Potom ako zlato počas roka 2013 upadlo, mohlo by sa na chvíľu zdať, že tento kov má za sebou najlepšie dni. Nie je to ďaleko od pravdy. Silný dopyt po zlate stále nezmizol. Medzinárodní investori, centrálne banky a korporácie plánujú nakupovať zlato, a tieto letné mesiace pravdepodobne ponúkajú najvhodnejšiu cenu. Ázijskí investori, hlavne čínski a indickí, kupujú mince a drahé kovy ako keby im išlo o život. Predaj je nad 22 % ročne v Číne a 52 % v Indii.

Jim Willie, analytik zlata, sa vyjadril najlepšie: „Migrácia zlata zo západu na východ je veľkou udalosťou desaťročia“. Analytici vedia to, čo nám prednedávnom pripomenul aj náš kamarát Richard Russell, že zlato a medzinárodná moc chodia stále ruka v ruke. Aj história je na strane zlata, jeho pohyby sú v súlade s historickými trendmi.

Neobyčajný moment v histórii

Nikdy nebolo také obdobie v minulosti, keď politika centrálnych bánk tak jednoznačne určovala pohyby na trhu. Tento predchádzajúci mesiac bol toho dobrým príkladom. Prebiehajúce diskusie prudko tlačili zlato dole, pretože trh sa domnieval, že ak Fed zastaví stimulovanie ekonomiky, inflačný výsledok je nepravdepodobný, najmä ak je kombinovaný s vyššími úrokovými sadzbami, ktoré posilňujú dolár. To všetko je pre zlato zlé.

Naviac v práci môžu nastať väčšie boje. Je tu možnosť na to, aby centrálni bankári opäť zmanipulovali trh zlata. Najnovší príklad je z predchádzajúcich mesiacov, keď Nemecko požadovalo okamžitú repatriáciu svojho zlata, ale potom ticho prijalo sedemročný plán. V uplynulých mesiacoch bolo príliš veľa podobných incidentov, aby sme ich mohli považovať za náhodu. Manipuláciou boli obviňovaní centrálni bankári už aj v 70. rokoch, odvtedy sa nič nezmenilo, resp. zmena nastala iba v tom, že je do toho zapletených viac centrálnych bankárov a mocnejších skupín.

Nič neospravedlňuje 700 dolárový  pokles cien zlata z viac ako 1903 dolárov v roku 2011 na takmer 1200 dolárov na začiatku tohto mesiaca. Tento 36 %-ný pokles je jasne najstrmší počas 12 rokov zlata na býčom trhu. Najhorší bol 30 %-ný pokles v roku 2008.

8 ročný cyklus zlata: Na ceste

Ale pri pohľade na vzostup zlata na býčom trhu medzi rokmi 2001 – 2011, môžeme konštatovať, že zlato získalo viac než 660 %, takže 36 %-ný pokles nie je z tohto hľadiska zlý. Faktom je, že ak ste sa dostali na býčí trh skoro – do polovice roku 2010, ste v poriadku. Ale ak ste vstúpili po polovici roku 2010, ste na ceste smerom dolu. Ale aj keď ste dolu, je len otázka času, kým sa objaví vyššia cena zlata, takže je absolútne nevyhnutné, aby ste si udržali základnú pozíciu.

Zlato je konzistentne nízko takmer každých 8 rokov. Na grafe môžete vidieť, že už je spoľahlivé niekoľko mesiacov. 8 ročné minimum bolo dosiahnuté vo februári roku 2001, potom cena prudko vzrástla, kým v novembri 2008 nedosiahla ďalšie minimum. To nás privádza k dnešku – zlato je teraz o 5 rokov bližšie k jeho ďalším veľkým 8 ročným minimom. To neznamená, že zlato pôjde dovtedy dole. Hovorí ale o tom, že 2015 alebo začiatok roku 2016 je pravdepodobný ďalší kľúčový pokles zlata.

Medzi minimami sú dôležité nárasty. Počas veľkých býčích trhov má zlato tendenciu zostať vyššie ako v čase 8 ročného poklesu. V súčasnosti to znamená, že zlato by malo zostať nad 1000 dolárov z roku 2008, kde sa stretáva modrá vodorovná čiara a trend zvyšovania v roku 2001.

Zatiaľ je to dobré. Zlato sa držalo nad úrovňou 1200 dolárov, a teraz keď je nad 1275, vykazuje prvé známky obnovenej sily. A pretože zlato v súčasnosti extrémne rastie, je tu dobrá šanca, že prelomí svoju ďalšiu dôležitú rezistenciu na úrovni 1350 dolárov.   

Ak sa to stane, bude to znamenať koniec poklesu a smerovanie jeho ceny nahor.

AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy

Zdroj: AdenForecast

Facebook komentár