Viac a viac ľudí volá po „zákaze bankovníctva“ čo neznie až tak šialene.

Podľa nového režimu, na svete by stále existovali subjekty nazývané banky avšak ich funkcie by boli radikálne osekané. Banky by primárne slúžili ako miesto kde sa sprostredkúvajú platby a zhromažďuje depozit (vklady). Na druhej strane by boli odstránene z kľúčového procesu tvorby peňazí.

Tento fakt pravdepodobne uniká väčšej časti populácie. Pozriete sa na peniaze a myslíte si, že je to niečo čo bolo vytvorené vládou alebo Fed-om ( Centrálny bankový systém USA). Ale pravdou je, že peniaze sú z väčšej časti tvorené súkromnými bankami.

Súvisiace: Celý systém fiat peňazí v úpadku: Zánik globálnej rezervnej meny – fiat dolára

V marci Centrálna Banka Anglicka publikovala excelentnú a veľmi jasnú prácu s názvom: Peniaze- tvorba v modernej ekonomike.

Práca vysvetľuje ako, v rozpore v tom čo si ľudia môžu myslieť, banka netvorí pôžičku príjmom vkladu od klienta a následným zapožičaním ho iným. V skutočnosti, banka vytvára peniaze z ničoho. Pokiaľ chcete získať hypotéku na dom a banka Vás považuje za uveru-schopného, prevedie množstvo peňazí čo potrebujete na váš účet. Peniaze na vašom účte sa stávajú zodpovednosťou pre banku a hypotéka (vo vlastníctve banky)  je jej aktívom.

Tieto dve obrázky z dielne Centrálnej Banky Anglicka jasne vysvetľujú ako to celé funguje.

Prvý obrázok vysvetľuje ako sú peniaze tvorené z pohľadu banky.

            
Pred  tým než si vezmete pôžičku, banka má určité rezervy, malé množstvo peňazí ako aktíva a záväzky vo forme vkladov jej zákazníkov. Po tom ako si vezmete pôžičku, banka nepôjde do svojich aktív aby Vám dala peniaze. Namiesto toho vytvorí zbrusu nové aktívum- vašu hypotéku- a nový záväzok- peniaze(predstavujúce vklad), ktoré Vám dala.

Ďalší obrázok zobrazuje tú istú transakciu z pohľadu zákazníka.

Pozn: Non-money- používa sa pre označenie majetku, ktorý nie je vo forme peňazí.

Vaše aktíva pozostávajú z nejakých vkladov a peňazí, ktoré ste mali pred pôžičkou. Po tom ako dostanete pôžičku máte oveľa viac vkladov než predtým. Pamätajte si, keď dostanete pôžičku alebo hypotéku, nie je to tak, že Vás banka pošle domov s košíkom plným peňazí. Pôžička Vám zabezpečí, že máte viac peňazí na svojom učte než predtým. Avšak pôžička je aj záväzok, ktorý je potrebné splatiť banke späť.

Súvisiace: 

Federálny rezervný systém berie chudobným a dáva bohatým: Ron Paul

Ako môže FED napumpovať peňažnú zásobu bez “tlačenia” nových peňazí?

Toto sa môže javiť ako príliš jednoduché. Avšak takto sa dnes tvoria peniaze a nie pomocou nejakej vonkajšej sily.
Súčasne s ich prácou, Centrálna Banka Anglicka natočila video, ktoré vysvetľuje tvorbu peňazí. Stojí za rýchle prezretie. 


Preložil: Marek Košuda

Celý dokument TU

Facebook komentár