Súkromný dopyt po zlate v Číne prekročil ekonomický rast

Individuálnym investorom je očividne aj čínska žena v stredných rokov starajúca sa o domácnosť.

Yang Cuiyan, 41 ročná žena v domácností z provincie Anhui je podľa portálu Bloomberg jedným z dôvodov, prečo je Čína na ceste vystriedať Indiu ako najväčšieho kupca zlata, dokonca ja keď investori opúšťajú “žltý kov”.

Poviete si, prečo sa vôbec autor zamýšla nad niečim tak bežným a informuje o tom ako o niečom čo je dôležité.
Rozdiel totiž medzi čínskou “žienkou domácou” (ktrorú vlastne Yang v jej veku predstavuje) a “investorom” otriasa západným názorom.

Aby uchránila svoje úspory, bezhlavo nakupuje šperky zatiaľ čo investor zo západu sa “zbavujú” vzácnych kovov. Bez ohľadu na to že celá armada takýchto čínskych žien je samá investorom, nevadí ani ,že si každá kúpi iba jednu uncu (tak ako to robia), armáda 120 milionov čínskych žien v štyridsiatke dnes (podľa brokerskej firmy Nomura, je to najlepší vek na stereotypny čínsky “goldbug”, hoci hovorí, že sú to muži a nakupujú vo svojich bankách) by päťkrát prevýšila celý predaj v Zapadnej ETF za rok 2013.

Odhliadnúť od toho, že je to stále najrýchlejšie rastúca ekonomika, je teraz aj svetovo číslo 1 v súkromnej spotrebe zlata, keďže poráža Indiu v roku 2013.

Prirodzene, táto armáda žien nemá peniaze na nákup zlata vtedy, kedy by si zmyslela, ani žeby sa všetci rozhodli kupovať  naraz. Ale dnes, na rozdiel od Západneho sveta, vzácne kovy nie sú v Číne záležitosťou iba pre menšinu ľudí. A tak ako si náš priateľ Marcus Grubb na svetovej rade zlata všimol v tomto rozhovore, spomalenie ekonomického rastu v Číne v roku v 2013 nemalo za následok zníženie dopytu po tomto kove.

Už to bolo celkom dávno, čo sme sa bližšie pozreli na dopyt po zlate v Číne, alebo podiel zlata v úsporách čínskych domácností. Ako ukazuje graf vyššie, po krivke v roku 2011 sa skutočne udiala čínska zlatá panika v roku 2012. Dopyt zákazníkov po zlate stúpol opäť vyššie aj tento rok, čím zvýšil výdavky na šperky, mince, investičné tehličky a drobnosti zo zlata, niektoré až o 18% vyššie za posledných 9 mesiacov. (vyjadrené v čínskych jenoch)

Na to aby ste prišli k prekvapujúcim zisteniam nemusíte ani správne pochopiť dostupné a overené údaje. Na základe čísel zo Svetovej rady zlata, publikované GFMS consulting ( momentálne súčasť Thomson Reuters) sa súkromné výdavky na zlato, v čínskych jenoch zvýšili 18 krát za posledných 10 rokov. Ak sa pozrieme na situáciu bližšie, dá sa predpokladať že, až 0.8% z celkového HDP tvorili súkromné výdavky domácnosti na nákup zlata v prvom štvrťroku, čo zahŕňa sezónny vrchol dopytu v rokoch 2012 a 2013

Či už sú šperky, zlaté tehly alebo mince dosť náročné a staromódne, je ťažké odolať takejto investícíí pri takom obrovskom svetovom dopyte. Ďalším investorom je tak aj žena v domácnosti, čo uľahčuje nespočetný počet rozhodnutí kde investovat ťažko zarobené úspory v tejto najrýchlejšie rastúcej ekonomiky.

Preložil: Ondrej Sčúrik

Zdroj: BullionVault

Facebook komentár