Boháči už hodili krízu za hlavu a britskí výrobcovia luxusných jácht hlásia rekordné príjmy vo výške 460 miliónov libier.

Tvrdenie Eda Milibanda (lídra labouristickej strany vo Veľkej Británii), že rastúci prílev ekonomického bohatstva spôsobí pozdvihnutie predaja všetkých lodí sa potvrdilo iba z časti, pretože teraz to vyzerá iba na pozdvihnutie predaja jácht, ako sa ukázalo na jachtárskej prehliadke v Monaku. Prehliadka, ktorá začala pred pár dňami sa môže pochváliť najväčšou európskou zbierkou superjácht. Na prehliadke bol najväčší dopyt po jachtách dlhých od 30 metrov stojacich okolo 10 miliónov libier až po gigantické plavidlá s 90-člennou posádkou, ktoré sa využívajú ako súkromné výletné lode.

Výrobcovia superjácht vo Veľkej Británii (superjachta je dlhá viac ako 24 metrov) hlásia rekordné príjmy vy výške 460 miliónov libier, čo predstavuje nárast o 4% oproti minulému roku a je to dôsledok zvýšeného počtu objednávok od tradičných zákazníkov v USA, Rusku a na Strednom východe.

( Súviasiace: Najdlhšia svetová superjachta – Azzam je aktuálne aj najrýchlejšia )

V prieskume 138 výrobcov superjácht polovica hlási zvýšenie pracovnej záťaži v porovnaní s rokom 2012 a iba 19% výrobcov uviedlo, že sa ich pracovná záťaž zmenšila.

Výrobcovia, projektanti a právne firmy zastupujúce výrobcov superjácht majú optimistickú náladu, pretože až 69% z nich označilo ich vyhliadky na budúci rok za dobré alebo excelentné, v porovnaní s 51% v minulom roku.

Tom Chant zo spoločnosti Superyacht UK tvrdí, že priemysel je síce v optimistickej nálade, ale že zisky ešte nedosiahli predkrízovú úroveň v roku 2007. „To bola bublina, ktorá definitívne spľasla“. Súčasný rast je stabilnejší, hovorí. „Ľudia, ktorí prichádzajú na trh majú peniaze, nepožičiavajú si ich z bánk, pretože si už požičali na iné veci. Kupujúci, ktorí prichádzajú sú veľmi solídni partneri rozmýšľajúci v dlhodobej perspektíve.“

Chant dodal: Britský priemysel zamestnávajúci 3550 ľudí  je pripravený na rast. “Existuje priestor na stavbu väčších jácht, ktorý vyplníme novými objednávkami“.

Podľa prieskumu výrobcu jácht Camper & Nicholson je oživenie jachtárskeho priemyslu podporované oživením v iných odvetviach priemyslu. Camper & Nicholson vykázali 37% nárast v predaji jácht v prvej polovici tohto roka na približne 200 lodí. Hodnota trhu však zostala na rovnej miliarde dolárov (620 miliónov libier), čísla boli totiž skreslené niekoľkými hyperextravagantnými nákupmi.

( Súvisiace:  Na prevádzku luxusnej jachty je treba obrovské množstvo peňazí )

Najväčším trhom pre spoločnosti vyrábajúce superjachty zostáva USA, nasledovaná Ruskom a Stredným východom. Čínski superboháči musia vyvinúť väčší záujem aby ich dobehli, napriek tomu, že kúpili spoločnosť Sunseeker International do čínskej skupiny Dalian Wanda. „V Monacu sa veľa rozpráva o potenciáli Číny, ale je to iba potenciál“, dodal Chant.

Chuť kupujúcich nakupovať extra veľké  jachty (plavidlá dlhšie ako 50 metrov) v rokoch 2011 a 2012 podľa Camper & Nicholson oslabila. Existujú však náznaky, že sa môže vrátiť. Na rysovacej doske v britskom Hampshire založenej firme Dubois sú plány na výstavbu obrovskej jachty, 101 metrov dlhej so 125 metrovým sťažňom, ktorý presiahne londýnsky Big Ben a newyorskú Sochu slobody.

Preložil: Luboš Slávik

Zdroj: Monaco-yacht-show

Facebook komentár