K-vylepseniu-eteru-ktore-nici-mince-pride-5-augusta

Vo štvrtok príde do siete ethereum horlivo očakávaný upgrade, ktorý zmení spôsob fungovania transakčných poplatkov a začne “ničiť“ mince. Je naplánovaný na 4. augusta, ale prichádza s miernym oneskorením.

Táto zmena je technicky známa ako Ethereum Improvement Protocol 1559 alebo EIP-1559 a bude súčasťou aktualizácie siete s názvom „London hard fork“.

Tu sú štyri kľúčové veci, ktoré potrebujete vedieť:

1) Cieľom EIP-1559 je zvýšiť predvídateľnosť transakčných poplatkov

Cieľom zmeny v rámci systému ethereum je zvýšiť predvídateľnosť transakčných poplatkov, a tým uľahčiť používanie siete.

Poplatky sú v súčasnosti veľmi nestále, z veľkej časti preto, že sieť využíva aukčný systém. Používatelia sa proti sebe uchádzajú, aby ich transakcie boli spracované a overovali ich iní používatelia, označovaní za baníkov.

Keď je sieť zaneprázdnená, transakčné poplatky môžu prudko stúpať. Ale hlavný problém, ako to vývojári vidia, je, že teto tzv. systém “slepých“ aukcií robí poplatky veľmi volatilnými a nepredvídateľnými.

Po EIP-1559 budú používatelia namiesto odosielania ponúk platiť „základný poplatok“, ktorý bude algoritmicky určovať sieť v závislosti od toho, ako je zaneprázdnenou. Budú tiež môcť zaplatiť baníkovi „sprepitné“ za to, aby ich transakcia bola spracovaná skôr.

Ide o to, že základný poplatok za sieť bude používateľom pri transakciách vždy jasný a nebude skákať z minúty na minútu. Ak je príliš vysoký, môžu používatelia počkať, kým nebude nižší.

2) Zničí mince – a môže podporiť éter

EIP -1559 nadchol ľudí, pretože zničí alebo „spáli“ éter – kryptomenu siete.

Baníci nebudú dostávať základný poplatok, inak by sa mohli snažiť sieť umelo preťažiť, aby udržali poplatok na vysokej hodnote. Namiesto toho bude zničený.

Niektorí investori sa domnievajú, že skutočnosť, že zásoba éteru bude obmedzená spaľovaním, mohla by spôsobiť explozívny rast cien.

Vplyv na cenu však podľa vývojárov nie je ani zďaleka istý. Záleží to aj na veciach, ako sú objemy transakcií, ktoré určujú, aké veľké sú poplatky za transakciu a koľko éteru sa zničí.

Ben Edgington, vývojár pre oblasť siete ethereum v spoločnosti ConsenSys, uviedol: „Kým nebude nasadený, nevieme presne, aký bude efekt z hľadiska spaľovania mincí.“

3) Transakčné poplatky nemusia byť nevyhnutne lacnejšie

Transakčné poplatky v sieti ethereum môžu klesnúť, pretože predvídateľnejší základný poplatok pravdepodobne pomôže užívateľom preplácať ho menej často, ako v systéme s najvyššou ponukou.

Cieľom EIP -1559 však nie je znížiť transakčné poplatky – len zvýšiť ich predvídateľnosť. Samotný základný poplatok sa bude líšiť – pôjde nahor, keď bude sieť rušnejšia, a nadol, keď sa situáciu upokojí.

4) Do siete ethereum prichádzajú väčšie zmeny

EIP -1559 predstavuje malú zmenu v porovnaní s ethereum 2.0 – generálneho upgradu celej infraštruktúry siete, o ktorej vývojári dúfajú, že bude dokončená začiatkom roku 2022.

Ethereum 2.0 bude znamenať zmenu siete zo systému „proof-of-work“ na systém „proof-of-stake“. Pod PoW ťažiari využívajú obrovské množstvo výpočtového výkonu na overovanie transakcií. V rámci služby PoS však používatelia predložia éter, aby získali právo overovať transakcie a na základe toho im bude umožnené získať mince.

Vývojári tiež pracujú na rozšírení siete ethereum pridaním ďalších tzv. “bočných“ sietí a ich prepojením. Zasvätení pracovníci spoločnosti Ethereum dúfajú, že to povedie k zníženiu nákladov na preťaženie a transakcie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár