Bude mať Brexit neustály vplyv nervozity na globálnu ekonomiku a akciové trhy? Čo tak si odpočinúť. S pohárom škótskej. A cigarety.

Alebo investujte do ich veľkých britských producentov. To je to, čo odporúča analytik spoločnosti Goldman Sachs.

Goldman zvýšila investičné hodnote akcií britských spotrebiteľských spoločnosti – Diageo, ktorá produkuje škótsku whisky pod značkou Johnnie Walker a pivo Guinness, rovnako ako cigaretového gigantu British American Tobacco – majiteľa cigariet Lucky Strike, Dunhill a Pall Mall.

Súvisiace: “Brexit” prekonal “porno” ako najpopulárnejší výraz v Google

Akcie týchto spoločností po výsledkoch Brexitu v obchodovaní prudko poklesli. V pondelok však ďalej klesali, ale v utorok a v stredu rástli. Analytik banky Goldman Sachs – Mitch Collett si myslí, že Diageo a British American Tobacco by mohli pokračovať v raste svojich akcií.

V správe tvrdil, že akcie oboch firiem boli tzv. “prepredané” a že by v skutočnosti mohli mať z Brexitu prospech.

Collett napísal, že akcie spoločnosti Diageo by nakoniec mohli dostať podporu, ako britská libra po hlasovaní Brexitu nakoniec prepadla.

To preto, že Diageo je obrovským vývozcom škótskej whisky, piva a ďalších alkoholických nápojov. Viac ako 90% svojich tržieb pochádza z krajín mimo Spojeného kráľovstva, teda slabšia libra povedie k reálnemu zvýšeniu svojich príjmoch z medzinárodných trhov.

A prečo práve British American Tobacco? Collett si myslí, že investori sa príliš zameriavajú na britskú časť jeho názvu a nie tak na tú Americkú. (keď na to príde, tak aj na ďalšie časti sveta).

Zhruba iba 1% z tržieb spoločnosti British American Tobacco pochádza z Veľkej Británie a len 20% z Európy.

British American Tobacco má 42% podiel a je majoritným vlastníkom veľkého amerického producenta cigariet – Reynolds American. British American Tobacco má tiež 30% podiel v producentovi indických cigariet a gigantu z oblasti spotrebného tovaru – ITC Limited.

Collettovi sa taktiež páči fakt, že obe akciové spoločnosti ponúkajú aj dividendy, ktoré sú oveľa vyššie ako sadzby u väčšiny štátnych dlhopisov.

Výnos spoločnosti Diageo je na úrovni 2,4% a British American Tobacco dosahuje dividendový výnos na úrovni 3,8%. Pre porovnanie, výnos 10-ročných štátnych dlhopisoch je nižší ako 1%, zatiaľ čo výnos z amerických štátnych dlhopisoch dosahuje iba 1,5%. Výnosy v Nemecku a Švajčiarsku sú negatívne.

Ale Collett si myslí, že akcie spoločnosti British American Tobacco sú lepšou voľbou ako Diageo. Predtým hodnotili obe akcie, ktoré sú skôr predávanými – pretože väčšina veľkých investičných bánk, svojim klientom investičného bankovníctva má na nich negatívne názory, keďže sa jedná o produkty z oblasti poškodzovania zdravia.

Súvisiace: Virtuálna realita v boji proti jazde pod vplyvom alkoholu

Ich nový investičný rating na British American Tobacco je “kúpiť”, zatiaľ čo hodnotenie akcií spoločností Diageo je len ako “neutrálne.” Collett tvrdí, že časom sa uvidí, aký bude mať Brexit vplyv na nové obchodné dohody EÚ, čo samozrejme ovplyvní aj spoločnosť Diageo.

Napriek tomu to vyzerá, že investori si pomaly začínajú uvedomovať, že nerozvážny odpredaj všetkých spoločností bol zrejme prehnaným.

Dokonca firmy z potravinárskeho a tabakového sektora obvykle počas problémov trhov dosahujú lepšie ako iné podniky v oblasti spotreby.

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár