Venezuela_ma_uz_iba_10_miliard_a_7_7_mld_v_zlate_2017

Caracasu dochádza hotovosť.

Podľa najnovších dát z centrálnej banky, Venezuela v zahraničných rezervách drží iba 10,5 miliárd amerických dolárov.

Po zvyšok roka, Venezuela vo forme nezaplatených splátok dlhu dlhuje zhruba 7,2 miliardy dolárov.

Venezuela v roku 2011 mala rezervy o rozsahu až 30 miliárd dolárov. V roku 2015 držala 20 miliárd dolárov. Tento trend nemôže trvať dlhšie, ale je ťažké presne určiť, kedy Venezuela príde o celú svoju hotovosť.

Siobhan Mordenová, ktorá je vedúcou analytičkou pre Latinskú Ameriku v Nomura Holdings poznamenala: “Otázkou je: Kde sa nachádza nebezpečná úroveň?” … “Ak ceny ropy budú stagnovať a devízové rezervy dosiahnu nulu, v tom prípade začne čeliť bankrotu.”

Súvisiace: Venezuela nemá hotovosť a tak predáva svoje rezervy zlata

Finančné rezervy Venezuely

Podľa nedávno vydanej finančnej správy v krajine pre rok 2016, zo svojich zostávajúcich rezerv v hodnote 10,5 miliárd dolárov zhruba 7,7 miliardy dolárov rezerv drží v zlate. Už počas minulého roka za splátky dlhu Venezuela platila tým, že dodávala zlato do Švajčiarska.

Venezuela_ma_uz_iba_10_miliard_a_7_7_mld_v_zlate_2017_zlato
Zmenšovanie rezerv poukazuje na strašidelnú finančnú situáciu, keďže krajina čelí humanitárnej kríze, ktorú vyvolal hospodársky prepad. Venezuelčania trpia masívnym nedostatkom potravín a liekov, ako aj prudko rastúcej cene potravín.

Venezuela_ma_uz_iba_10_miliard_a_7_7_mld_v_zlate_2017_rezervy

Masívne vládne prečerpanie, nekontrolovaná mena, zlé riadenie infraštruktúry a korupcia v krajine patria medzi faktory, ktoré vo Venezuele vyvolali mimoriadne vysokú infláciu. Inflácia by podľa očakávaní MMF mala v tomto roku vzrásť o 1 660% a v roku 2018 až o 2 880%.

Súvisiace: Ceny ropy za rok zdvojnásobila. Tu sú dôvody

Ďalším kľúčovým problémom je relatívne nízka cena ropy, ktorá stojí zhruba polovicu toho, kde sa nachádzala v roku 2014. Venezuela má viac zásob ropy ako ktorýkoľvek iný národ na svete a dodávky ropy tvoria viac ako 90% z celkového vývozu krajiny.

Tým je takmer nemožné, aby táto krajina vedela platiť svoje dlhy a za dovoz jedla, liekov a ďalších potrieb svojich občanov.

Podľa výskumnej spoločnosti z Venezuely – Ecoanalitica, venezuelský dovoz je v medziročnom prepade na úrovni 50%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch

Facebook komentár