Vojenske_vydavky_Rusko_je_aktualne_na_3_mieste_rebricka_krajin

Rusko je s vojenskými výdavkami späť na najvyšších pozíciách.

Podľa novej správy Štokholmského medzinárodného ústavu pre výskum mieru (SIPRI), táto krajina v roku 2016 zvýšila svoje vojenské výdavky na 69,2 miliárd dolárov. Nárastom výdavkov Ruska v rozsahu 5,9% nechal pred sebou v rebríčku krajín s najväčšími výdavkami na obranu, len USA a Čínu.

Ruský prezident Vladimír Putin v roku 2011 predstavil plány, kde na modernizáciu zastaraného vojenského vybavenia svojej krajiny plánoval do roku 2025 minúť viac ako 20 biliónov rubľov (360 miliárd dolárov).

Súvisiace: Rusko OSN: “V Arktíde požadujeme 1,2 milióna km2”

Putinove plány boli v roku 2015 prerušené hlbokou hospodárskou krízou Ruska a kolapsom hodnoty rubľa, čím sa výdavkami dostali k znižovaniu objemov, na základe čoho Rusko v rebríčku skĺzlo na štvrté miesto, za Saudskú Arábiu.

Aktuálne sa situácia v ruskej ekonomike vylepšuje. Po zdĺhavej recesií, sa v poslednom štvrťroku 2016 vrátila k rastu.

Krajina tak doháňa stratený čas: Vojenské výdavky v roku 2016 tvorili 5,3% ekonomiky, čo je najväčší podiel na výrobe, odkedy sa Rusko v roku 1991 stalo nezávislým štátom.

Vojenske_vydavky_Rusko_je_aktualne_na_3_mieste_rebricka_krajin_top

Rusko je aktívnym v konflikte v Sýrii a udržiava tam aj svoje vojenské základne. Spojené štáty a Európska únia po pripojení Krymu v roku 2014 na Rusko uvalili sankcie.

S Ruskom ožívajú výdavky aj v krajinách strednej Európy, ktoré ich v roku zvýšili o 2,4%.

Siemon Wezeman, ktorý je vedeckým pracovníkom v SIPRI poznamenal: “Rast výdavkov v mnohých krajinách strednej Európe možno čiastočne pripísať aj vnímaniu Ruska, ktoré pre nich predstavuje väčšiu hrozbu.”

Saudská Arábia medzitým za rok 2016 v rebríčku poklesla na štvrté miesto, keďže jej vojenské výdavky sa znížili o 25,8 miliárd dolárov.

Krajina je v súčasnosti zapojená do konfliktu v Jemene. Ale SIPRI uviedla, že mnoho producentov ropy, vrátane de facto aj vodcu OPEC, boli kvôli kolapsu cien ropy nútení prísť so znížením vojenských výdavkov.

USA v roku 2016 zostali krajinou s najväčšími vojenskými výdavkami na svete, keďže ich celkové výdavky vzrástli o 1,7% a dosiahli hodnotu 611 miliárd dolárov. Jednalo sa o prvý medziročný nárast, po piatich po sebe idúcich poklesoch.

Súvisiace: Predaje zbraní v Rusku stúpajú, zatiaľ čo v USA klesajú

SIPRI uviedla, že rast amerických vojenských výdavkov v roku 2016 “môže signalizovať koniec trendu poklesu výdavkov”, spôsobených hospodárskou krízou v roku 2008 a stiahnutím amerických vojsk z Afganistanu a Iraku.

Výdavky Číny na vojenskú obranu dosiahli 215 miliárd dolárov. Avšak tempo rastu o rozsahu 5,4% bolo oveľa nižšie ako v minulých rokoch.

Švédsky think tank poznamenal, že celosvetové vojenské výdavky v roku 2016 vzrástli na 1,7 bilióna dolárov. Výdavky rástli v Ázii, Európe a severnej Afrike, ale na Strednom východe a v Južnej Amerike poklesli.

Vojenske_vydavky_Rusko_je_aktualne_na_3_mieste_rebricka_krajin_zoznam_1

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: SIPRI, Bloomberg

Facebook komentár