Verejne_financovanie_Britanie_s_rekordnym_planom_poziciek_400_miliard_libier

Britský minister financií Rishi Sunak oznámi najrozsiahlejšie verejné objemy pôžičiek od druhej svetovej vojny, keď budúci týždeň po najväčšom ekonomickom prepade za posledných 300 rokov vysvetlí svoje plány okolo vládnych výdavkov.

Keďže Británia je uprostred druhej vlny prípadov ochorenia Covid-19 a pozastavenia hospodárskeho oživenia, Sunak príde so zmenami ohľadom dlhodobejších plánov pre oblasť verejných financií.

Výdavky na pandémiu sú tento rok na ceste k prekročeniu 200 miliárd libier (265 miliárd dolárov), najmä po rozšírení programov na ochranu pracovných miest a ďalších nákladov, ktoré sa pravdepodobne budú prelievať do fiškálneho roka 2021/22.

Viacročné plány financovania získajú len ozbrojené sily, keďže sa premiér Boris Johnson snaží posilniť status Británie mimo Európskej únie.

Ďalšie stredajšie oznámenia o výdavkoch od Sunaka budú pravdepodobne poznačené mierou nových prognóz v oblasti verejného financovania, čo poukazuje na potreby budúceho zvyšovania daní.

Analytici spoločnosti Citi v poznámke pre klientov uviedli: “Udalosti budúceho týždňa sa môžu … ukázať ako dôležitá predohra pre prísnejší fiškálny prístup, v rámci jarného rozpočtu.”

Keď Sunak začal hľadať spôsoby, ako čeliť obrovskému nárastu objemu financovania verejného sektora, médiá informovali, že plánuje zmraziť platy pre pracovníkov vo verejnom sektore, avšak mimo oblasti zdravotníckeho personálu.

Premiér Boris Johnson sa zároveň odmietol zaviazať k udržaniu objemov výdavkov pre zahraničnú pomoc.

Britská ekonomika sa v období od apríla do júna zmenšila o 20%, čo je viac ako v ktorejkoľvek inej významnej ekonomike, a jej zotavovanie bolo jednoznačne pomalšie.

Centrálna Banka Británie pre rok 2020 predpovedá pokles HDP až o 11%, čo je podobný pokles naposledy zaznamenaný v roku 1709.

Analytici banky Citi tak odhadujú, že vláda si tento rok požičia pravdepodobne okolo 400 miliárd libier, zatiaľ čo analytici z HSBC predpovedajú objem 365 miliárd libier.

To zodpovedá 17% až 20% HDP, čo je vysoko nad 10% vrcholom z globálnej finančnej krízy.

Údaje zverejnené v piatok ukázali, že pôžičky v rámci verejného sektoru za prvých sedem mesiacov tohto finančného roka dosiahli 215 miliárd libier, čo je takmer päťkrát viac ako v rovnakom obrobí roka 2019.

Toto pravdepodobne však poklesne, pretože výdavky na núdzové financovanie okolo pandémie sa zníži, ale HSBC očakáva, že v rokoch 2021/22 to bude stále na neudržateľnej hodnote 8,5% HDP.

Citi predpovedá objem pôžičiek o ďalších 800 miliárd libier na najbližších päť rokov v porovnaní s marcovými prognózami.

Zvyšovanie daní v Británií

Sunak varoval pred tvrdými rozhodnutiami, aby sa verejné financie v priebehu času dostali „na udržateľnú cestu“.

Veľké škrty vo výdavkoch sú menej pravdepodobné ako po finančnej kríze, pretože verejné služby prešli desaťročným obmedzeniami a zvyšujú sa aj tlaky zo starnutia populácie.

Rozsah zvyšovania daní nebude jasný, kým sa ekonomika nestane vyrovnanejšou.

Nadácia Resolution Foundation uviedla, že na stabilizáciu verejných financií a financovanie sociálnej starostlivosti, bude pred voľbami do roku 2024 potrebné každoročné zvýšenie daní o 40 miliárd libier.

Finančné trhy v súčasnosti s radosťou financujú pôžičky za takmer rekordne nízke úrokové sadzby. Britský úrad pre správu dlhov v stredu zverejní ďalšie plány okolo predaja štátnych dlhopisov.

HSBC v tomto finančnom roku očakáva emisiu dlhopisov v hodnote ďalších 100 miliárd libier, čím sa celkový objem zvýši na rekordných 480 miliárd libier a v rokoch 2021/22 až o 300 miliárd libier viac.

Vláda taktiež zverejní oneskorené preskúmanie, kedy je potrebné postupne vyradiť mieru inflácie
(RPI) používanú na výpočet platieb z dlhopisov spojených s infláciou, ktorú v súčasnosti nadhodnocuje rast cien.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár