Je to už päť rokov, čo akciový trh dosiahol svoje minimum z finančnej krízy a veľkej recesie.

Zatiaľ čo súčasný býčí trh je už dlhší, než je priemer, väčšina analytikov na trhu očakáva, že akcie budú mať ďalší dobrý rok aj v roku 2014 . Akcie minulý týždeň získali, čím americký akciový index S&P 500 dosiahol nové maximá, aj napriek pokračujúcej kríze na Ukrajine. Ďalší akciový index Dow Jones Industrial Average je menek než 1% od svojho historického maxima.

Ale s ekonomickým a firemnými výsledkami zverejnenými počas tohto týždňa, to môže byť ťažké pre akcie pohybovať oveľa vyššia. Takže namiesto náhľadu najbližšie dni, sme sa rozhodli pozrieť na najlepšie a najhoršie výsledky akcií spoločností indexu S&P 500 v posledných piatich rokoch.

( Súvisiace: “Vlk z Wall Street” je ďalším ukazovateľom Hollywoodu. POZOR na prepad ! )

On-line cestovné kancelárie Priceline a Expedia sú dve z najväčších víťazov býčieho trhu. Počas posledných piatich rokov akcie Priceline vzrástli o 1646% a Expedia sa vyšplhala o 1182%.

Rýchlo rastúcim spoločnosti z trhu spotrebiteľov sa taktiež dobre darilo, vrátane firiem Chipotle, Whole Foods a Starbucks. Spoločnosť kasín Wynn Resorts a firmy Netflix boli rovnako veľkými víťazmi. Tieto akcie taktiež získal najmenej 1000%.

Veľké technologické spoločnosti ako Apple a Amazon dosiahli o trochu menej veľkolepé zisky. Sú v skupine akcií, ktoré v období od marca 2009 získali v rozmedzí 500% 1 000%. Ford a Delta Airlines sú dve spoločnosti, ktoré boli v priebehu recesie zasiahnuté a taktiež patrili medzi spoločnosti, ktoré majú ďaleko prekonali nárast indexu S&P 500 o takmer 180%.

Ale bolo niekoľko spoločností, ktoré zaostali za výsledkom celkoého akciového indexu.

AKcie spoločností Avon Products, Hewlett-Packard a Cliffs Natural Resources boli veľkými oneskorencami. AKcie firmy Best Buy ktoré boli jedným z najlepších výsledokv v roku 2013 zaznamenala v posledných piatich rokoch zisk iba 4%.

( Súvisiace: Býči trh alebo bublina? Ako rozpoznať rozdiel )

A niekoľko akcií si úplne vyhlo poslednaj rally na akciových troch. Akcie firmy Staples, ktorá nedávno oznámila plány uzavrieť stovky obchodov poklesli. Akcie firmy First Solar za posledných päť rokov klesli o 47%, čo je pochybný výsledok býčieho trhu, inak povedané stal sa najväčším smoliarom.

Zdroj: LATimes

Facebook komentár