému obchodnému zástupcovi identifikovať čínske tovary v hodnote 200 miliárd dolárov, na ktoré uvedie dodatočné sadzby vo výške 10%.

Tento krok v nasledujúci obchodný deň v dôsledku obáv z obchodnej vojny vyvolal takmer 300-bodový pokles amerického akciového indexu Dow Jones.

Dokonca aj miliardár Paul Tudor Jones – známy manažér hedžových fondov, ktorý poukázal na prepad v októbri 1987, v predošlom týždni zmierňoval obavy z vplyvu obchodnej vojny.

Jones v rozhovore z 12. júna uviedol: “Ja by som to skôr nazval dráždením v oblasti obchodu, ako skutočným obchodným problémom,” … “Najprv si musíte dať veci do perspektívy. Naši štyria najväčší obchodní partneri majú jednoduchý vážený priemer taríf na približne 6 percentách, my máme úroveň na hodnote z 3½ percenta, takže sa jedná o nespravodlivosť v hodnote 2½ percent. ”

Investor uviedol, že ak sa Trumpova administratíva pokúšala “normalizovať sadzby” tak, aby sa zodpovedala našim obchodným partnerom, avšak dopad na trh bude obmedzený. Namiesto toho Jones skutočne predpovedal, že akciový trh by sa podobne “bláznivo” mohol chovať až do konca roka. Avšak poznamenal, že pozorne sleduje situáciu v prípade, že jeho hodnotenie je nesprávne a obchodný konflikt sa stane niečím horším.

Podobne, Jim Cramer na CNBC v utorok povedal, že sa ešte neschyľuje k eskalácii obchodného konfliktu medzi USA a Čínou.

“V súčasnosti to zatiaľ nie je vážne,” … “Čakám na niečo vážnejšie a až následne potom začnem prehodnocovať.”

Generálny riaditeľ spoločnosti Goldman Sachs – Lloyd Blankfein sa zhodol na tom, že búrlivá obchodná rétorika nepovedie k finančnej katastrofe.

Ďalej uviedol: “Nemyslím si, že sa nachádzame v otázkach okolo samovraždy, takže nemám podozrenie, že spôsobíme zrútenie ekonomík,” … “Je to súčasť rokovacích rozhovorov.”

Súvisiace: Kde investovať v časoch obchodnej vojny?

Jeden z najúspešnejších investorov histórie tiež povedal, že obe krajiny nakoniec nájdu prijateľný kompromis.

V priebehu minulého mesiaca Warren Buffett povedal, že je optimistický a USA a Čína sa vyhnú vážnemu obchodnému konfliktu, pretože krajiny nakoniec zrealizujú to, čo je ich v najlepšom ekonomickom záujme.

Na výročnom stretnutí akcionárov spoločnosti Berkshire Hathaway pre rok 2018, 5. mája, Buffett poznamenal: “Nemyslím, že by nakoniec prišli s katastrofálnou odpoveďou a už vôbec nie že by jedna z týchto krajín prišla s niečím, čo zhoršuje jej stav a pokračuje do akoukoľvek skutočnej obchodnej vojny,” … [Obchodné výhody sú obrovské a svet na nich závisí hlavným spôsobom, zároveň inteligentné krajiny nebudú vykonávať niečo veľmi hlúpe.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, TheStreet

Facebook komentár