Vsetko-co-potrebujete-vediet-o-bitcoinoch-1

Po niekoľkých rokoch pesimizmu si bitcoiny konečne získavajú dôveryhodnosť hlavného prúdu.

Len tento týždeň spoločnosť Tesla uviedla, že čoskoro prijme bitcoin ako platbu za svoje automobily a zverejnila, že ako súčasť držby hotovosti kúpila kryptomenu v hodnote 1,5 miliardy dolárov. Medzitým Uber a Mastercard tiež uviedli, že plánujú začať prijímať virtuálnu menu bitcoin. A BNY Mellon – najstaršia americká banka, ktorej história siaha až do založenia Bank of New York Alexandrom Hamiltonom v roku 1784 – oznámila, že vytvorila jednotku „digitálnych aktív“.

Takže ak ste ignorovali bitcoin v domnienke, že by to mohol byť len finančný výstrelok, teraz je čas začať mu venovať pozornosť. Tu je to, čo potrebujete vedieť.

Čo je to bitcoin?

Bitcoin je kryptomena vytvorená v roku 2009 neznámou osobou pod psedonymom Satoshi Nakamoto. Transakcie sú anonymné a uskutočňujú sa bez brokerov alebo sprostredkovateľov.

Bitcoin nemôžete fyzicky použiť – je to digitálna mena. A je decentralizovanou, takže to znamená, že ju neriadi ani banka ani vláda.

V tejto chvíli ju možno použiť kdekoľvek od stránky Overstock.com po službu PayPal a tento zoznam sa jednoznačne rýchlo rozširuje.

Mnoho ľudí tiež vidí bitcoin ako dobrú investíciu. A to tento týždeň to určite platí, ak vezmeme do úvahy, že tento týždeň bitcoin dosiahol historické maximum 49 000 dolárov.

Súvisiace: Tesla kúpila bitcoiny za $1,5 mld., čím zatlačil cenu na nové maximum

Kde môžem bitcoin kúpiť?

Bitcoin je stopercentne digitálnym aktívom. Trhoviská nazývané „bitcoinové burzy“ umožňujú ľuďom nakupovať alebo predávať bitcoiny pomocou rôznych tradičných mien. Coinbase je poprednou burzou spolu s Coinmama, CEX.IO a Gemini.

Kde si svoj bitcoin uložím?

Bitcoin je uložený v digitálnej peňaženke, ktorá je buď v cloude, alebo vo vašom počítači. Je to ako mať virtuálny bankový účet. Ale na rozdiel od bankových účtov, uložené bitcoiny nie sú poistené žiadnom vládou (ako v USA – FDIC).

Počkajte, čo s tým má Elon Musk?

Elon Musk.

Elon Musk.

Elon Musk, generálny riaditeľ spoločností Tesla a SpaceX, v minulosti statusmi na sociálnej sieti Twitter vykonal podporu týchto aktív a prispel k zvyšovanie ich hodnoty, pričom najbohatší človek sveta je veľmi veľkým podporovateľom bitcoinov.

Musk v nedávnom rozhovore pre audio sociálnu aplikáciu Clubhouse, uviedol: „Myslím si, že bitcoin je na pokraji širokého prijatia konvenčnými finančnými spoločnosťami.“

Nie dlho potom, čo formalizoval vzťah spoločnosti Tesla s kryptomenou, začali prúdiť ďalšie podnikové významných hráčov zo svetu podnikania.

Súvisiace:
Tesla kúpila bitcoin. Bude na rade Apple?
Tesla nakupuje Bitcoin za $1,5 miliardy – čo ďalej?

Je bitcoin bezpečný?

Kryptomena je vysoko volatilná, a preto veľmi riziková. Napríklad v januári hodnota bitcoinu stúpla na 42 000 dolárov, klesla na 30 000 dolárov a následne opäť stúpla na 40 000 dolárov – to všetko v priebehu jedného týždňa.

A digitálna mena má niekoľko inherentných nebezpečenstiev: Napadnutia serverov, odstránenia súborov alebo stratené heslá by mohli znamenať neodvrátiteľnú stratu finančných prostriedkov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN, BBC

Facebook komentár