Vplyv_azie_pri_investíciach_do_whisky_rady_2017

Masívny počet obyvateľov Ázie a rozširujúci objem majetku tohto regiónu vytvára úrodnú pôdu k predaju whisky. Spolu s tým sa aj rozširuje skupina nadšencov, ktorí vidia potenciál pre rast svojho bohatstva, pri investícií do fliaš tohto destilovaného likéru.

Princíp je jednoduchý: nákup fliaš vzácnej, limitovanej edície whisky a ich neskorší predaj za vyššie ceny.

Výnos môže byť lukratívny. Index, ktorý sleduje hodnotu top 1000 fliaš škótskej whisky, medzi 1. januárom 2013 do 30. septembra 2015 vzrástol až o 61 percent. S týmto vyjadrením prišiel Matthew Fergusson-Stewart, ktorý je ambasádorom regionálnej značky Glenfiddich, od spoločnosti Asia Pacific at William Grant & Sons, kde využil dáta od poradenskej spoločnosti Rare Whisky 101.

Súvisiace: Investičné príležitosti v oblasti ETF fondov. Čo tak whisky?

Počas rovnakého obdobia, akciový index Veľkej Británie FTSE 100 vzrástol o 1,5 percenta a akcie spoločnosti z oblasti alkoholu, u skupiny Diageo získali až 3 percentá.

Graf: 2011-2020 Celosvetový predaj whisky
Vplyv_azie_pri_investíciach_do_whisky_rady_2017_graf

Whisky: Investície do fliaš

Ďalej poznamenal: “Whisky je vo fľaši veľmi, veľmi stabilnou, ak sa investori budú riadiť niekoľkými základnými pravidlami ohľadom jej starostlivosti. Môže sa jednoducho jednať aj o whisky za posledných sto rokov.”

“Ak nadšenci vlastnia naozaj dobrú fľašu, ktorá sa vyrobila len v určitom období a už sa pravdepodobne nebude opätovne produkovať, majú naozaj skvelý produkt. Hodnota bude stúpať a ľudia ju budú chcieť vlastniť, pretože si budú myslieť, že pri jej predaji v neskoršom období z nej zarobia.”

A tento trend by sa mohol v Ázií ešte jednoznačne navyšovať, keďže tento región by sa mal v roku 2019 stať najbohatším na svete.

Mike Soldner, ktorý je zakladateľom investičného fondu so zameraním na whisky – B28 poznamenal: “Ázijskí nadšenci whisky dokonca prejavujú väčší investičný apetít než ich západní kolegovia, ktorí sú väčšinou zberateľmi, ktorí chcú pestovať rozsiahlu zbierku a nie jej portfólio za účelom zisku.”

B28 je subjekt založený v Singapure, ktorý investuje peniaze jednotlivcov do oblasti whisky. Soldner ďalej povedal, že fond v prvom roku dosiahol zisk na úrovni 20 percent a jeho cieľom je počas tohto roka uzavrieť zisk vo výške okolo 15 percent.

Ďalej uviedol: “Počet našich investorov je ešte malý, takže ak niektorí z našich investorov chcú vykonať uzavretie svojich investícií, musia predať svoje podiely, alebo fľaše whisky zostávajúcom investorom. Samozrejme s väčším objemom finančných prostriedkov a investorov sa pravdepodobne dostanete do štádia, kde bude dosahovať ešte väčšie výnosy.”

Súvisiace: Vzácna whisky Macallan vydražená za 628 205 dolárov

Výnosy z whisky

Fergusson-Stewart a Soldner uviedli: “Z akejkoľvek investície nie sú zaručené žiadne zisky a to sa rovnako vzťahuje aj na oblasť whisky.” Ďalej poznamenali, že tienisté stránky investovania do whisky nie sú dostatočne diskutované, vzhľadom k pozornosti ohľadom svojich rozsiahlych potenciálnych ziskov.

Pre tých, ktorí majú záujem o začiatok investícií do whisky, Fergusson-Stewart a Soldner uvádzajú tieto tipy:

1) Poznajte svoju whisky

Na trhu sú k dispozícii aj falšované výrobky, preto je treba sa zamerať na pravosť fliaš a ich obsah. Existuje veľké množstvo falošných etikiet a značiek a zároveň sú aj fľaše naplnené neodpovedajúcej whisky. Je potreba mať znalosti odvetvia, čo môže pomôcť minimalizovať riziko ďalších nepravostí.

2) Uchovávanie fliaš je správnou cestou

Z nesprávneho skladovania whisky sa môže ich obsah ľahko odparovať a vo fľašiach môže dôjsť k úniku, čo ovplyvní kvalitu likéru a aj jeho potenciálne výnosy. Fľaše by mali byť uchovávané vo zvislej polohe.

3) Je treba mať plán výstupu

Ak sa investori rozhodnú k predčasnému odchodu z investície, nemusia dosiahnuť výnos. Ak budú predávať svoje podiely, ale ich kolegovia investori sa dobre vyznajú v oblasti whisky, za fľaše pravdepodobne nemusia ponúknuť prémiu. Dalo by sa osloviť whisky fond, alebo je potreba investovať do fliaš, ktoré budú kupovať bary a reštaurácie.

4) Láska k whisky

Ak sa niečo pokazí, následne si ešte na konci dňa môžete otvoriť fľašu alebo dve. Samozrejme za predpokladu, že sú vo forme reálnej investície.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Fortune

Facebook komentár