VW_planuje_elektricky_hippie_autobus_2017

Automobilka Volkswagen prehodnotí svoju históriu mikrobusov, ale s twistom.

Nemecká automobilka plánuje začať s výrobou novej, celoelektrickej verzie tejto slávnej dodávky.

Spoločnosť VW vo vyhlásení uviedla: “Aktualizácia tohto obľúbeného vozidla, ktoré sa nazýva ID Buzz, k obchodným predajcom nedorazí skôr, ako v roku 2022.”

Táto dodávka bude súčasťou plánovanej línie elektrických vozidiel spoločnosti Volkswagen. Prvé, kompaktné vozidlo jednoducho nazývané ID, bolo odhalené ako automobilový koncept na Parížskom autosalóne, v septembri. Koncept ID Buzz bol v januári predstavený na americkom autosalóne v Detroite.

Súvisiace: Boom elektromobilov sa približuje

VW ďalej uviedol: Názov Buzz sa podobá na slovo “Bus”, ID označuje ľubovoľný počet vecí vrátane “Idei”, “Identity” alebo “Inteligentného Dizajnu”.

Podľa vyjadrením spoločnosti by toto elektrické kompaktné vozidlo malo byť predávané ešte pred dodaním.

VW_planuje_elektricky_hippie_autobus_2017_Buzz_ID

Koncept ID Buzz je vozidlom s elektrickými motormi v prednej, ako aj zadnej časti. Dohromady tieto motory vedia produkovať výkon o sile 369 konských síl. Jedná sa o obrovské zlepšenie oproti skvelému a pomalému originálnemu VW Microbusu – vozidlu, ktoré sa stalo ikonou hnutia “hippies” z konca 60. a začiatku 70. rokov minulého storočia. Koncept ID Buzz by podľa spoločnosti VW mal mať dojazd na úrovni 440 kilometrov.

Koncept dodávky je tiež určený na autonómnu jazdu, s obdĺžnikovým volantom, ktorý sa opäť vráti do palubnej dosky, keďže v iných vozidlách sa nepoužíva. Ak vozidlo budú riadiť technológie, pri stlačení riadenia sa sedadlo vodiča môže otočiť tak, aby vodič mohol hovoriť s cestujúcimi.

Keď je vozidlo pripravené na režim "autonómnej jazdy", volant sa upraví.

Keď je vozidlo pripravené na režim “autonómnej jazdy”, volant sa upraví.

Krátka skúšobná jazda v koncepte preukázala obmedzenia obdĺžnikového volantu. Je to naozaj nepraktické, čo spôsobuje nepríjemné zmeny pri jazde v reálnom svete. (existuje dôvod, prečo sú volanty všeobecne okrúhle.) Skutočná dodávka by podľa VW mala obsahovať systém “vysoko automatizovanej jazdy”, ak jej súčasťou nebude úplne automatizované riadenie.

Súvisiace: Rolls-Royce preskočí hybridy a pôjde rovno k elektrickým automobilom

Rozsiahle zameranie spoločnosti VW na elektrické vozidlá nasleduje po nedávnom automobilovom škandály. Zistilo sa, že spoločnosť Volkswagen inštalovala softvér, ktorý počas testovania znižoval škodlivé emisie z mnohých automobilov (dieselových motorov). Ako súčasť plánu na dosiahnutie tohto cieľa, spoločnosť VW súhlasila s podporou elektrických vozidiel.

Mnoho ďalších výrobcov automobilov však taktiež pripravuje veľké plány pre oblasť elektrických vozidiel. Dokonca niekoľko krajín, vrátane Veľkej Británie, Francúzska, Nórska a Číny, oznámilo plány na začatie postupného vyraďovania automobilov, ktoré sú poháňané benzínom a naftou.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ZDNet, AutoBild

Facebook komentár